معرفی کتاب خلق رفتارهای ماندگار – وقتی پای برنامه‌ریزی برای خلق یک عادت مثبت پیش می‌آید، تقریبا همه‌ی ما برنامه‌ریزهای خوبی هستیم؛ اما چرا وقتی زمانِ اجرا می‌رسد، خیلی زود از تصمیم‌مان پا پس می‌کشیم؟ آیا این احساس لحظه‌ای است که توهم خلق رفتارهای جدید را به ما القا می‌کند؟ آیا واقعا خلق رفتارهای جدید سخت و طاقت‌فرسا هستند؟

این‌ها سؤالاتی هستند که مارشال گلدسمیت را به نوشتنِ کتاب خلق رفتارهای ماندگار (ترجمه کتاب Triggers) واداشت؛ کتابی که با راهکارهای عملی سعی دارد تا به شما در ترک عادت‌های بد و منفی کمک کند. مارشال گلدسمیت تجربه‌ی ۴۰ساله‌ی خود از مربی‌گری و مشاوره به کسب‌و‌کارها در این کتاب به کار بسته تا درانتها، نتیجه‌ای مشهور برای خواننده به‌دست بیاید.


پیشنهاد کتاب مشابه

معرفی کتاب کشف شمال حقیقی؛ چگونه در کوره راه‌ها، مسیر را از نامسیر تشخیص دهیم؟


در ادامه می‌توانید معرفی کتاب خلق رفتارهای ماندگار را در مجله بوکارو مطالعه کنید. این کتاب توسط انتشارات آریانا قلم برای معرفی دراختیار تیم تحریریه بوکارو قرار گرفته است.

معرفی کتاب خلق رفتارهای ماندگار

کتاب درباره‌ی محرک‌ها صحبت می‌کند و دلیل عدم پایبندی به برخی رفتارها را همین محرک‌های لحظه‌ای می‌داند که عمدتا از محیط نشئت می‌گیرند. درطول روز احتمالا در معرض محرک‌های پرشماری قرار می‌گیریم که زمینه را برای پشت‌کردن به عادت‌های جدیدمان آماده می‌سازند.

به‌عنوان نمونه، تماشای یک ویدیوی اینستاگرامی درباره‌ی طرز تهیه‌ی همبرگرِ آب‌دار محرک خوبی برای ترک رژیم غذایی اخیرتان است یا هم‌نشینی دوباره با دوستان سیگاری‌تان محرک خوبی برای پشت‌کردن به فرایندِ ترکِ سیگار خواهد بود؛ با‌این‌حال، گلدسمیت باور دارد که نمی‌توان از این محرک‌ها در زندگی روزمره فرار کرد و خواه‌ناخواه در معرض چنین محیط‌ها و بسترهای تحریک‌آمیزی قرار خواهیم گرفت.

گلدسمیت در کتاب خلق رفتارهای ماندگار از این می‌گوید که چگونه با دردست‌گرفتنِ افسار این محرک‌ها و تصمیم‌گیری خردمندانه، هم برنامه‌ریزان خوبی باشیم و هم مجریان خوبی شویم.

محرک‌ها می‌توانند هرچیزی باشند؛ گاهی به‌شکل یک رویداد خود را نشان می‌دهند، گاهی در قالب افراد و گاهی در موقعیت‌های مختلف نمایان می‌شوند. به‌عنوان نمونه، حتی صدای برخورد قطرات باران به زمین نیز می‌تواند برای عده‌ای یک محرک باشد؛ زیرا ممکن است خاطره‌ای مهم را در ذهن تداعی کند. علاوه‌بر این، محرک‌ها به شیوه‌های مختلفی می‌توانند اثرگذار باشند؛ یعنی گاهی می‌توانند مستقیم باشند و گاهی غیرمستقیم، گاهی موردانتظار باشند و گاهی غیرمنتظره، گاهش سازنده باشند و گاهی غیرسازنده و… .

خنده‌ی یک کودک را درنظر بگیرید. این خنده را می‌توان محرک مستقیم دانست؛ زیرا فورا به لب شما هم خنده می‌آورد. در نقطه‌ی مقابل، دیدن یک عکس خانوادگی قدیمی از آنجایی که یک‌سری خاطرات و تصاویر دیگر را نیز در ذهن شما تداعی می‌کند، به‌شکل یک محرک غیرمستقیم عمل خواهد کرد.

بااین‌اوصاف، سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا نمی‌توانیم در مقابل این محرک‌ها مقاوت کنیم؟

پاسخ ساده است؛ زیرا همیشه‌ی اوقات ما متوجه این نیستیم که در معرض یک محرک قرار گرفته‌ایم.

تا حالا به محرک‌های محیطی توجه کرده‌اید؟ قرارگیری در یک رستوران گران‌قیمت موجب می‌شود تا مشتریان دیدِ بالا به پایین نسبت‌به پیش‌خدمتان داشته باشند؛ اما درست وقتی که پایشان را از رستوران بیرون می‌گذارند، این دید به حالت عادی و مؤدبانه برمی‌گردد.

در یکی‌از راهکارهای عملی‌ای که نویسنده برای رهایی از این محرک‌ها عنوان می‌کند، می‌خوانیم:

یک عادت رفتاری را برای خود هدف قرار دهید. به‌عنوان مثال، ورزش صبحگاهی! سپس افراد و موقعیت‌های که به شکل مثبت یا منفی روی رسیدن به این هدف روی شما تأثیر می‌گذارند، فهرست کنید. سپس به محرک‌های مثبت دقت کرده و سعی کنید مدام خود را در معرض آن‌ها قرار دهید و از محرک‌های منفی دوری کنید.

نکته‌ی مثبتِ کتاب خلق رفتارهای ماندگار، نگرش واقع‌گرایانه‌اش نسبت‌به پیش‌آمدهای زندگی است. به‌عنوان مثال، نویسنده این دید ایده‌آل‌گرایانه را به مخاطب نمی‌دهد که به محض مواجهه با محیط‌های منفی، فورا محیط را ترک کنید؛ بلکه برعکس، از این می‌گوید که چگونه با پذیرش آن محیط، شرایط را برای خود آسان‌تر سازیم.

برای تیم تحریریه بوکارو، آنچه که بیش‌از همه‌چیز نظرمان را نسبت‌به این کتاب جلب کرد، دید وسیع نویسنده و سازگاری آن با افراد مختلف بود. فرقی ندارد یک کارمند عادی باشید یا یک رهبرِ کسب‌و‌کار؛ زیرا کتاب برای هر گروهی محتوای قابل‌فهم و مفید دارد.

تقریبا در نیمه‌ی دوم کتاب شاهد موضوعاتی هستیم که علاوه‌بر افراد عادی، برای اهالی کسب‌و‌کارها نیز صدق می‌کند. برای مثال، در قسمتی از کتاب شاهد طرح این موضوع هستیم که چگونه با داشتنِ یک پوشش ثابت و ساده، می‌توانیم اثرگذاری بهتری در محیط کار داشته باشیم.

باتمامی‌این‌تفاصیل، کلام اصلی کتاب خلق رفتارهای ماندگار این است که باید به محیطمان به‌عنوان یک فضای پر از محرک توجه بیشتری نشان دهیم. شاید در ابتدا با آگاهی از این محرک‌ها، تغییرکردن را سخت و ناشدنی ببینیم؛ اما شناخت محرک‌ها خودبه‌خود پاسخ‌های مناسبی را نیز در وجودمان شکل می‌دهد.

این کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم:

  • آن‌هایی که به‌دنبال این هستند تا رژیم غذایی جدیدشان را به سرانجام برسانند
  • افراد خبره‌ای که به‌دنبال انگیزه‌ای برای بهترشدن در کارشان هستند
  • مدیرانی که به‌دنبال خلق رفتارهای مثبت و جدیدی در کسب‌و‌کارشان هستند

شما می‌توانید این کتاب را ازطریق لینک زیر مستقیما از انتشارات آریانا قلم تهیه کنید:

دیدگاه خود را درباره‌ی این کتاب با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

بررسی اجمالی
نقد کتاب خلق رفتارهای ماندگار
مطلب قبلیمعرفی کتاب «وقتی چرچیل گوسفندان را قربانی می‌کرد و استالین به یک بانک دستبرد می‌زد»
مطلب بعدیمعرفی کتاب از نو؛ چگونه یک جوان هندی به ناجی مایکروسافت بدل شد؟
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

2 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید