معرفی کتاب طراحی کسب و کاری بهتر – ۱۰۰سال پیش اگه قصد راه‌انداختن کسب‌و‌کار داشتی، احتمالا گزینه‌هات به مزرعه یا نهایتا دکان خلاصه می‌شد. این‌ها کسب‌و‌کارهای محلی بودن و مشتریا‌شون هم عمدتا افرادی بودن که شما آشنایی مستقیم باهاشون داشتی؛ بنابراین نیازی به طراحی مدل کسب و کار و نوشتن پرسونا برای مشتری‌ها و موارد این‌چنینی که امروز راجع‌بهشون می‌شنویم،‌ نبود؛ اما امروز قضیه فرق کرده.

برای راه‌انداختن کسب‌و‌کار تو دنیای امروز، گزینه‌های متنوع به‌وجود اومدن و ازطرفی خلاقیت بیش‌تر از هر زمان دیگه‌ای فرصت برای عرض‌اندام پیدا کرده. تو دنیایی که شما می‌تونی با راه‌اندازی یک کسب‌و‌کار جدید، به میلیون‌ها مشتری ناشناس در اقصی‌نقاط جهان خدماتت رو ارائه بدی، قطعا نمی‌تونی به شیوه‌های سنتی اتکا کنی و باید نگرشت رو راجع‌به تجارت و کسب‌و‌کار تغییر بدی و از شیوه‌ها و ابزارهای مختلفی برای شناخت مخاطب هدفت استفاده کنی.

اینجاست که کتاب طراحی کسب و کاری بهتر به‌کار میاد؛ کتابی که به‌لطف بینش و تجربیات بیش‌از ۳۰طراح و خبره‌ی کسب‌و‌کار، باورهای هرکسی رو راجع‌به راه‌اندازی کسب‌و‌کار از نو می‌سازه.

کتاب طراحی کسب و کاری بهتر (ترجمه کتاب Design a Better Business) قرار نیست موبه‌مو شما رو در جریان قدم‌به‌قدم راه‌اندازی کسب‌و‌کار قرار بده؛ بلکه برعکس، سعی داره شما رو با تفکر صحیح و موارد موردنیاز برای راه‌انداختن تجارت خودتون آشنا بکنه. چه استارتاپ (برای طراحی مدل کسب‌و‌کار) داشته باشی و چه صاحب کسب‌و‌کاری چندین‌ساله (برای بازطراحی مدل کسب‌و‌کار) باشی، این کتاب قطعا بینش ارزشمندی رو در اختیارت قرار می‌ده.

کتاب طراحی کسب‌و‌کاری بهتر توسط انتشارات آریاناقلم برای معرفی دراختیار تیم تحریریه بوکارو قرار گرفته که شما می‌تونی در ادامه‌ معرفی این کتاب رو در بوکارومگ مطالعه کنی.

معرفی کتاب طراحی کسب و کاری بهتر

معرفی کتاب طراحی کسب و کاری بهتر / آموزش طراحی بوم مدل کسب و کار / آموزش بیزنس پلن / آموزش بیزینس مدل

معنی طراحی چیه؟ به‌نظرت طراحی برداشتن قلمو و کشیدنش روی بوم نقاشی هست یا معنای ژرف‌تری داره؟

این سؤال آغازین کتاب هست؛ سؤالی که به‌احتمال زیاد از همان ابتدا باور بسیاری از خوانندگان رو قلقلک می‌ده و در صفحات بعدی اون‌ها رو به تفکر طراحانه می‌رسونه.

تفکر طراحانه چیه؟

طراحی کشیدن چیزی روی بوم نقاشی نیست؛ بلکه حل‌کردن مشکلیه که تا قبل‌از اون، راه‌حلی براش وجود نداشت. واضح‌تر بگم، تفکر طراحانه یعنی اینکه شما به‌جای اینکه سودآوری و درآمدزایی رو نقطه‌ی کانونی تمرکزت قرار بدی، مشکل افراد رو هدف قرار بدی.

داشتن چنین تفکری نه‌تنها به خلق محصولات بهتری ختم میشه، بلکه باعث میشه تا درمقابل بحران‌های پیش‌اومده هم رویکرد مناسب‌تری رو اتخاد کرد.

برای مثال، فرض کن که فروش شرکتت در ماه‌های اخیر کاهش داشته؛ اگه تفکر طراحانه داشته باشی، مستقیم می‌ری سراغ مشتری‌ها و باهاشون صحبت می‌کنی و از انتقادات و پیشنهادات‌شون باخبر می‌شی یا حتی پا رو فراتر می‌ذاری و سراغ مشتری‌های شرکت رقیب می‌ری و از اون‌ها دلیل انتخاب رقیب رو می‌پرسی.

بعد از یک‌مدت که اطلاعات کافی رو به‌دست آوردی، زمان تفکر می‌رسه؛ زمانی که باید تمام پاسخ‌های مشتری‌ها رو مثل تکه‌های پازل کنار هم بذاری تا درنهایت تصویر کاملی از محصولی که مشتری به‌دنبالش هست، بهت نشون داده بشه.


پیشنهاد مطلب مشابه

با برایان تریسی آشنا شوید؛ مشهورترین مربی کسب‌و‌کار و مدیریت چه زندگی‌ای داشته؟


بعد از اینکه به تصویر دست پیدا کردی، حالا نوبت ساخت نمونه‌ی اولیه هست؛ تو این مرحله باید آزمون‌و‌خطا کنی و سعی کنی از گروه کوچکی از مشتری‌های بالقوه‌ت، بازخورد بگیری.

نکته‌ی مهمی که کتاب بهش اشاره می‌کنه، اینه که هرگز تو این روند نباید از اهمیت روایت‌گری (Storytelling) غافل شد. حتی نویسنده‌ها یک بوم روایت‌گری رو داخل کتاب طراحی کردن که کمک می‌کنه تا با شناخت مرحله‌به‌مرحله‌ی مخاطبانِ هدف، داستان‌هایی رو روایت کنی که برای مخاطبت جذاب هست.

کتاب طراحی کسب و کاری بهتر میگه که ساخت یه محصول و درآمدزایی از اون برخلاف اون‌چیزی که تو تصور اکثر افراد هست، یک‌سری مراحل خطی نیست که شما درنهایت به خط پایانش برسی؛ بلکه کاملا یه چرخه‌ی بی‌پایان هست؛ چرخه‌ای که نشون می‌ده، یک کسب‌و‌کار در تمام طول حیاتش باید دائم درحال ایده‌پردازی، آزمایش و خلق ارزش‌های جدید باشه.

فارغ از نکات آموزشی، کتاب طراحی کسب و کاری بهتر از طراحی بسیار زیبایی هم استفاده می‌کنه که خوندنِ ورق‌به‌ورق این کتاب رو به تجربه‌ای دلچسب تبدیل می‌کنه. شاید بشه هیجان مطالعه‌ی کتاب طراحی کسب و کاری بهتر رو فقط با مجله‌های مصور مقایسه کرد.

نویسنده‌های این کتاب برای جلوگیری از خسته‌کننده‌شدن مطالب تخصصی کتاب، در نقاطی از کتاب داستان‌های واقعی از کسب‌و‌کارهای بزرگ و کوچک رو قرار دادن که از زبان آدم‌های سرشناس، فرايند طراحی مدل کسب‌و‌کاری‌شون رو توضیح می‌ده.

کتاب طراحی کسب و کاری بهتر فقط تئوری نیست!

این فقط گوشه‌ای از زیبایی بصری و فرم خلاقانه‌ی اطلاعات در کتاب طراحی کسب و کاری بهتر هست. باید برای آریاناقلم بابت چنین توجهی به مخاطبینش ایستاده دست زد.

نکته‌ی جالبی که درباره‌ی کتاب وجود داره، مدل روایی متفاوتی هست که نویسنده‌ها در پیش گرفتن. وقتی این کتاب رو دست می‌گیری، صرفا با یک‌سری عکس و متن که روی تئوری کار می‌کنن، طرف نیستی؛ چون که کتاب شدیدا روی مهارت‌های عملی و ابزارهای مختلف تمرکز داره.

درطول مطالعه‌ی کتاب طراحی کسب و کاری بهتر راجع‌به ۲۰ ابزار کاربردی با شما صحبت می‌شه که به‌لطف عرضه‌ی بسته‌ی الحاقی همراه با این کتاب، می‌تونی از این ابزارها و مهارت‌ها به‌طور عملی استفاده کنی.

درواقع این کتاب را باید به چشم کتابخانه‌ی کسب‌و‌کار دید که مجموعه‌ی ارزشمندی از ابزارها رو دراختیار مراجعینش می‌ذاره.

موارد زیر مهم‌ترین آمارهای مربوط‌به این کتاب هستن:

  • بیش‌تر از ۴۸‌نوع مطالعه‌ی موردی
  • ۲۰ ابزار طراحی
  • ۷ مهارت کلیدی
  • ۳۰ طراح خبره مدل کسب و کار
  • ۳۶ نکته‌ی تجربی از کاربلد‌های این حوزه
  • ۱۵۰ صفحه طراحی بصری

جمع‌بندی

کتاب طراحی کسب و کاری بهتر نمونه‌ی بارزی از یک محتوای عالیه؛ کتابی که به کارآفرین‌ها جوان، شرکت‌های بزرگ، نوآوران و تحلیل‌گران تجاری کمک می‌کنه تا بینش‌شون رو راجع‌به جوانب کسب‌و‌کار ارتقاء بدن.

باوجود‌این، کتاب موردبحث چیزی نیست که بهت از ۰ تا ۱۰۰ راه‌اندازی کسب‌و‌کار رو آموزش بده و هیچ‌موقع هم چنین ادعایی نمی‌کنه. این کتاب به بهترین نحو تو رو با ساختار و شیوه‌ی صحیح تفکر در کار و تجارت آشنا می‌کنه و بهت اجازه می‌ده تا برای مطالعه‌ی عمیق‌تر درباره‌ی بخش‌های مطرح‌شده تو کتاب، از منابع تخصصی‌تری (مثل کتاب خلق مدل کسب و کار برای مبحث بوم کسب و کار قابل ویرایش) استفاده کنی.

کتاب طراحی کسب و کاری بهتر مثل یک منوی رستوران هست که هرکسی باتوجه‌به علایقش، غذای خاصی رو سفارش می‌ده.

طراحی بصری این کتاب واقعا مثال‌زدنی هست و وجود حلقه‌ی دوگانه تفکر طراحانه در سراسر کتاب باعث شده تا ساده‌تر مباحث رو مطالعه کرد. فصل‌های مختلف کتاب ساختار مشابه دارن و با یک نگاه اجمال شروع میشن و با یک خلاصه‌ی کوتاه از مطالب گفته‌شده در طول فصل به پایان می‌رسن.

کتاب طراحی کسب و کاری بهتر چند صفحه دارد؟

این کتاب در ۲۵۵ صفحه چاپ شده.

آیا کتاب طراحی کسب و کاری بهتر برای راه‌اندازی کار و کسب شخصی کافیه؟

این کتاب صرفا دید ابتدایی و اجمالی به خواننده می‌ده و برای مطالعه‌ی عمیق‌تر باید از منابع دیگه استفاده کرد؛ اما باوجود‌این، بهترین گزینه برای شروع همین کتاب هست.

بسته‌ی الحاقی بوم کسب و کار قابل ویرایش همراه با کتاب عرضه می‌شه؟

خیر. این بسته جداگانه عرضه میشه که نیازمند پرداخت هزینه‌ی ناچیزِ جداگانه هست

بوکارو کتاب طراحی کسب و کاری بهتری (ترجمه کتاب Design a Better Business) رو به چه افرادی پیشنهاد می‌کنه؟

  • اونایی که دنبال راه‌اندازی کسب‌و‌کار خودشون هستن
  • افرادی که یا استارتاپ دارن یا شرکت بزرگی رو هدایت می‌کنن
  • تحلیلگرهای تجاری که به‌دنبال بازتعریف شیوه‌ی خلق ارزش برای مشتری هستن

برای تهیه‌ی این کتاب می‌تونی روی دکمه‌ی زیر کلیک کنی و مستقیما کتاب رو از ناشر خریداری کنی.

دیدگاه خودت رو راجع‌به این کتاب با بوکارو و بقیه‌ی افراد به‌اشتراک بذار، لطفا!

مطلب قبلیمعرفی کتاب مدیران بزرگ ساخته می‌شوند؛ هرکسی می‌تونه مدیر خوبی بشه؟
مطلب بعدیمعرفی کتاب مدیرعامل بعدی؛ مدیریت راز مگو داره؟
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید