دنیای سوفی کتاب فلسفی با درون‌مایه‌ای داستانی و رمان‌گونه است که به‌عقیده‌ی بسیاری، بهترین کتاب برای شروع فلسفه شناخته می‌شود. اگر تاکنون این کتاب را نخوانده‌اید و قصد هم ندارید که در آینده‌ی نزدیک آن را مطالعه کنید، در ادامه می‌توانید خلاصه کتاب دنیای سوفی را از ابتدا تا انتها در مجله‌ی بوکارو مطالعه کنید تا درجریان داستان کامل دنیای سوفی قرار بگیرید.

توجه: این متن خلاصه ای از کتاب دنیای سوفی است و داستان این کتاب را به‌طور کامل لو می‌دهد!

خلاصه کتاب دنیای سوفی | داستان کامل دنیای سوفی

کتاب دنیای سوفی / خلاصه کتاب دنیای سوفی / داستان کامل دنیای سوفی / جملات زیبا از کتاب دنیای سوفی

در ابتدای داستان دنیای سوفی شاهد دختر ۱۴ساله‌ای به‌اسم سوفی آموندسن هستیم که در کشور نروژ زندگی می‌کند و به‌تازگی برخی نامه‌های عجیب درباره‌ی مبحث فلسفه دریافت می‌کند.

هر روز نامه‌ی جدیدی به آدرس او فرستاده می‌شود که سؤالات بنیادینی را در خود جای داده‌اند و سپس در انتهای روز، بسته‌ای دیگر به دستش می‌رسد که حاوی دست‌نوشته‌هایی از ایده‌های یک فیلسوف درباره‌ی سؤالات مطرح‌شده است.

درابتدای داستان، هویت فرستنده‌ی این نامه‌ها برای سوفی نامعلوم است؛ با‌این‌حال با پیش‌روی داستان متوجه می‌شویم که فرستنده و ایجاد‌کننده‌ی این سؤالات در ذهن سوفی، کسی به‌اسم آلبرتو ناکس است که قصد دارد مفاهیم عمیق زندگی را از این طریق به او بیاموزد.

آلبرتو به سوفی می‌گویند که معنای زندگی با دانش فلسفه عجین است و اگر پرسشگر نباشیم و فلسفه‌ی وجود خود را زیر سؤال نبریم، گویی اصلا وجود نداشته‌ایم.

پس‌از این گفتمان‌ها، آن‌ها به‌سراغ تاریخ فلسفه‌ی غرب می‌روند. آلبرتو با سوفی درباره‌ی اسطوره‌های باستان صحبت می‌کند؛ اسطوره‌هایی که مردم در دوران قدیم برای توضیح وقایع پیش‌آمده در فرایند جهان، به آن‌ها متوسل می‌شدند. سپس سوفی به‌لطف گفت‌و‌گو با آلبرتو، درباره‌ی فیلسوفان طبیعت‌گرا که دغدغه‌ی تغییر داشتند، می‌آموزد. پس‌از آن، آلبرتو به‌سراغ دموکرتوس و نظریه‌ی اتم‌های غیرقابل تفکیک در سراسر طبیعت می‌رود و همچنین مفهوم سرنوشت را توصیف می‌کند.

درهمین‌حین که سوفی مبحث فلسفه را فرامی‌گیرد، کارت پستالی عجیب برای هیلد مولر ناگ، سرپرستِ سوفی ارسال می‌شود. این کارت پستال که محتوای پیام تبریک و نیک‌خواهی برای سال جدید است، از جانب پدرِ هیلد مولر ارسال شده؛ اما چیزی که سوفی را گیج و سردرگم می‌کند، یافتنِ یک شال‌گردن به‌همراه نامِ هیلد روی آن است.

سوفی نمی‌داند که چه اتفاقی درحال رخ‌دادن است؛ اما تقریبا به‌یقین می‌رسد که فراگیری تصادفی فلسفه و هیلد به‌نوعی بایکدیگر ارتباط دارند.

پس‌از این وقایع، نوبت به سقراط می‌رسد تا واردِ داستان دنیای سوفی شود. او درباره‌ی یک باور بنیادین و جالبِ سقراط می‌آموزد که برای سوفی، هوشمندی این فیلسوف را بیان می‌کند. سقراط می‌گوید:

آن‌کس که بداند که نداند، داناترینِ افراد است.

پس‌از مدتی آلبرتو برای دخترک نوجوان ویدئویی از شهرِ آتنِ کنونی می‌فرستد که به‌نوعی او را به حال‌و‌هوای یونان باستان می‌برد. او درباره‌ی افلاطون و ایده‌های وی و سپس درمورد ارسطو که افلاطون را مورد نقد قرار می‌دهد، می‌آموزد. حال سوفی می‌داند که این دو فیلسوف بزرگ بخش اعظمی از دنیای طبیعی را طبقه‌بندی کرده‌اند و منطق و تئوری که امروزه در زندگی مورداستفاده قرار می‌گیرند، مرهون باورهای بنیادین آن‌ها هستند.

بامرور زمان، وقتی که در داستان جلوتر می‌رویم شاهد پیچیده‌شدن موضوع هیلد مولر هستیم.

سوفی کارت پستال‌های بیشتری را می‌یابد که برخی از آن‌ها تاریخ ۱۵ ژوئیه روی آن‌ها حک شده است؛ تاریخی که سوفی ۱۵ساله می‌شود. با‌این‌حال، نکته اینجاست که تا ۱۵ ژوئیه نزدیک‌به یک‌ماه فاصله وجود دارد.

هرچه او بیشتر کنکاش می‌کند، مدارک بیشتری پیدا می‌کند. سوفی کارت‌هایی را پیدا می‌کند که نام دوستش، جونا رویشان حک شده‌اند. در یکی‌از این کارت‌ها نوشته شده که بالأخره روزی این دختر با سوفی دیدار می‌کند و حتی نام جونا نیز در آن ذکر شده است. به‌نظر می‌رسد که اتفاقات عجیب‌و‌غریبی درحال وقوع هستند که سوفی از آن‌ها بی‌خبر است.

دراین‌ایام، روابط سوفی با مادرش تاحدی متشنج می‌شود؛ زیرا او هم سعی می‌کند مکاتبات خود با آلبرتو بپوشاند و هم اندیشه فلسفی خود را روی مادرش عملی کند.

در همین حال، آلبرتو، سوفی را با مسیح و ملاقات فرهنگ‌ هندو اروپایی و سامی آشنا می‌کند. اکنون سوفی درباره‌ی افرادی هم‌چون سنت آگوستین، سنت آکویناس و مسیحیت‌گرایی فلسفه‌ی یونان در قرون وسطی می‌آموزد. این‌جا زمانی است که سوفی برای نخستین‌بار آلبرتو را ملاقات می‌کند. در این دیدار آلبرتو شروع‌به اشاره‌کردن به اتفاقات عجیبی می‌کند که در زندگی سوفی درحال وقوع هستند؛ اتفاقاتی که به ورود او به مبحث فلسفه بسیار وابسته و مرتبط است.

حال سوفی درباره‌ی تمرکز روی انسانیت در دوره‌ی رنسانس و افراط و تفریط باروک اطلاع پیدا می‌کند. طولی نمی‌کشد که آن‌ها به‌سراغ رنه دکارت و فلسفه‌ی مبتنی‌بر شک‌و‌تردیدِ او می‌روند؛ اکنون سوفی حداقل می‌‌داند که تردید بخشی از فلسفه‌ی وجودی انسان است [خلاصه کتاب تاملات فلسفه اولی دکارت | معرفی کتاب فلسفه اولی دکارت]

با پیش‌روی داستان، مسئله‌ی اسپینوزا پایش به داستان باز می‌شود؛ مسئله‌ای که پدرِ هیلد تمرکز و احاطه‌ی بسیاری روی آن دارد.

از‌این‌جا تجربیات و کانت به داستان وارد می‌شوند. کانت باور داشت که اعمال ما از احساسات‌مان نشئت می‌گیرند و بارها نیز در‌همین‌رابطه نسبت‌به وضع قوانین براساس تجارب ما هشدار داده بود.

با‌تمامی‌این‌تفاسیر، برکلی بیشترین و مهم‌ترین تأثیر را روی سوفی می‌گذارد؛ زیرا وی باور داشت که احتمالا تمام زندگی و سرنوشت ما در ذهن خداوند قرار دارد.

درهمین‌حین آلبرتو می‌گوید که زندگی آن‌ها در ذهنِ آلبرت ناگ، پدرِ هیلد قرار دارد.

از‌این‌جا، داستان از دید هیلد روایت می‌شود.

در ۱۵ ژوئیه، روزی که سوفی ۱۵ساله می‌شود، هیلد هدیه‌ای از سوی پدرش با عنوان دنیای سوفی دریافت می‌کند و وقتی شروع‌به خواندنش می‌کند، شیفته‌ی آن می‌شود؛ بااین‌حال متوجه می‌شوند که آن‌ها در دنیای کتاب هستند؛ اگرچه هیلد باور دارد که سوفی تنها یک شخصیت در کتاب دنیای سوفی نیست و او حقیقتا وجود دارد.

در‌این‌بین، آلبرتو نقشه‌ای برای بیرون‌رفتن از ذهن آلبرت ناگ دارد. آن‌ها باید هرطور شده مبحث فلسفه را به‌پایان برسانند؛ بنابراین او شروع‌به تدریس روشن‌فکری و ارزش‌های انسانی به سوفی می‌کند؛ هم‌چنین درباره‌ی کانت و اتحاد اندیشه‌ی تجربی و خردگرایانه‌ی او صحبت می‌کند.

اوضاع زندگی سوفی بهم می‌ریزد و آلبرتو می‌داند که باید هرچه سریع‌تر کاری انجام دهد. این اتفاقات تا شب ۱۵ ژوئیه، یعنی زمانی که پدر هیلد به خانه برمی‌گردد، ادامه می‌یابد. آن‌ها درمورد روح جهانی رومانتیسم، دیدگاه دیالکتیکی هگل از تاریخ و اعتقاد کیِرک‌گارد مبنی‌بر وجود اولیه فرد می‌آموزند.

میان این اتفاقات، هیلد برای پدرِ خود هنگامی که به خانه می‌رسد، یک شگفتی آماده کرده است؛ از‌این‌رو آن‌ها شروع‌به ورود به مباحث مرتبط‌با مارکس، داروین، فروید و سارتر می‌کنند؛ اما هرچه پیش می‌روند، امیدشان کم‌رنگ‌تر می‌شود؛ زیرا تمام کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند توسط پدر هیلد شناخته شده‌اند.

اما در پایان داستان دنیای سوفی، کتابی که توسط هیلد خوانده می‌شود، آلبرتو و سوفی در میانه‌ی مهمانی ۱۵ ژوئیه که ترتیب داده شده، ناگهان ناپدید می‌شوند.

وقتی پدر هیلد وارد خانه می‌شود، درباره‌ی کتاب با پسرش به گفت‌و‌گو می‌پردازد. هیلد مطمئن است که سوفی در جایی از دنیای واقعی وجود دارد؛ با‌این‌حال آن‌ها به‌صورت روح درآمده‌اند و از دیده‌ی دیگران پنهانند. سوفی می‌خواهد در دنیای هیلد و پدرش مداخله کند و بلأخره در انتهای داستان، او یاد می‌گیرد که چگونه این کار را انجام دهد.

جملاتی از کتاب دنیای سوفی

کتاب دنیای سوفی / خلاصه کتاب دنیای سوفی / داستان کامل دنیای سوفی / جملات زیبا از کتاب دنیای سوفی

پایین‌تر می‌توانید جملاتی از کتاب دنیای سوفی را مطالعه کنید:

پرسشی که برایش جواب نیابی، هرگز احمقانه نیست!

زندگی غم‌انگیز و درعین‌حال افتخار‌آمیز است. ما به یک دنیای شگفت‌انگیز هدایت می‌شویم، در اینجا با یکدیگر ملاقات می‌کنیم، به یکدیگر سلام می‌کنیم و سپس برای لحظه‌ای کوتاه سرگردان می‌شویم و همدیگر را گم می‌کنیم و ناگهان به‌مانند شیوه‌ی رسیدن‌مان به یکدیگر، بی‌دلیل ناپدید می‌شویم.

ویران‌کننده‌ترینِ افراد آن‌هایی هستند که پرسش‌گرند!

تنها چیزی که برای تبدیل‌شدن به یک فیلسوفِ خوب موردنیاز است، بهره‌مندی از قوه‌ی تعجب است!

احمقانه‌ترین کاری که او سراغ داشت، رفتارِ همه‌چیز‌دانِ مردم بود. آن‌ها به‌گونه‌ای درباره‌ی چیزهایی که هیچ‌چیز درباره‌ی‌شان نمی‌دانستند، رفتار می‌کردند که گویی همه‌چیز را درباره‌اش می‌دانند.

عملکردِ مسئولیت‌پذیرانه موضوعی برای تقویت فلسفه‌ی وجودی ما نیست؛ بلکه دلیلی برای تعمیق احساسات‌مان درجهت رفاه دیگران است.

وبسایت و اپلیکیشن خلاصه کتاب / بوکارو

دیدگاه خود را درباره‌ی خلاصه کتاب دنیای سوفی با ما به‌اشتراک بگذارید. درباره‌ی این کتاب چه نظری دارید؟ به‌نظرتان دنیای سوفی را می‌توان بهترین کتاب فلسفی برای شروع فلسفه دانست؟

مطلب قبلیبا ۱۰ کتاب امیدبخش آشنا شوید
مطلب بعدیبا ۵ کتاب برتر ساموئل بکت آشنا شوید
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید