در بعد از ظهر یکی‌از روزهای ۱۹۸۵، جوونی جویای نام و عاشقِ بازیگری تصمیم گرفت برای آینده‌ی خودش قدم مهمی رو برداره. اون جوون برای خودش یک چک به مبلغ ۱۰میلیون دلار نوشت و تاریخ وصولش رو ۱۰سال بعد، یعنی سال ۱۹۹۵ تنظیم کرد. اون می‌خواست با استفاده از قانون جذب و مصورسازیِ اولین چکِ قراردادِ بازیگریش، موفقیت رو به خودش نزدیک کنه.

جیم کری در جوانی

به‌مدت ۱۰سال هرروز و هرشب با فکر بازیگری می‌خوابید و بیدار می‌شد. هرروز با خیال اینکه جایزه‌ی بهترین بازیگر رو دریافت کرده، از محل کار تا خونه رانندگی می‌کرد و حتی یک لحظه از این رویا دست نکشید و در تمام این مدت، اون چکِ ۱۰میلیون دلاری همیشه توی کیفِ پولش بود.

این جوون برای رسیدن به خواسته‌ش تلاش‌های زیادی کرد و مدام سعی داشت تا چیزهای جدیدی رو راجع‌به بازیگری و کمدین‌شدن یاد بگیره و بالاخره تلاش‌هاش جواب داد. سال ۱۹۹۵ اولین قرارداد بزرگ سینمایی به‌ارزش ۷میلیون دلار بهش پیشنهاد شد و بالاخره تونست به رویای دیرینه‌ی خودش جامه‌ی عمل بپوشونه.

اسم اون فیلم، «احمق و احمق‌تر» بود که به موفقیت بزرگی رسید و اون جوون کسی نبود جز «جیم کری»؛ ستاره‌ی طناز سینمای هالیوود که امروز همه با نقش‌های طنز و درخشانش، می‌شناسنش.

کاری که جیم کری انجام داد، نمودِ واقعیِ استفاده از قدرت قانون جذب در زندگی هست. جیم کری با استفاده از قانون جذب به شغل موردعلاقه‌ش رسید؛ اما این داستان به‌معنی این نیست که قانون جذب صرفا برای شغل کاربرد داره. درواقع اگه توی گوگل یک جست‌و‌جوی ساده کنی، قطعا عبارت‌های زیر به چشمت می‌خوره:

  • قانون جذب برای ازدواج
  • قانون جذب پول
  • قانون جذب عشق
  • قانون جذب شغل
  • قانون جذب موفقیت
  • قانون جذب ثروت
  • و…

این نشون می‌ده که قانون جذب قانون مهمیه یا به‌قول کتاب راز بزرگترین راز زندگی هست؛ اما سوالی که ممکنه برات پیش بیاد، اینه که قانون جذب چیه و چطور عمل می‌کنه؟

قانون جذب چیه و چطور عمل می‌کنه؟

قانون جذب چیست / بزرگترین راز زندگی / تمرینات قانون جذب

درحالی‌که قانون جذب مفهوم قدیمیه؛ اما عمده‌ترین دلیلِ شهرت این مفهوم به‌خاطر کتاب راز هست. نویسنده‌ی کتاب راز، یعنی راندا برن درباره‌ی مواجهه‌ش با این قانون می‌گه در مقدمه‌ی کتاب می‌گه:

در دوره‌ی خاصی از زندگیم، احساس خستگی و فرسودگی می‌کردم. احساس می‌کردم که روی تردمیل به‌سمت اهدافم می‌دوم. همیشه فکر می‌کردم که قطعا راه بهتری برای زندگی‌کردن وجود داره و از قضا این فکر، اندیشه‌ی درستی هم بود.

مواجهه من با یک کتاب قدیمی به‌اسم «دانش ثروت‌مندشدن» باعث شد تا تفکرات من نسبت‌به جهان عوض بشه؛ چون‌که به وجودِ قانونی پی بردم که به کل کائنات احاطه داشت.

وقتی این کتاب رو تموم کردم، تصمیم گرفتم که راجع‌به قانون جذب بیش‌تر تحقیق کنم و طی این تحقیقاتم شاعرانی مثل رالف والدو امرسون و ویلیام بلیک و فیلسوفانی مثل گوته و پلاتو و همچنین ادیانی رسیدم که همه‌شون به‌اتفاق در وجود یک جریان قدرتمند در جهان اتفاق نظر داشتن؛ جریانی به‌اسم قانون جذب!

درواقع این جریان، قدرتمندترین جریانی هست که توی جهان وجود داره و تمام جوانب زندگی آدم‌ها رو در بر می‌گیره. قانون جذب می‌گه که اون‌چیزی که بیش‌تر از همه بهش فکر می‌کنی و متصورش می‌شه، کائنات اون رو به‌سمت تو هدایت می‌کنه و نهایتا رنگ واقعیت می‌گیره؛ بنابراین، اگه پر از احساس ناامیدی و سرخوردگی هستی یا وجودت رو از خشم و اندوه پر کردی، باید انتظار احساساتِ منفیِ بیش‌تری رو از کائنات داشته باشی.

برگرفته از خلاصه کتاب راز – تهیه شده در بوکارو

باتوجه‌به این مقدمه، قانون جذب یعنی هرچیزی که بیش‌تر بهش فکر کنی، بیش‌تر به‌سمت خودت جذب می‌کنی.

بذار یه مثال ملموس بزنم. تا حالا شده که به یک ماشین خاص و کمیاب فکر کنی و آرزوی خریدنش رو داشته باشی و بعد از اون هرجایی که می‌ری، ناخودآگاه چشمت به اون ماشین بیوفته؛ فارغ‌از اینکه توی میدان دیدت باشه یا نباشه، ناخواسته چشمت به‌سمتش کشیده می‌شه.

تمرینات قانون جذب

قانون جذب چیست / بزرگترین راز زندگی / تمرینات قانون جذب

راندا برن توی کتاب راز می‌گه که قانون جذب صرفا به خواستنی‌ها توجه می‌کنه. یعنی اگه به چیزهایی فکر کنی که دوست نداری برات اتفاق بیوفتن، قانون جذب کار نمی‌کنه.

برای اینکه بهتر متوجه بشی، فرض کن که می‌خوای توی آزمون استخدامی شغل موردعلاقه‌ت قبول بشی. قانون جذب می‌گه که برای قبول‌شدن به‌جای اینکه دائما بگی «نمی‌خوام توی این امتحان مردود بشیم»، باید بگی که «می‌خوام توی این امتحان قبول بشم».

بااینکه تفاوت ساده‌ای هست، اما طبق چیزی که کتاب راز می‌گه، تاثیر بی‌نظیری در جذب خواسته ها و اثرگذاری قانون جذب داره.

نویسنده این تفاوت رو به ساختار مکانیک کوانتوم و شباهت قانون جذب با این مکانیک مربوط می‌دونه. نویسنده می‌گه که فکر ما فرکانسی رو توی گیتی پخش می‌کنه و از اون‌جایی که گیتی صرفا با فرکانس‌های مثبت تعامل داره، باید فرکانس مثبت از خودمون پخش کنیم.

نیکولا تسلا، دانشمند و نابغه‌ی بزرگ تاریخ درباره‌ی اهمیت فرکانسِ درست می‌گه:

اگه می‌خوای راز جهان رو پیدا کنی، به همه‌چیز به‌چشم فرکانس، انرژی و ارتعاش نگاه کن.

نیکولا تسلا

ذهن آدم‌ها مثل یک دکل مخابراتی عمل می‌کنه و دائما تفکرات و خواسته‌ها رو توی کائنات پخش می‌کنه؛ بنابراین اگه از اون‌چیزی که توی زندگی تا الان به‌دست آوری، راضی نیستی، باید فرکانست رو تغییر بدی. ساده بگم، فکر تو مثل بذر عمل می‌کنه، اگه بذر مثبتی رو بکاری، درختی رشد می‌کنه که میوه‌های مثبتی داره.

توی هر دو سناریوی بالا، پیام یکی هست؛ اینکه تو خالق دنیای خودت هستی و می‌تونی دنیای خودت رو همون‌طوری که می‌خوای، شکل بدی؛ منتها ازطریق این سه قدم:

  • قدم اول، خواستن: راجع‌به اون‌چیزی که می‌خوای، واضح و صریح باش. بهترین راه برای اینکه کائنات رو از خواسته‌هات باخبر کنی، نوشتن اون‌ها روی کاغذ هست. راستی، از سپاسگزاری هم غافل نشو. مثلا بنویس که «سپاسگزار خواهم بود اگه (خواسته‌ی شما) را داشته باشم» یا «سپاسگزار خواهم بود اگر جسم و روحی سالم داشته باشم.» راجع‌به این موضوع اینطوری فکر کن که انگار باید ازطریق منوی کائنات، یک سفارش ثبت کنی.
  • قدم دوم، باورداشتن: باید باور عمیقی به خواسته‌هات داشته باشی. اگه پیوند ناگسستنی با اهدافت داشته باشی، کل وجودت رو اعتماد‌به‌نفس می‌گیره تا مسیر برات هموار بشه. البته این موضوع رو با خوش‌بینی بیش‌از اندازه اشتباه نگیر!
  • قدم سوم، گرفتن: لحظه‌ی رسیدن به اهداف و خواسته‌هات رو تصور کن. پیشِ خودت تصور کن که زندگیت بعد‌از رسیدن به خواسته‌هات چه‌شکلی می‌شه؟ تصویرسازی کن. برای این‌کار می‌تونی از مانترا هم استفاده کنی و با تکرارکردن جمله‌هایی مثل «من (خواسته‌ی شما) را به‌دست آوردم»، به خودت اعتماد‌به‌نفس و باور عمیق تزریق کنی.

نکته‌ی مهم دیگه‌ای که نباید ازش غافل بشی، نوشتنِ خواسته‌ها و اهداف هست. هیچ توجیهی پشتِ این قضیه وجود نداره، اما به‌طرز باورنکردنی‌ای نوشتنِ اهداف، همه‌چیز رو ساده‌تر و نزدیک‌تر می‌کنه و این اتفاق رو می‌تونی حس کنی.

راستی، اگه دوست داری راجع‌به قانون جذب بیش‌تر بدونی، ولی وقتِ خوندنِ کتاب راز رو نداری، می‌تونی خلاصه کتاب راز رو بخونی. بچه‌های بوکارو قبلا این کتاب رو خوندن و قسمت‌های مهمش رو استخراج کردن تا چکیده‌ش رو در کمتر از ۲۰دقیقه بخونی. برای خوندنِ خلاصه کتاب راز کافیه روی تصویر زیر کلیک کنی:

خلاصه کتاب راز راندا برن / قانون جذب / جذب خواسته ها

سوالات متداول درباره قانون جذب

قانون جذب واقعا وجود داره؟

با اینکه خیلی‌ها مخالف قانون جذب هستن و اساسا وجود چنین چیزی رو رد می‌کنن؛ اما قانون جذب واقعا وجود داره. داستان‌های واقعیِ بی‌شماری از افراد مطرح و غیرمطرح در دنیا وجود داره که صرفا با تمرینات قانون جذب، صدای خواسته‌هاشون رو به گوش کائنات رسوندن و به موفقیت‌ رسیدن.

نظر نیکولا تسلا راجع‌به قانون جذب چیه؟

تسلا یک گفته‌ی معروفی داره که به‌نوعی قانون جذب رو از نگاه یک دانشمند و نابغه‌ی علمی تایید می‌کنه. جمله‌ی معروف تسلا راجع‌به این قانون رو می‌تونی توی مطلب بخونی.

چه افراد معروفی از قانون جذب استفاده کردن؟

جیم کری (ستاره‌ی طنزپرداز سینمای هالیوود)، دنزل واشینگتن (ستاره‌ی فیلم‌های اکشن هالیوودی)، اپرا وینفری (مجری مطرح و شناخته‌شده‌ی آمریکایی) و نمونه‌های بی‌شمار دیگه‌ای از این قانون استفاده کردن.

نظر خودت راجع‌به این قانون رو پایین‌تر بنویس. به‌نظرت چنین قانونی وجود داره؟ آیا تجربه‌ی شخصی از مواجهه با این قانون داشتی؟

مطلب قبلیدانلود کتاب رستاخیز مردگان به زبان فارسی
مطلب بعدی5 zu berücksichtigende Fakten wann Dating mit Angst nach einer Trennung
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید