معرفی کتاب از نو – شرکتی را فرض کنید که علیرغم تمام مؤفقیت‌های چشمگیری که در گذشته به آن دست پیدا کرده، هم‌اکنون در لبه‌ی پرتگاه قرار دارد. اغلب تحلیل‌گران اقتصادی از سقوط قریب‌و‌الوقوع این شرکت صحبت می‌کنند؛ با‌این‌حال هیچ‌کس به‌طور کامل نمی‌داند که مشکل کجاست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد. حال تصور کنید که در چنین شرایطی به شما پیشنهاد می‌شود تا مدیریتِ عاملِ این شرکت پرسابقه و البته پرمشکل را برعهده بگیرید. پاسخ شما چه خواهد بود؟ آیا بی‌درنگ قبول خواهید کرد یا اینکه با یک «نه» محکم خود را از دردسر دور می‌سازید؟

متنی که بالاتر خوانید، یک سناریوی فرضی نبود و اتفاقا مربوط‌به یکی‌از بزرگترین و مؤفق‌ترین شرکت‌های روی کره‌ی زمین می‌شود که آن را با نام مایکروسافت می‌شناسیم؛ شرکتی که با خلق سیستم‌عامل ویندوز دنیای کامپیوترهای شخصی را دگرگون کرد و توانست چشم‌انداز جاه‌طلبانه‌ی خود، یعنی «روی هر میز و در هر خانه یک رایانه‌ی شخصی» را محقق سازد.

با‌این‌حال، مایکروسافت اغلب مؤفقیت‌هایش را مدیون دوران مدیریت بیل گیتس است که در سال ۲۰۰۰ میلادی با انتقال مدیریت به استیو بالمر به پایان رسید.

درطول دوران ۱۴ساله‌ی مدیریت استیو بالمر، اگرچه مایکروسافت بلندپروازی‌های متعدد و بعضاً مؤفقی را تجربه کرد؛ اما در خیلی از جهات پسرفت‌های بزرگی داشت.

اتکای بیش‌از اندازه‌ی مایکروسافت به دنیای ویندوز و کامپیوترهای شخصی باعث شد تا مایکروسافت خیزش ناگهانی گوشی‌های هوشمند را نادیده بگیرد و انقدر دیر به این حوزه وارد شود که دیگر حرفی برای گفتن نداشته باشد. درچنین دوره‌ای، فروش کامپیوترهای شخصی و به‌تبعِ آن سیستم‌عامل ویندوز با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو شده بود.

این اتفاق درکنار مجموعه‌ای از اتفاقات درونی و بیرونی دیگر، شرایط اسف‌باری را برای یکی‌از بهترین و قدرتمند‌ترین شرکت‌های جهان پیش آورده بود؛ شرایطی که به‌باور هیئت مدیره‌ی مایکروسافت، تنها با تغییر مدیرعامل قابل رفع بود.

آن‌ها یکی‌از مهندسین کهنه‌کار و رهبران اصلی بخشی تجارت ابری مایکروسافت را برای نشستن بر صندلی مدیرعاملی مایکروسافت انتخاب کرده بودند و آن فرد، کسی نبود جز ساتیا نادلا؛ یک مهاجر هندی‌تبار با رفتاری متواضع و آرام و افکاری بلندپروازانه و پیشگامانه.


پیشنهاد کتاب مشابه

معرفی کتاب کشف شمال حقیقی؛ چگونه در کوره راه‌ها، مسیر را از نامسیر تشخیص دهیم؟


کتاب از نو که در ادامه معرفیِ آن را مطالعه خواهید کرد، توسط ساتیا نادلا، یعنی مدیرعاملی فعلی مایکروسافت نوشته شده است. او در این کتاب از چالش‌ها و مشکلات مدیریت، زندگی‌اش و تفکراتی که برای تغییر فرهنگ سازمانی مایکروسافت به‌کار بست، صحبت می‌کند.

کتاب از نو که ترجمه‌ی کتاب Hit Refresh است، توسط انتشارات آریاناقلم برای معرفی دراختیار تیم تحریریه بوکارو قرار گرفته است. شما می‌توانید معرفی کتاب از نو را در بوکارو مگ مطالعه کنید.

معرفی کتاب از نو

کتاب از نو / کتاب مدیرعامل مایکروسافت / کتاب هیت رفرش / کتاب Hit Refresh

کتاب از نو یک بیوگرافی از ساتیا نادلا و تفکراتش از قلم خودِ نادلا است که بسیاری‌از موارد سازمانی و مدیریتی ارزشمند را نیز در خود جای می‌دهد. او به‌طور کلی در این کتاب راجع‌به سه مقوله‌ی اصلی صحبت می‌کند:

  • دوران جوانی و پیش از ورود به مایکروسافت
  • دوران ورود به مایکروسافت و رسیدن به مدیرعاملیِ این شرکت
  • چالش‌ها و مزایای دوران هوش مصنوعی برای جامعه‌ی بشری

برای درک بهتر شرایطی که مایکروسافت در پایان دوره‌ی ریاست استیو بالمر درگیر آن شده بود، خوب است به قسمتی از متن کتاب از زبان ساتیا نادلا پناه ببریم:

این تصویر را به‌وضوح در خاطر دارم که به چشم‌های صدها کارمند مایکروسافت در میان مخاطبان که منتظر سخنرانی‌ام بودند خیره شده بودم. چهره‌های آن‌ها منعکس‌کننده‌ی امید، هیجان وانرژی بود که با اضطراب و کمی ناامیدی همراه شده بود. آن‌ها هم مثل من به مایکروسافت آمده بودند تا دنیا را تغییر دهند، اما از درجازدنِ شرکت ناامید شده بودند. از همه ناراحت‌کننده‌تر اینکه بسیاری احساس کردند که شرکت روح خود را از دست داده است. هنگامی‌که تشویق حضار به پایان رسید، بلافاصله گفتم:

«صنعت ما به سنت احترام نمی‌گذارد. چیزی که به آن احترام می‌گذارد نوآوری است. این چالش جمعی ماست تا مایکروسافت را در جهان شکوفا کنیم.»

مایکروسافت درگیر سنت شده بود؛ اتفاقی که هیچ جایی در دنیای فناوری نداشت. آن‌ها به‌زور می‌خواستن برای محصولات فرسوده‌شان تقاضا ایجاد کنند.

فرهنگ سازمانی مایکروسافت به ویرانه‌ای تبدیل شده بود که به هر بخش اجازه می‌داد تا به‌مانند یک جزیره‌ی دورافتاده، براساس قوائد و قوانین خود عمل کند و تنها دستاوردهای خودش برایش اهمیت داشته باشد. این موضوع بعدها درقالب یک کاریکاتور خیلی جالب از روابط سازمانی شرکت‌ها منتشر شد که پایین می‌توانید تصویرش را مشاهده کنید.

روابط سازمانی مایکروسافت / چارت سازمانی مایکروسافت
کاریکاتور واقع‌گرایانه از تعامل بخش‌های مختلف شرکت‌های مایکروسافت، گوگل، آمازون و اپل! در کاریکاتور مایکروسافت، بخش‌های مختلف را در پیله‌هایی جداگانه مشاهده می‌کنیم که هریک به‌سمت بخش دیگر اسلحه‌ای را نشانه گرفته است.

نادلا چالش رهبری در مایکروسافت را عدم همدلی و درک متقابل می‌داند. او می‌گوید هیچ اراده‌ی مشترکی در تمام بخش‌ها برای گام‌برداشتن درراستای اهداف سازمان وجود نداشت؛ درنتیجه هرکس گویی در جزیره‌ای جداگانه با قوانین مختص به خود ساکن بود که گاه‌گداری به زندگی ساکنین دیگر جزایر مجاور یک سرکی هم می‌کشد.

او یکی‌از مهم‌ترین درس‌های زندگی‌اش را که در مایکروسافت به‌کار بست، از کریکت آموخته بود. در قسمتی‌از کتاب، نادلا از مسابقه‌ی کریکتی صحبت می‌کند که بین تیم آن‌ها و یک تیم استرالیایی درجریان بود. او از این می‌گوید که چگونه حضور ستاره‌ی تیم‌شان در زمین باعث شده بود تا روحیه‌ی هم‌دلی از بقیه بازیکنان گرفته شود. درادامه‌ی این ماجرا، نادلا می‌گوید که یک بازیکن یا یک فرد کلیدی در مجموعه هرچه‌قدر هم که توانایی و مهارت‌های ستودنی داشته باشد؛ اما اگر درخدمت مجموعه و تیم نباشد و روحیه‌ی یکدل نداشته باشد، ارمغانی جز آسیب ندارد.

مدیرعامل فعلی مایکروسافت وظیفه‌ی هر رهبری را در وهله‌ی اول، هم‌دلی با کارکنان و شناخت نیازهایشان می‌داند. به‌باورِ او رهبری که از اتاق خودش، پایش را بیرون نگذارد و در میان کارکنانش قدم نزند، هرگز نمی‌تواند عملکرد درستی را در تمام جوانب داشته باشد.


پیشنهاد کتاب مشابه

معرفی کتاب خلق رفتارهای ماندگار؛ چرا ما برنامه‌ریزان خوبی هستیم، اما مجریان خوبی نیستیم؟


اگر به صحبت‌های نادلا در کنفرانس‌های مایکروسافت دقت کرده باشید، احتمالا متوجه تکرارِ چندین‌و‌چندباره‌ی واژه‌ی «هم‌دلی» شده‌اید؛ واژه‌ای که اتفاقاً در کتاب از نو نیز به دفعات تکرار می‌شود. او تولد فرزندِ معلولِ خود و یک مصاحبه‌ی کاری عجیب را به‌عنوان عوامل اصلی تکیه‌ای برای این واژه عنوان می‌کند.

نادلا در مصاحبه‌اش با ریچارد تیت، یک مدیرِ عادی در یک شرکت عادی می‌گوید:

ریچارد از من نخواست که یک مسئله‌ی مهندی را حل کنم یا درباره‌ی برنامه‌ی کدنویسی پیچیده‌ای صحبت کنم. درباره‌ی تجارب گذشته یا سوابق تحصیلی‌ام مرا سین جیم نکرد. او یک سؤال ساده داشت:

«تصور کن نوزادی را می‌بینی که در خیابان رها شده است و گریه می‌کند. چه کار می‌کنی؟»

بدون آنکه سبک‌و‌سنگین کنم، پاسخ دادم، «با پلیس تماس می‌گیرم.»

او اگرچه مرا پذیرفت، اما به بیرون دفترش برد و دستش را روی شانه‌ام گذاشت و گفت، «تو به قدری هم‌دلی در خودت نیاز داری بچه‌جان! اگر دیدی کودکی در خیابان رها شده و دارد گریه می‌کند، کودک را از زمین بردار.»

کتاب از نو پر است از موارد جزئی و پراهمیتی که راهبرد و رهبری درست یک مجموعه را مشخص می‌کنند.

کتاب از نو را به چه کسانی توصیه می‌کنیم:

کتاب از نو / کتاب مدیرعامل مایکروسافت / کتاب هیت رفرش / کتاب Hit Refresh
  • اگر رهبر یک مجموعه یا مدیر یک بخش هستید، این کتاب پر از تجارب ارزشمند است
  • اگر به موضوع فرهنگ سازمانی علاقه دارید، کتاب یادشده تجربه‌ی عمیقی را در اختیارتان می‌گذارد
  • اگر به پیشرفت فناوری و هوش مصنوعی و آینده‌ی دنیای تکنولوژی علاقه دارید، یک‌سومِ انتهایی کتاب برای شما نوشته شده است

شما می‌توانید کتاب از نو را ازطریق دکمه‌ی زیر مستقیماً از انتشارات آریاناقلم خریداری کنید.

دیدگاه خود را درباره‌ی ساتیا نادلا و مدیریتش در مایکروسافت با ما و دیگر مخاطبین بوکارو به‌اشتراک بگذارید. به‌نظر شما آیا سیاست‌های مدیریتی و فرهنگی یکی‌از بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری جهان را می‌توان به استارتاپ‌های درحالِ‌رشدِ ایرانی بسط داد و در آن‌ها به‌کار گرفت؟

بررسی اجمالی
خلاصه کتاب از نو (Hit Refresh)
مطلب قبلیمعرفی کتاب خلق رفتارهای ماندگار؛ چگونه ثبات رفتاری داشته باشیم؟
مطلب بعدیمعرفی کتاب گستره؛ چرا همه‌کاره هیچ‌کاره نیست؟
فاطمه دانشجوی نرم‌افزاره و از اون آدماس که یه‌جا بند نمیشه و دوست‌داره همه‌چیز رو امتحان کنه؛ یه‌روز تو قسمت بك‌اند تیم فعالیت می‌کنه و یه‌روز میره فرانت سایت؛ گه‌گاهی به بچهای محتوا ملحق میشه و بعضی وقتام باید تو بخش سوشال‌مدیا پیداش کنیم! خودش میگه: مگه نه‌اینکه فراهم‌آوردنِ امکانِ تجربه‌ی زندگی‌های مختلف و اتفاقای جورواجور، از عجایب مثبت‌گونه‌ی کتابه؟ پس چرا من این آپشنو به زندگیم اضافه نکنم؟ عاخه می‌دونی چیه، ماها چه کنجکاو و ماجراجو و اهل ریسك باشیم چه نباشیم، فقط یک‌بار فرصت زندگی‌کردن داریم :)

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید