معرفی کتاب فریب ایکاروس – انقلاب دیجیتال آمده تا ماندگار باشد. رایانه‌ها روز‌به‌روز پیشرفته‌تر و هوشمندتر می‌شوند و در‌این‌میان، اقتصاد کارمندی که برمبنای فعالیت از ۹ صبح تا ۵ غروب ادامه‌ی حیات می‌دهد، نفس‌های آخرش را می‌کشد.

این اتفاق لزوما معنی بدی برای ما ندارد؛ بلکه برعکس، به ما مژده‌ی فرصت‌های جدیدی را می‌دهد؛ با‌این‌حال برای بهره‌گیری از این فرصت‌ها، ابتدا باید این انقلاب عظیم دیجیتالی را به‌صورت تمام‌و‌کمال پذیرا باشیم.

سؤال اینجاست که چطور؟

این سؤال همان چیزی است که ست گادین در کتاب فریب ایکاروس به آن می‌پردازد و سعی می‌کند پاسخ درخوری برای آن ارائه کند. ست گادین در این کتاب می‌گوید که اتکا به یک ابزار یا تکنولوژی خاص ابداً به‌معنی این نیست که شما عصر دیجیتال را در آغوش کشیده‌اید؛ بلکه برعکس این پیام را می‌دهد که شما دقیقاً به همان اقتصاد کارمندی قدیمی گرفتار شده‌اید.

شما در ادامه می‌توانید معرفی کتاب فریب ایکاروس را در بوکارو مگ مطالعه کنید. این کتاب توسط نشر آموخته برای معرفی دراختیار تیم تحریریه بوکارو قرار گرفته است.

معرفی کتاب فریب ایکاروس

معرفی کتاب فریب ایکاروس / کتاب های ست گادین / کتاب انگیزشی

ست گادین کتابش را براساس یک افسانه‌ی مشهور یونانی روایت می‌کند.

ایکاروس نام شخصیتی افسانه‌ای در اساطیر یونانی است که به‌همراه پدرش، یعنی دایدالوس در زندان مینوس گیر افتاده بودند. پدر ایکاروس برای رهایی‌شان از این زندان به‌فکر ساختنِ بال‌هایی از جنس موم و پر افتاد تا ازطریق آن مؤفق به فرار شوند. او به فرزند خود توصیه کرد که از تکبر و غرور دوری کند و زیاد از حد اوج نگیرد؛ زیرا هرچه اوج بگیرد، به گرمای خورشید نزدیک‌تر می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث آب‌شدنِ موم‌های بالش شود. با‌این‌حال، ایکاروس به توصیه‌ی پدر گوش نداد و با پرواز در ارتفاع زیاد باعث ازبین‌رفتنِ بال‌هایش و درنتیجه سقوط و مرگش شد.

گادین در کتاب فریب ایکاروس با اشاره به این افسانه نکته‌ی مهمی را یادآور می‌شود. او می‌گوید فقط قسمت اوج‌گیری این افسانه، برجسته و دهان‌به‌دهان می‌چرخد؛ اما توصیه‌ی پدرِ ایکاروس قسمت دیگری نیز دارد که کمتر به آن توجه شده است.

دایدالوس علاوه‌بر اوج‌گیری بیش‌از حد به پسرش هشدار داد که در ارتفاع پایین نیز پرواز نکند؛ زیرا اینگونه خطر سقوط به دریا او را تهدید خواهد کرد.

اصلِ حرفِ کتاب نیز این است که در ارتفاع پایین پرواز نکنیم.

ست گادین می‌گوید که عصر صنعتی که امروزه درحال عبورکردن از آن هستیم، یک‌سری بایدها و نبایدهای محدودکننده‌ای را برای ما تعیین کرده که ارمغانی جز محدودکردنمان ندارند.

ست گادین در مقدمه‌ی کتابش می‌گوید:

به شما می‌گویند دستی به روی رزومه‌تان بکشید و آن را پربارتر کنید، دست از پا خطا نکنید، هم‌رنگ جماعت شوید و از دستورعمل‌ها پیروی کنید. به شما می‌گویند غرورتان را زیر پا بگذارید و رؤیاهایتان را دنبال کنید.

به‌عقیده‌ی نویسنده، سالیان سال است که موارد بالا را به‌عنوان ارزش شغلی به ما تفهیم کرده‌اند؛ اما این ارزش‌ها برای دوران جدید کارایی ندارند. عصر صنعتی فرهنگ کارمندی را ترویج می‌داد و ناحیه‌ی امن را در چارچوب ریسک‌نکردن و گوش‌به‌فرمان بودن تعریف می‌کرد؛ حال آنکه این ارزش‌ها در عصر دیجیتال و ارتباطات کنونی به‌کلی تغییر کرده‌اند.

معرفی کتاب فریب ایکاروس / کتاب های ست گادین / کتاب انگیزشی

پیشرفت و مؤفقیت در زمانه‌ی کنونی نیازمند قدم‌گذاشتن به بیرون از ناحیه‌ی امن است. ست گودین می‌گوید افرادی می‌توانند در این عصر مؤفق شوند که ناحیه‌ی امن و ناحیه‌ی راحتی‌شان را در یک نقطه‌ی مشترک قرار می‌دهند.

گزاره‌ی بالا یعنی اینکه اتکا به حقوق ماهانه‌ای که دریافت می‌کنید، دیگر ناحیه‌ی امن نیست؛ بلکه توهم ناحیه‌ی امن است.

ست گودین در کتاب فریب ایکاروس بارها از واژه‌ی هنر و هنرمندی استفاده می‌کند که البته به‌معنی عام نیست. او هنر و هنرمندی را برابر با خلق چیزی بدیع و نوآورانه تعریف می‌کند. به باور او هنرمند کسی است که جرئت قدم‌گذاشتن به فضای خلأ، یعنی همان راهِ تاریکی که هیچ‌کس تاکنون جرئت قدم‌گذاشتن در آن را نداشته، داشته باشد و بتواند با روشن‌کردن یک شمع، راه را برای دیگران باز کند. این فضای خلأ همان حوزه‌های جدیدی هستند که کارآفرینان به آن قدم می‌گذارند و محصولی انقلابی در آن حوزه تولید می‌کنند.

نکته‌ی مهم درباره‌ی کتاب فریب ایکاروس جامعیتِ آن است. ست گودین این کتاب را برای گروه خاصی از افراد ننوشته است؛ بلکه برعکس هرکسی که کتاب را بخواند، می‌تواند خود را در گروه مخاطبینِ کتاب بیابد.

نویسنده باور دارد که اکنون بیش‌از اینکه نیازمند مدیران خوبی باشیم، نیازمندان رهبران خوبی هستیم. او در قسمتی از کتاب به‌شکل جالبی تفاوت بین رهبر و مدیر را بیان می‌کند:

مدیریت، زمین تا آسمان با رهبری فرق دارد. مدیریت درباره‌ی تکرار دستاوردهای دیروز است، ولی کمی ارزان‌تر و سریع‌تر؛ اما رهبری، رهبر را به‌خطر می‌اندازد. برای رهبری‌کردن هیچ دستورعمل یا کتاب راهنمایی وجود ندارد و کسی بالاتر از رهبر نیست که اگر اوضاع خراب شد انگشت اتهام را به‌سوی او گرفت. اگر برای رهبری‌کردن از کسی کتاب راهنمایی بخواهید، درواقع در دل‌تان آرزوی مدیربودن می کنید.

رهبران آسیب‌پذیرند نه سلطه‌طلب و ما را به مکان‌های تازه می‌برند نه به‌سوی ارزانی، سرعت و امنیت فرمان‌برداری!

اگر به‌دنبال کتابی هستید که طرز فکر شما نسبت‌به مسائل کاری را تاحد زیادی تغییر دهد، کتاب فریب ایکاروس یکی‌از بهترین گزینه‌های موجود است. ست گودین که خود یکی‌از مؤفق‌ترین بازاریابان و کارآفرینان آمریکایی است، در این کتاب تجارب و نکات را ذکر کرده که ذهن هر خواننده‌ای را تا مدت‌ها درگیر خود می‌کند.

یکی‌از این نکات را می‌توان در متن پایین یافت که دید متفاوتی از شکست را ارائه می‌کند:

عجیب اینکه آن کار خوب که با نیت خوب انجام دادید و فاجعه‌ به بار آوردید، بزرگترین شکست‌تان نیست. نه، بزرگترین شکست‌تان چیزی است که رؤیایش را در سر می‌پروراندید ولی جرئت انجامش را پیدا نکردید. بدترین چیز رزومه‌ی کاری‌تان مسیرهایی است که در آن‌ها گام نگذاشته‌اید، پروژه‌هایی است که آغاز نکرده‌اید و هنرهایی است که نیافریده‌اید.

شما می‌توانید این کتاب را ازطریق دکمه‌ی زیر مستقیماً از نشر آموخته خریداری کنید.

کتاب فریب ایکاروس را به چه کسانی توصیه می‌کنیم:

  • اگر به تغییر مسیر شغلی‌تان فکر می‌کنید، کتاب فریب ایکاروس حسابی شما را در فکر فرو می‌برد
  • اگر به‌دنبال انگیزه‌ای برای تغییر هستید، عمیقا به این کتاب توجه کنید
  • اگر کارآفرین و صاحب کسب‌و‌کار هستید، کتاب یادشده درک جدیدی از کارآفرینی به شما می‌دهد

پیشنهاد کتاب مشابه

کتاب جاناتان مرغ دریایی؛ من هم‌رنگ جماعت نمی‌شوم!


دیدگاه خود را درباره‌ی این کتاب با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. به‌نظر شما در عصر ارتباطات امروزی چه رویکردی باید نسبت‌به شغل‌ها داشت؟

بررسی اجمالی
خلاصه کتاب فریب ایکاروس
مطلب قبلیمعرفی کتاب گستره؛ چرا همه‌کاره هیچ‌کاره نیست؟
مطلب بعدیمعرفی کتاب بازاریابی پرمحتوا؛ چرا تبلیغات مرده؟
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید