معرفی کتاب بازاریابی پرمحتوا – فرض کن مدیر بازاریابی یک شرکت هستی و بودجه‌ای رو برای پیشبرد برنامه‌های بازاریابی دراختیارت قرار دادن. مسئولین شرکت از تو خواسته‌ن تا صدای شرکت رو تا جایی که می‌تونی به گوش مشتری‌های بیشتری برسونی. اولین‌کاری که به ذهنت می‌رسه، چیه؟

تقریبا اکثر آدم‌ها اولین فکری که به سرشون میاد، تبلیغ‌کردنه؛ اما کتاب بازاریابی پرمحتوا (ترجمه کتاب Epic Content Marketing) که با اسم بازاریابی حماسی هم تو بازار وجود داره، نظر متفاوتی رو می‌گه. تو این کتاب، نویسنده بهت نشون می‌ده که بازاریابی سنتی که عمدتا به تبلیغات اتکا داشت، تو دنیای امروز نفس‌های آخرش رو می‌کشه و الان برای شنیده‌شدن در هیاهوی پیام‌ها، به‌جای بلند‌کردن صدا، باید یه‌کم صدات برای مخاطب آشنا باشه؛ صدایی که به‌جای صحبت با آمارو‌ارقام با قلب‌و‌روح مشتری صحبت کنه.

کتاب بازاریابی پرمحتوا رو انتشارات آریاناقلم برای بررسی و معرفی دراختیار تیم تحریریه بوکارو مگ قرار داده که در ادامه می‌تونی معرفی این کتاب رو بخونی.

معرفی کتاب بازاریابی پرمحتوا

معرفی کتاب بازاریابی پرمحتوا / بازاریابی حماسی / ترجمه کتاب Epic Content Marketing

این کتاب به ۵ بخش اصلی تقسیم می‌شه:

 • بازاریابی محتوا؛ تمام‌و‌کمال
 • مشخص‌کردنِ ساختار و استراتژی محتوایی
 • مدیریت فرایند تولید محتوا
 • روایت‌گری در بازار
 • چگونگی بهره‌گرفتنِ درست از محتوا

بخش اولِ کتاب به یک‌سری سؤالات اساسی پاسخ می‌ده؛ این‌که بازاریابی محتوایی چیه و چرا انقدر مهم و تأثیرگذار هست که هر کسب‌وکاری باید ازش استفاده کنه؟ جو پولیزی، نویسنده‌ی کتاب تو همین بخش اول تعریفی از بازاریابی محتوایی از نظر خودش ارائه می‌کنه:

پروسه‌ی تجاری و بازاریابی برای خلق و توزیع محتوای ارزشمند و قانع‌کننده برای جذب، به‌دست‌آوردن و ارتباط با مخاطب ازپیش‌‌مشخص‌شده با هدف واداشتن مشتری به خرید.

سؤال اینجاست که تفاوت بازاریابی محتوایی با بازاریابی سنتی چیه؟ بازاریابی سنتی فقط روی فروش تمرکز می‌کنه؛ اما بازاریابی محتوایی، هدفش ارائه‌ی ارزش به مشتری بالقوه‌ست؛ بننابراین کسی که به‌عنوان بازاریاب محتوا فعالیت می‌کنه، قبل‌از هر چیزی باید نیازهای مشتری رو پیدا کنه و با تولیدکردن محتوای هدفمند، درکنار مرتفع‌کردنِ نیازها و مشکلات مشتری، اون‌ها را با محصولات شرکت که در راستای همون مشکلات تولید شدن، آشنا کنه.

نکته‌ی مهم اینکه پولیزی هشدار می‌ده که هرکسی آماده‌ی خرید درلحظه نیست؛ اما با ارائه‌کردنِ محتوای مرتبط، اون‌ها دوباره و چندباره تا وقتی که آماده خرید باشن، به شما مراجعه می‌کنن.

مشخص‌کردنِ ساختار و استراتژی محتوایی

بخش دوم، کم‌کم کار اصلی کتاب بازاریابی پرمحتوا شروع میشه! تو این بخش، پولیزی ابزارهایی را برای خواننده فراهم می‌کنه تا به خواننده‌های کتاب برای کشف استراتژی خاص خودشان کمک بشه.

کتاب بازاریابی پرمحتوا / کتاب بازاریابی حماسی / ترجمه کتاب Epic Conten Marketing
خلاصه کتاب بازاریابی پرمحتوا به‌زودی در بوکارو

او می‌گه که وقتی بحث بازاریابی محتوایی مطرح می‌شه، هیچ فرمول جادوئی‌ای وجود نداره که بشه برای همه نسخه‌ش رو پیچید؛ چون هر کسب‌و‌کاری از کسب‌و‌کار دیگه متفاوته و طبعا نیازهای متفاوتی هم داره.

با‌این‌حال یک فرمول کلی وجود داره که دنبال‌کردن اون بهت کمک می‌کنه تا استراتژی خودت رو مشخص کنی.

اول از هرچیزی تو باید هدف خودت رو تعریف کنی، مخاطب خودت رو بشناسی و بدونی که مخاطبینت چطوری به خریدن ترغیب می‌شن. علاوه‌بر این‌ها باید ساختار محتوایی کسب‌و‌کارت رو انتخاب کنی و بعد از اون بیانیه‌ی محتوایی برای کل تیم داشته باشی. اگر این موارد رو رعایت کنی، به احتمال زیاد به حاشیه‌ نمی‌زنی و از هدف اصلیت دور نمی‌شی!

یک نکته‌ی مهم،‌ شما باید بفهمید که با چه‌شخصی صحبت می‌کنید؛ مخاطبتان دقیقا کیست؟ از خودتان سوال بپرسید تا درباره‌ی شخصیت مخاطبانتان بیشتر اطلاعات کسب کنید. آن آدم کیست؟ چند ساله است؟ یک روز معمولی در زندگی این فرد چگونه سپری می‌شود؟ این شخص چقدر درآمد دارد و مهم‌تر از همه، چرا این شخص باید به محصول من اهمیت بدهد؟

مدیریت فرایند تولید محتوا

بخش‌های ۳ و ۴ به خواننده آموزش می‌دن که چطوری باید محتوا رو مدیریت و منتشر کرد. چه صاحب یک کسب‌وکار نوپا باشی و چه مدیر ارشد بازاریابی شرکت مایکروسافت، همیشه به فرایندی نیاز خواهی داشت که مشخصا با مدل کسب‌وکار شما سازگار باشه. در قسمت ۳ پولیزی برای شرکت‌های کوچک‌وبزرگ در صنعت‌های مختلف، توصیه‌هایی رو بیان می‌کنه که دید ارزشمندی رو به خواننده می‌ده. علاوه‌بر این در مورد چگونگی ایجاد تقویم محتوایی، خلق بستر محتوا و برنامه‌ای برای این‌که محتواها در چه کانال‌هایی ظاهر بشن هم توصیه‌هایی رو ارائه می‌ده.

دومین شخصی که به آن نیاز خواهید داشت یک ویراستار است که با تولیدکنندگان محتوا هم‌کاری می‌کند. این تیم درواقع محتوای شما را خلق می‌کند. غالبا سازندگان محتوا نویسنده‌های مستقل هستند و در نوشتن داستان‌ بر اساس شخصیت مخاطب و ساختار محتوای شما مهارت‌های خوبی دارند. یک ویراستار مطمئن می‌شود که کار شما به‌موقع آماده ‌شود، آن را ویرایش کرده و برای انتشارش زمان‌بندی می‌کند؛ همچنین مطمئن می‌شود که محتوای شما برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شده است.

چگونگی بهره‌گرفتن درست از محتوا

قسمت انتهایی کتاب، نویسنده راجع‌به کانال‌های نشر محتوا صحبت می‌کنه. تو عصر دیجیتال فعلی، کانال‌های رسانه‌ای مختلف (روزنامه، تلویزیون، رادیو، سرویس‌های استریم، اینفلوئنسرها و…) و اقسام مختلف محتوا (کاغذی، دیجیتال، گرافیک، اینفوگرافیک و…) وجود دارن؛ بنابراین بی‌نهایت اهمیت داره که معین کنیم کدام کانال‌های محتوایی برای کسب‌و‌کار سوددهی و اثربخشی بیشتری داره.

بخش پایانی کتاب بازاریابی پرمحتوا (ترجمه کتاب Epic Content Marketing)، اعداد و آمار رو بررسی می‌کنه که به‌طورقطع مهم‌ترین عنصر هر نوع بازاریابی محسوب می‌شه. نکته‌ای که تو کتاب بهش اشاره می‌شه، اینکه که شما اگه بهترین استراتژی محتوایی ممکن رو داشته باشی، تا زمانی که آمار و ارقام کار رو بررسی و تحلیل نکنی، هیچ‌موقع به مؤفقیت بزرگی نمی‌رسی.

بوکارو مگ کتاب بازاریابی حماسی رو برای افراد زیر، مناسب می‌دونه:

 • صاحبین کسب‌و‌کار
 • فعالان حوزه‌ی بازاریابی
 • نویسندگان محتوایی که دنبال افزایش مهارت‌هاشون هستن

خبر خوب اینکه ۰ تا ۱۰۰ این کتاب توسط تیم بوکارو خلاصه شده و به‌زودی می‌تونی خلاصه کتاب بازاریابی پرمحتوا رو تو وب‌سایت اصلی بوکارو در ۱۰صفحه مطالعه کنی!

اگر کتاب‌های دیگه‌ای در زمینه‌ی محتوا می‌شناسی، ممنون میشم اسمش رو در بخش نظرات با بوکارو مگ و بقیه کاربران به‌اشتراک بذاری.

مطلب قبلیمعرفی کتاب فریب ایکاروس؛ تا کجا حاضرید اوج بگیرید؟
مطلب بعدیکاغذ بالکی چیست و چرا وزن کتاب‌ها کم شده؟
طاها زبان و فرهنگ ژاپن رو دوست داره، کتاب‌خوندن از سرگرمی‌هاشه و به سینما علاقه‌ زیادی داره. به‌نظرش هر کتاب یک دنیای متفاوته و به ما این انتخاب رو میده که چند ساعتی رو اون‌جا زندگی کنیم. هنوز هم امیدواره که بالأخره راه نارنیا رو پشت در یکی از کمدها پیدا می‌کنه.

یک دیدگاه

 1. سلام و خسته نباشید به تیم بوکارومگ
  چقدر خوب که حرفه‌ای، کتاب‌ها را معرفی می‌کنید
  ممنون از معرفی پرمحتواتون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید