خلاصه داستان شازده کوچولو – مطلبی که در ادامه مطالعه خواهد کرد، خلاصه کتاب شازده کوچولو است که شهرت بسیاری در جهان دارد. این کتاب که توسط نویسنده‌ی فرانسوی، یعنی آنتوان دو سنت اگزوپری نوشته شده، تاکنون به بیش‌از ۳۰۰ زبان و گویش مختلف در جهان ترجمه شده و درکل بیش‌از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن به‌فروش رسیده است.

شازده کوچولو نکات اخلاقی و مهم زندگی را در چارچوبی ساده و دوست‌داشتنی بیان می‌کند. اگر تاکنون این کتاب فوق‌العاده را نخوانده‌اید، در ادامه می‌توانید گزیده کتاب شازده کوچولو را مطالعه کنید.


پیشنهاد مطلب مشابه

خلاصه کتاب دنیای سوفی را بخوانید؛ نامه‌هایی عجیب به مقصد دختری نوجوان!


خلاصه کتاب شازده کوچولو

خلاصه کتاب شازده کوچولو / خلاصه رمان شازده کوچولو / خلاصه داستان شازده کوچولو / جملات شازده کوچولو و روباه / عکس شازده کوچولو

داستان شازده کوچولو با سقوط یک هواپیما به‌خلبانی فردی بی‌نام در صحرای ساهارا آفریقا آغاز می‌شود.

این سانحه باعث می‌شود تا هواپیما صدمه‌ی بدی ببیند تا راوی داستان شازده کوچولو تنها مقدار کمی آب و غذا برای روزهای آینده داشته باشد.

در همین حین که خلبان به دردسری که در آن گرفتار شده، می‌اندیشد، شازده کوچولو وارد داستان می‌شود؛ پسرکی کوچک‌اندام با موهایی طلایی که از راوی داستان تقاضا می‌کند تا نقش یک گوسفند را روی کاغذ برایش بکشد.

این اتفاق درنهایت دوستی آن‌ها را رقم می‌زند.

طولی نمی‌کشد که خلبان درباره‌ی شازده کوچولو اطلاعاتی به‌دست می‌آورد. او درمی‌یابد که پسرکِ مو طلایی از سیاره‌ای کوچک به زمین آمده که B-612 نام دارد.

شازده کوچولو داستان زندگی‌اش را برای خلبان تعریف می‌کند. او می‌گوید که در سیارک کوچکش تنها زندگی می‌کرده و مدام درحال کندن گیاهان بوده است تا سیارکش را نجات دهد که ناگهان گل سرخی شبیه به انسان در آنجا می‌روید و شازده کوچولو عاشق گل می‌شود؛ اما وقتی که او روزی متوجه دروغ‌گویی و فریبندگی گلِ سرخ شد، دیگر نتوانست به آن اعتماد کند؛ از‌این‌رو تصمیم به ترک سیاره‌اش گرفت.

باوجوداینکه شازده کوچولو تمام عمر خود را به‌تنهایی گذرانده بود، تصمیم می‌گیرد تا به سیاره‌های دیگر سر بزند تا شاید باقی عمر را در تنهایی سپری نکند.

شازده کوچولو به هفت سیاره مسافرت می‌کند که درهرکدام از آن‌ها، مردمی با خلق‌و‌خوی عجیب و منحصر‌به‌خودشان را یافت می‌کند:

  • در اولین سیارک، پادشاهی تنها زندگی می‌کند و کسی وجود ندارد تا رعیت او باشد. پادشاه از شازده کوچولو درخواست می‌کند تا رعیت او شود
  • در دومین سیارک، مرد متکبر و خودشیفته‌ای وجود دارد که از شازده کوچولو می‌خواهد که مدام او را ستایش کند و برایش چاپلوسی کند
  • در سومین سیارک، مردی وجود دارد که همیشه مست و دائم‌الخمر است. او مدام می‌نوشد تا فراموش کند که نوشیده است
  • در سیارک چهارم تاجری مال‌پرست زندگی می‌کند که همیشه در‌حال شمارش همه‌چیز است. او در مورد هرچیزی حتی ستاره‌ها تملک به‌خرج می‌داد و خود را صاحب همه‌چیز می‌دانست
  • سیارک پنجم محل زندگی فانوس‌بانی‌ بود که خود را موفظف می‌دانست هر شب فانوسی را روشن، و صبح روز بعد آن را خاموش کند. سیارک این فانوس‌بان بسیار کوچک بود و فاصله‌ی شب تا صبح در آن‌جا تنها یک دقیقه بود.
  • در سیارک ششم، یک جغرا‌فی‌دان زندگی می‌کرد که از سیارک خود هیچ‌چیزی نمی‌دانست اما مدام در حال ثبت اطلاعات از سیارک‌های دیگر در دفترش بود. او از شازده کوچولو خواست تا درباره‌ی سیارک‌اش برایش توضیح دهد تا آن‌ را ثبت کند. شازده کوچولو همه‌چیز را توضیح داد ولی جغرافی‌دان گل سرخ را ثبت نکرد زیرا معتقد بود گل‌ها فانی و کم‌عمر هستند و نیازی به ثبت‌شدن ندارند.

ملاقات با جغرافی‌دان در ششمین سیاره، آموزه‌های بسیاری را برای او به‌همراه داشت.

خلاصه کتاب شازده کوچولو / خلاصه رمان شازده کوچولو / خلاصه داستان شازده کوچولو / جملات شازده کوچولو و روباه / عکس شازده کوچولو

نخست آنکه شازده کوچولو درباره‌ی عمر زودگذر گل‌ها دانست؛ موضوعی که او را به‌خاطر ترک‌کردنِ آن گل رز در سیاره‌اش سخت غمگین کرد. نکته‌ی دوم و مهم‌تر، پیشنهاد جغرافی‌دان دررابطه‌با سفر به سیاره‌ی زمین بود. او به این شاهزاده‌ی کوچک توصیه کرد تا برای دیدن افراد بیشتر، خود را به زمین برساند تا اینگونه شاهد شکل‌گیری داستان شازده کوچولو باشیم.

شازده کوچولو به زمین سفر می‌کند و در بیابانی در آفریقا به‌زمین می‌نشیند.

در ابتدای سفرش به زمین، با یک مار روبه‌رو می‌شود. مار به شازده کوچولو توصیه می‌کند که انسان‌ها او را تنها‌تر می‌کنند و به شازده کوچولو قول داد هرگاه بخواهد به سیارک‌اش بازگردد، به او کمک خواهد کرد.

شازده کوچولو باز هم رفت تا به گلی با سه گل‌برگ رسید. شازده کوچولو از گل سراغ آدم‌ها را گرفت. اما گل در جواب گفت که آدم‌ها ریشه ندارند، معلوم نیست کجا می‌توان آن‌ها را پیدا کرد.

شازده کوچولو باز‌ هم رفت تا به یک کوه رسید.

با صدایی بلند سلام کرد تا شاید کسی صدای او را در دوردست‌ها بشنود؛ اما تنها چیزی که شنید انعکاس صدای خودش بود. شازده کوچولو با خودش فکرد کرد که زمین جای عجیبی‌ست، آدم‌ها هرچه که می‌شنوند را تکرار می‌کنند.

او در ادامه‌ی مسیر به یک باغ پر از گل می‌رسد و میفهمد که گلش به او دروغ گفته بود که تنها گل در جهان است.

شازده کوچولو باز هم رفت تا به یک روباه رسید. شازده کوچولو از گلش برای روباه گفت و روباه به او کمک کرد تا دلخوری‌هایش رفع شود و باز هم به گلش عشق بورزد. روباه که اکنون دوستِ شازده کوچولو شده بود، آموزه‌های مهمی داد؛ ازجمله اینکه مهمترین چیزها در زندگی را با دیده‌ی دل می‌توان دید.

پسرک موطلایی فرازمینی خیلی زود در می‌یابد که اگرچه گلی که او به آن عشق می‌ورزیده، تنها گل جهان نبوده؛ اما عشقی که او به گل داشته، آن را برایش از سایر گل‌ها متمایز می‌کرده است.

سرانجام شازده کوچولو به خلبان می‌رسد. هشت روز با او در بیابان می‌ماند و سپس پیش مار می‌رود تا او را به سیارک خودش و پیش گل‌اش بازگرداند.

درطولِ این هشت روز، راوی داستان که همان خلبان سقوط‌کرده است، مفاهیم عمیقی را درباره‌ی زندگی با شازده کوچولو مرور می‌کند. درابتدا به پیشنهاد شازده کوچولو، این‌دو برای یافتن چاه آب به راه می‌افتند.

آب به‌همان‌اندازه‌ای که بدنشان را تغذیه می‌کند، قلب‌شان را نیز تغذیه می‌کند. آن‌ها لحظات شادی را بایکدیگر تجربه می‌کنند و به این باور می‌رسند که اغلب مردم اهمیت حقیقی زندگی را هرگز درک نمی‌کنند.

آن‌ها پس صحبت‌های فراوان، بالأخره تصمیم به ترک بیابان می‌گیرند. خلبان شروع به تعمیرِ هواپیمایش می‌کند و شازده کوچولو به محلی می‌رود که با سفینه‌اش در آن‌جا فرود آمده است. با‌این‌حال، ماری که پیش‌تر قول یاری‌رسانی به شازده کوچولو برای برگشت به سیاره‌اش را داده بود، با پنهان‌شدن در زیر شن‌ها توانست پسرک موطلایی را نیش بزند.

پس‌از اینکه خلبان در روز بعدی نتوانست جسد شازده کوچولو را پیدا کند، ازاینکه احتمالا او جان سالم به‌در برده باشد و به سیارکش برگشته باشد، خوشحال شد. وقتی او به آسمان شب می‌نگریست، ستارگان پرنوری را مشاهده می‌کرد که احتمالا در یکی‌از آن‌ها صدای خنده‌ی دوست فرازمینی‌اش طنین‌انداز است.

پایان داستان باز است و نویسنده از خوانندگان کتاب می‌خواهد که با نگاهی به آسمانِ شب، از خود این را بپرسند که آیا شازده کوچولو به سیاره‌اش بازگشته یا نه.

نتیجه گیری از داستان شازده کوچولو

برای نتیجه گیری از داستان شازده کوچولو بیش‌از هرچیز دیگر باید به شخصیت‌هایی که در داستان حضور داشتند، اشاره کرد. هرکدام از این شخصیت‌ها و موقعیت‌ها، نماد چیزی در زندگی واقعی هستند.

معنای نمادهای خلاصه رمان شازده کوچولو

  • ستاره‌ها نماد تنهایی خلبان بودند. ستاره‌ها به این مفهوم اشاره می‌کردند که حضور برخی افراد در زندگی می‌تواند برخی مفاهیمی که پیش‌تر ساده می‌انگاشتیم، به نمادی روح‌بخش تبدیل سازند. خلبان که پیش‌تر از ستارگان برای جهت‌یابی استفاده می‌کرد، حال که هربار به آن‌ها نگاه می‌کند، ناخودآگاه به‌یاد شازده کوچولو و تنهایی خودش بدون حضور او می‌افتد
  • بیابان نماد شکل‌پذیری باورهای انسان است. بیابان بی‌آب و علف که درابتدا بسیار سخت و طاقت‌فرسا به‌نظر می‌رسد، به‌مرور زمان با تبادل اندیشه‌ها و تجارب شازده کوچولو و خلبان، به مکانی برای یادگیری و خوشی تبدیل می‌شود
  • آب نماد روح است. خلبان که درابتدا با کمبود آب روبه‌رو بود، با پیداکردن باری دیگر به ادامه‌ی حیات امید پیدا می‌کند و لحظات خوشی را تجربه می‌کند
  • مار نماد مرگ است. مار مفهوم مرگ ناگهانی را تداعی می‌کند. درواقع کتاب با این شخصیت درصدد این بود تا نشان دهد که اگر از زندگی‌کردن لذت نبریم، چه خوب و چه بد ناگهان مرگ به‌سراغمان خواهد آمد؛ آن‌هم زمانی که انتظار نداریم

نویسنده شازده کوچولو | آنتوان دو سنت اگزوپری

نویسنده شازده کوچولو / آنتوان دوسنت اگزوپری

آنتوان دو سنت اگزوپری متولد سال ۱۹۰۰میلادی (۱۲۷۹شمسی) در شهر لیون فرانسه است.

او تنها چهار سال داشت که پدرش را از دست داد و کمی بعد‌تر در سن ۱۷ سالگی برادرش را نیز درحالی که بالای بسترش بود، از دست داد.

او درباره‌ی مرگ برادرش چنین نوشت: «لحظه‌ای بی‌حرکت ماند، ناله‌ نکرد. به همان آرامی افتاد که برگ جوانی از درخت می‌افتد.»

آنتوان در سن ۲۱ سالگی به‌عنوان مکانیک هواپیماها در ارتش هوایی فرانسه مشغول به‌کار شد و در مدت کوتاهی به‌خوبی توانست خلبانی و مکانیکی را به‌طور حرفه‌ای بیاموزد و به استخدام دائمی ارتش فرانسه به‌عنوان یک خلبان زبردست، درآید. او در جایگاه یک خلبان به کشورهای زیادی سفر کرد و با قوم و ملت‌های گوناگونی آشنا شد که رد‌پای این آشنایی‌ها در آثارش به‌چشم می‌خورد. سرانجام در سال ۱۹۴۴میلادی (۱۳۲۳شمسی) درحال پرواز بر کرانه‌ی دریای مدیترانه، به ناگاه هواپیمای او برای همیشه ناپدید می‌شود. سال‌ها بعد در قرن ۲۰میلادی، لاشه‌ی هواپیما پیدا می‌شود اما مرگ او هم‌چنان مجهول باقی می‌ماند.

آنتوان دو سنت اگزوپری نویسنده‌ی فرانسوی و خالق کتاب شازده کوچولو تنها یک‌سال بعد از انتشار این کتاب در سن ۴۴ سالگی درگذشت. ازجمله دیگر آثار او می‌توان به کتاب‌های: هوانورد، پیک جنوب، پرواز شبانه، زمین انسان‌ها، خلبان جنگ، نامه به یک گروگان، قلعه و نوشته‌های جنگ اشاره کرد.

وبسایت و اپلیکیشن خلاصه کتاب / بوکارو

نتیجه گیری از داستان شازده کوچولو چیه؟

داستان شازده کوچولو می‌خواد به خواننده این رو بگه که باید از زندگی در لحظه لذت برد و این لذت رو منوط به اتفاق خاصی در زندگی نکرد؛ این لذت می‌تونه حتی یک پیاده‌روی ساده باشه!

شازده کوچولو به چند سیاره سفر می‌کنه؟

در طول داستان شازده کوچولو به ۷ سیاره سفر می‌کند که از هرکدام از این سیاره‌ها درس‌هایی می‌گیرد؛ هفتمین سیاره، سیاره‌ی زمین است.

نمادهای داستان شازده کوچولو چه معنایی دارن؟

ستاره: نماد تنهایی
بیابان: شکل‌پذیری باورها
آب: روح
مار: مرگ

دیدگاه خود را درباره‌ی خلاصه داستان شازده کوچولو با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. به‌طور خلاصه کتاب شازده کوچولو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

مطلب قبلیبا کتاب آن سوی مرگ آشنا شوید
مطلب بعدیبا ۱۰ کتاب امیدبخش آشنا شوید
مریم عاشق اینه که کتاب هدیه بگیره و البته که کتاب هدیه بده. کتاب‌ها وقتی چندبار خونده میشن، احساسات لا‌به‌لاشون خونه میکنه. و چه بهتر که این احساسات متعلق به چندین‌نفر باشه.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید