فیلم بر اساس کتاب! صنعت سینما تاکنون بارها از آثار ادبی اقتباس کرده است؛ با‌این‌حال از میان آثار اقتباس‌شده تنها تعداد معدودی توانسته‌اند هم در دنیای سینما و هم در دنیای ادبیات موفق باشند.

فهرستی که پایین‌تر مشاهده خواهید کرد، ۱۰ فیلم سینمایی را معرفی می‌کند که پیش‌از به‌تصویر کشیده‌شدن، در دنیای کاغذی مخاطبان را دلباخته و شیفته‌ی خود ساخته بودند.

سازندگان این فیلم‌ها گاهی کاملا به متن اصلی کتاب پایبند می‌مانند و گاهی هم برای خلق یک اثر هنری، رنگ و لعابی به آن‌ها می‌افزایند. اقتباس ادبی، نقش به‌سزایی در خلق شاهکارهای تاریخ سینما دارد؛ فیلم‌هایی که می‌توان گفت جزئی از زندگی مردم شده است و شاید خیلی‌ها سینما را با همین فیلم‌های اقتباسی بشناسند.

بیش‌از ۷۰ درصد فیلم‌هایی که در طول ۸۰ سال فعالیت آکادمی اسکار موفق به دریافت جایزه شده‌اند، از فیلم‌نامه‌های اقتباسی بهره برده‌اند که همین امر، نشان‌دهنده‌ی اهمیت ادبیات در سینما و نقطه‌ی اتصال این دو هنر است. البته که این اقتباس ادبی برای ادبیات هم اهمیت داشته است. اگر فیلم اقتباس‌شده، موفق و پرفروش باشد، می‌تواند نویسنده را به نگارش دنباله‌ی آن ترغیب کند.

فیلم‌های اقتباسی، دارای فیلم‌نامه‌هایی هستند که با اقتباس از رمان‌های مشهور یا غیرمشهورِِ دارای ساختار محکم، نوشته شده‌اند. در ادامه فهرستی از بهترین کتاب‌ها را می‌بینید که تبدیل به فیلم شده‌اند. تمام فیلم‌های ساخته‌شده، اقتباس‌هایی عالی از کتاب‌های معروف هستند. کتاب‌ها و فیلم‌هایی که ارزش صرفِ زمان برای خواندن و تماشا‌کردن را دارند.

۱۰) کتاب پارک ژوراسیک (Jurassic Park _ 1993)

کتاب پارک ژوراسیک / کتاب Jurassic Parkپارک ژوراسیک فیلم بر اساس کتاب است. رمان «پارک ژوراسیک» نوشته‌ی مایکل کرایتون (Michael Crichton)، یکی‌از کتاب‌های پرفروشی محسوب می‌شود که به‌واسطه‌ی استقبال مخاطبان و تحسین منتقدین، به‌ مشهورترین رمان کرایتون بدل شده است. این رمان پس از اکران فیلم، مشهورتر هم شد و توانست بیش از یک میلیارد دلار سود ناخالص به‌دست آورد.

فیلم پارک ژوراسیک یکی‌از بهترین آثار سینمایی اقتباس‌شده از کتاب به‌شمار می‌رود که به کارگردانی استیون اسپیلبرگ (Steven Allan Spielberg)، بر پایه‌ی رمانی به همین نام نوشته شده است. این فیلم در شصت و ششمین مراسم اسکار در سال ۱۹۹۴، برنده‌ی سه جایزه شد.

داستان ازاین قرار است که، دانشمندان در یک جزیره، پارکی تفریحی ساخته‌اند که در آن دایناسور‌ها را شبیه‌سازی کرده‌اند. جان هموند گروهی از دانشمندان را پیش‌از بازگشایی همگانی، فرا‌میخواند. به سبب سهل‌انگاری و خرابکاری دسته‌ای از دایناسور‌ها آزاد می‌شوند و بازدیدکنندگان وکارشناسان، می‌کوشند برای نجات خود از جزیره بگریزند.

تاکنون این کتاب توسط چندین انتشارات گم‌نام به‌زبان فارسی ترجمه شده است؛ اما اگر در پی خرید کتاب Jurassic Park‌ هستید، باید خود را برای گشت‌و‌گذار در کتاب‌فروشی‌ها آماده کنید.

این فیلم امتیاز ۸/۱ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۹) کتاب جزیره‌ی شاتر (Shutter Island _ 2003)

کتاب جزیره شاتر / کتاب Shutter island جزیره شاتر فیلم بر اساس کتاب است. رمان «جزیره‌ی شاتر» نوشته‌ی دنیس لهان (Dennis Lehane)، رمانی‌ست مهیج و جنایی که در آوریل سال ۲۰۰۳ منتشر شد. موفقیت کتاب جزیره‌ی شاتر و همچنین فیلمی که از روی این کتاب ساخته شده، بسیار زیاد بوده است و جزیره‌ی شاتر آن‌طور که لهان اظهار می‌دارد، حاصل علاقه‌اش به رمان‌های گوتیک، فیلم‌های رده ب و فرهنگ پالپ است. خودش جزیره شاتر را ترکیبی از خواهران برونته و فیلم ربایندگان جسد می‌داند.

فیلم جزیره‌ی شاتر به‌کارگردانی مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese)، برپایه‌ی رمانی به‌همین‌نام اقتباس شده است که با استقبال خوبی از سوی منتقدان مواجه شد و هیئت ملی بازبینی فیلم (NBR)، آن را به‌عنوان یکی از ده فیلم برتر سال ۲۰۱۰ انتخاب کرد.

در سال ۱۹۵۴، دو مارشال ایالات متحده‌، تدی دانیلز و همکار جدیدش چاک ایول، برای بررسی فرار یک بیمار روانی خطرناک از بیمارستانی در جزیره‌ی شاتر، با یک کشتی به این جزیره مسافرت می‌کنند. در هنگام ورود به این جزیره، تد با رفتار‌های ناخوشایند از طرف پلیس مستقر در جزیره روبه‌رو می‌شود و این رفتارهای غیرعادی توسط رئیس بیمارستان روانی نیز ادامه می‌یابد. تدی همسر خود را در یک آتش‌سوزی عمدی که توسط یک مجرم روانی به نام اندرو لدیس که اتفاقا در همین جزیره نگهداری می‌شود، از دست داده است. در ادامه او احساس می‌کند که همه‌ی افراد داخل جزیره، به‌نحوی در یک بازی که صرفا برای وی طراحی شده است، بازی می‌کنند.

کتاب جزیره شاتر توسط نشر چشمه به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۱ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۸) رمان ذهن زیبا (A Beautiful Mind _ 1999)

کتاب ذهن زیبا / کتاب Beautiful Mind ذهن زیبا فیلم بر اساس کتاب است. رمان ذهن زیبا نوشته‌ی سیلویا ناسار (Sylvia Nasar)، درباره‌ی زندگی جان نَش (John Forbes Nash) ریاضی‌دان برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد و مسائلی که به دلیل بیماری اسکیزوفرنی با آن‌ها مواجه می‌شود، نوشته شده است. این اثر ادبی در سال ۱۹۹۸ برنده‌ی جایزه‌ی شورای منتقدین کتاب ملی (NBCC) در زمینه‌ی زندگی‌نامه شد و در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز در زمینه‌ی زندگی‌نامه قرار گرفت.

فیلم ذهن زیبا به کارگردانی ران هاوارد (Ron Howard) اقتباسی از رمانی با همین نام است. این فیلم در هفتاد و چهارمین مراسم اسکار در سال ۲۰۰۲، موفق به کسب چهار جایزه‌ی اسکار، ازجمله، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی شد.

جان نَش از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده و به سِمَتِ استادی برگزیده می‌شود. او توانایی فوق‌العاده‌ای در کشف رابطه بین اشکال و اعداد به‌هم‌ریخته دارد. ازدواج او با آلیشیا به زندگی‌اش رنگ و لعابی دیگر میدهد تا اینکه ظاهرا ویلیام پارچر، مامور سیا، به سراغش می‌رود و از او می‌خواهد با توجه به استعداد بی‌نظیرش در زمینه‌ی فعالیت‌های رمز شکنی به سیا کمک کند؛ اما… .

این کتاب توسط نشر رسا به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۲ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۷) رمان فارست گامپ (Forrest Gump _ 1986)

کتاب فارست گامپ / کتاب Forrest Gump / فیلم های تام هنکسفارست گامپ فیلم بر اساس کتاب است. رمان فارست گامپ نوشته‌‌ی وینستون گروم (Winston Groom) است. این رمان قبل از اسکاری‌شدن فیلم اقتباسی‌اش توانست بیش از سی‌هزار نسخه بفروشد! کتاب موردبحث در سال ۱۹۸۶ به‌رشته‌ی تحریر درآمد. وینستون گروم در این کتاب با استفاده از طنز و کنایه به انتقاد از نارسایی‌ها و حقایق تلخ تاریخی جامعه آمریکا در سی سال گذشته از دیدگاه عقب‌افتاده‌ای می‌پردازد که همیشه سعی در انجام کار صحیح و پیروی از راه راست دارد.

فیلم فارست گامپ به‌کارگردانی رابرت زمیکس (Robert Zemeckis) و بازی فوق‌العاده درخشان تام هنکس (Thomas Jeffrey Hanks)، در سال ۱۹۹۴ ساخته شد. این فیلم یک موفقیت بزرگ تجاری بود؛ به طوری که در مجموع توانست ۶۷۷ میلیون دلار در گیشه‌ی جهانی کسب کند و تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم آمریکا در آن سال شود. این فیلم با فیلم موفق «رستگاری در شاوشنگ» که جلوتر در همین مقاله به آن میپردازیم، و فیلم «عامه‌پسند» در یک سال ساخته شد و تقریبا در تمامی جایزه‌ها‌ی اسکار با آنها رقیب بود و توانست در همه‌ی رقابت‌ها پیروز شود. این فیلم در شصت و هفتمین مراسم اسکار در سال ۱۹۹۵، نامزد دریافت ۱۳ جایزه اسکار شد و از این تعداد، ۶ جایزه را از جمله، اسکار بهترین فیلم، بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را ازآن خود کند.

فارست گامپ، یک مرد ساده‌دل، که در ایستگاه اتوبوس منتظر نشسته است، با آمدن یک خانم خود را معرفی و داستان زندگی‌اش را تعریف می‌کند: فارست، کودکی است با بهره هوشی کمتر از هم‌سن‌وسالانش؛ و تمام دنیایش مادرش است که حوادث اطراف را با زبانی ساده برایش توصیف می‌کند. او در کودکی مجبور به استفاده از اسکلت و داربست فلزی‌ای بود که به پایش بسته می‌شد. بچه‌های هم‌سن‌و‌سالش او را دوست نداشتند؛ اما یکی با او هم‌بازی شد: جنی. طی حادثه‌ای آن اسکلت فلزی درهم می‌شکند و توانایی فارست در دویدن پدیدار می‌شود. او که حالا بالغ شده است، در راگبی به افتخار می‌رسد و … .

یورگن کلوپ، مربی آلمانی تیم لیورپول، در یک مصاحبه از این فیلم به عنوان فیلم مورد‌علاقه‌اش یاد کرده است. این کتاب توسط نشر زرین به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۸ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۶) رمان سکوت بره‌ها (The Silence Of The Lambs _ 1988)

کتاب سکوت بره ها / توماس هریس / Silence of the Lambsسکوت بره ها فیلم بر اساس کتاب است. رمان «سکوت بره‌ها» نوشته‌ی توماس هریس (Thomas Harris) در سال ۱۹۸۸ نوشته شده است و به هانیبال لکتر، نابغه‌ی روان‌پزشکی، آدم‌خوار و آدم‌کش زنجیره‌‌‌ای می‌پردازد. این اثر در سال ۱۹۸۸ موفق به کسب جایزه‌ی برام استوکر شد و در سال ۱۹۸۹ توانست جایزه‌ی آنتونی را ازآن خود کند. نشریه‌ی اینپندنت این رمان را به شدت مهیج خواند.

فیلم سکوت بره‌ها به‌کارگردانی جاناتان دمی (Jonathan Demme) در سال ۱۹۹۱ ساخته شد. این فیلم در شصت‌وچهارمین مراسم اسکار در سال ۱۹۹۲، توانست ۵ جایزه‌ی اسکار، ازجمله بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را ازآن خود کند. فیلم سکوت بره‌ها تنها فیلم برنده‌ی جایزه‌ی اسکار در ژانر وحشت است.

در این فیلم کلاریس استارلینگ، کارآموز جوان اف‌بی‌آی (FBI)، توسط جک کرادفورد ماموریت می‌یابد که با هانیبال لکتر، نابغه‌ی روان‌پزشکی، آدم‌کش و آدم‌خوار زنجیره‌ای گفتگو کند؛ زیرا ممکن است به آن‌ها در پیدا کردن بیل بوفالو که آدم‌کشی زنجیره‌ای است و سر قربانی‌هایش را از تن جدا می‌کند، کمک نماید.

این کتاب توسط نشر دایره به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۶ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۵) رمان دیوانه از قفس پرید (One Flew Over The Cuckoo’s Nest _ 1962)

کتاب دیوانه از قفس پرید / کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته / کن کیسی / One Flew Over The Cuckoo's NestOدیوانه از قفس پرید فیلم بر اساس کتاب «پرواز پرفراز آشیانه‌ی فاخته» یا همان دیوانه از قفس پرید است. رمان «دیوانه از قفس پرید» نوشته‌ی کن کیسی (Ken Kesey) در سال ۱۹۶۲ نگاشته شده است و به نقد مکتب روان‌شناسی رفتارگرایی می‌پردازد و اصول انسانی را می‌ستاید. مجله تایم این رمان را جزء ۱۰۰ رمان برتر انگلیسی‌زبان بین سال‌های ۱۹۲۳ و ۲۰۰۵ انتخاب کرده است. کتاب دیوانه از قفس پرید همچنین توانست در سال ۲۰۰۳ در فهرست نظرسنجی The Big Read بی‌بی‌سی برای محبوب‌ترین رمان انگلستان قرار بگیرد.

فیلم دیوانه از قفس پرید به‌کارگردانی توماش فورمن (Tomáš Forman) در سال ۱۹۷۵ ساخته شد. در چهل و هشتمین مراسم اسکار در سال ۱۹۷۶، نامزد ۹ جایزه شد و توانست ۵ جایزه اسکار از‌جمله بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی را ازآن خود کند.

در سال ۱۹۶۳، مک مورفی، به جرم داشتن رابطه جنسی با دختری ۱۵ ساله (که در ایالات متحده جرم سنگینی محسوب می‌شود) دستگیر می‌شود. از آن‌جا که احتمال می‌‌رود، وی برای اجتناب از اعمال شاقه‌اش تمارض به داشتن بیماری روانی می‌کند، با حکم دادگاه برای بررسی وضعیت روانی‌اش به تیمارستان ایالتی فرستاده می‌شود و در آنجا اتفاقاتی رخ می‌دهد.

این کتاب توسط نشر جنگل به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۷ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۴) رمان ارباب حلقه‌ها (The Lord Of The Rings _ 1937-1949)

کتاب ارباب حلقه ها / کتاب The Lord Of The Rings ارباب حلقه‌ها فیلم بر اساس کتاب است. رمان «ارباب حلقه‌ها» نوشته‌ی جان رونالد روئل تالکین (John Ronald Reuel Tolkien) در طول دوازده‌سال از سال ۱۹۳۷ تا سال ۱۹۴۹ که بیش‌ترِ آن در زمان جنگ جهانی دوم بوده، نوشته شده است. اگرچه این کتاب در بین خوانندگان به شکل یک سه‌گانه جا افتاده‌ است؛ اما در ابتدا بنا بود این اثر جلد اول کتاب سیلماریون باشد که نویسنده به‌دلایل اقتصادی تصمیم به حذف جلد دوم گرفت و کتاب ارباب حلقه‌ها را در سال ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۵ در سه جلد منتشر کرد. از آن زمان تاکنون کتاب ارباب حلقه‌ها بارها تجدید چاپ شده و به زبان‌های زیادی ترجمه شده‌ است. کتاب ارباب حلقه‌ها یکی از مشهورترین و تأثیرگذارترین کتاب‌های ادبیات در قرن ۲۱ به‌شمار می‌رود.

این داستان در سال ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ میلادی در سه جلد با عناوین یاران حلقه، دو برج و بازگشت پادشاه به چاپ رسید. گروه لدزپین نخستین گروه در عرصه موسیقی بود که برای خلق راک حماسی از بن‌مایه داستان ارباب حلقه‌ها در اشعارش استفاده می‌کرد.

فیلم ارباب حلقه‌ها به‌کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) ساخته شده است. این فیلم یکی از ۱۰۰ فیلم برتر تمام ادوار از نگاه بنیاد فیلم آمریکا است. این سه قسمت مجموعا ۱۷ اسکار را برای عوامل این فیلم به ارمغان آورد که سهم «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» ۱۱ اسکار، «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» ۴ اسکار و «ارباب حلقه‌ها: دو برج» ۲ اسکار بود. و هم‌چنین، «ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» توانست با فروش ۱.۱ میلیارد دلاری خود، ۶مین فیلم پرفروش تاریخ سینمای جهان تا سال ۲۰۰۳ شود.

داستان در آردا، سرزمین میانه، اتفاق می‌افتد و حول محور ارباب تاریکی‌ها که در جست‌وجوی حلقه‌ی یگانه‌ای که خود ساخته ولی سال‌ها پیش آن را در جنگ از دست داده است و حالا از محل آن خبر ندارد و به جست‌وجوی به‌دست آوردن آن می‌پردازد و با سختی هایی روبه‌رو می‌شود، می‌چرخد.

این کتاب توسط نشر روزنه به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۸ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۳) رمان مسیر سبز ( The Green Mile _ 1996)

کتاب مسیر سبز / فیلم مسیر سبز / کتاب The Green Mileمسیر سبز فیلم بر اساس کتاب است. رمان «مسیر سبز» نوشته‌ی استیفن ادوین کینگ (Stephen Edwin King) در سال ۱۹۹۶ به نگارش درآمده است. این رمان نمونه‌ای از رئالیسم جادویی شناخته‌ می‌شود و توانسته در سال ۱۹۹۶، جایزه‌ی برام استوکر را ازآن خود کند؛ همچنین در سال ۲۰۰۳ در فهرست نظرسنجی The Big Read بی‌بی‌سی برای محبوب‌ترین رمان انگلستان قرار بگیرد.

فیلم مسیر سبز به‌کارگردانی فرانک دارابونت (Frank Darabont) در سال ۱۹۹۹ ساخته شده است. این فیلم در هفتاد و دومین مراسم اسکار در سال ۲۰۰۰ نامزد چهار جایزه ازجمله، بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی شد، ولی نتوانست جایزه‌ایی کسب کند.

داستان فیلم، در یک زندان واقع در آمریکا می‌گذر و اینگونه آغاز می‌شود: پل اجکام که به علت کهولت سن، روزگار خود را در خانه‌ی سالمندان سپری میکند با دیدن صحنه‌ای از رقصی در یک فیلم، به گریه می‌افتد و پس از این اتفاق، به بیان بخشی از خاطرات خود برای دوستش الین در زمان خدمت‌اش در پلیس می‌پردازد. اجکام در سال ۱۹۳۵، ذر زندان مسئول گروه اعدام کنندگان بوده است و در آنجا، با یک سیاه‌پوستِ درشت اندام و خوش قلب به نام جان کافی آشنا می‌شود که متهم به قتل دو دختر بچه بود. او که قدرتی فوق‌العاده دارد، اجکام را از درد و بیماری رها می‌کند.

این کتاب توسط نشر افراز به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز ۸/۶ از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۲) رمان پدرخوانده (The Godfother _ 1969)

کتاب پدر خوانده / کتاب گاد فادر / کتاب God Fatherپدرخوانده فیلم بر اساس کتاب است. رمان «پدرخوانده» نوشته‌ی ماریو پوزو (Mario Puzo)، در سال ۱۹۶۹ به رشته‌ی تحریر درآمده و وی در نگارش فیلم‌نامه‌ی این اثر هم با فرانسیس کاپولا همکاری داشته است. پدرخوانده یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ نشر آمریکاست و در تاریخ نشر جهان نیز در رتبه‌های نخست قرار دارد. این رمان به مدت ۶۷ هفته در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بود و بیش از ۹ میلیون نسخه از آن در دوسال به فروش رفت.

به‌جرات می‌توان گفت که پدر خوانده، مهمترین فیلم مافیایی تاریخ سینما است. این فیلم به کارگردانی فرانسیس فورد کاپولا (Francis Ford Coppolaساخته شده است. این فیلم، در چهل‌وپنجمین مراسم اسکار در سال 1973، نامزد ۱۱ جایزه شد و توانست سه جایزه اسکار شامل: بهترین فیلم، بهترین بازیگر نقش اول مرد و بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی را ازآن خود کند.

فیلم در جشن عروسی کانی، دختر دون ویتو کورلئونه، در اواخر تابستان ۱۹۴۵ شروع می‌شود. وقت پدرخوانده، برای شنیدن خواهش‌های دوستان و زیردستان چاپلویس پر شده است. یکی از این خواهش‌ها را پسر او، جانی مطرح می‌کند. او به نفوذ پدرش برای گرفتن نقشی در یک فیلم احتیاج دارد. پدرخوانده به او اطمینان خاطر می‌دهد که همه‌چیز را درست کند ولی در این میان، اتفاقاتی رخ می‌دهد.

این کتاب توسط نشر افق به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم امتیاز 9/2 از ۱۰ را در IMDB به خود اختصاص داده است.

۱) رمان ریتا هیورث و رستگاری در شائوشنک (1982 _ Rita Hayworth and the Shawshank Redemption)

کتاب رستگاری در شاوشنک / استفن کینگفیلم رستگاری در شاوشنگ فیلم بر اساس کتاب است. رمان «ریتا هیورث و رستگاری در شائوشنک» نوشته‌ی استیون ادوین کینگ (Stephen Edwin King)، است. این نویسنده‌ی آمریکایی توانسته بیش‌از ۲۰۰ اثر ادبی در گونه‌های وحشت و خیال‌پردازی خلق کند. رمان‌های کینگ با چنان استقبالی از سوی خوانندگان روبه‌رو شد که دیری نپایید آثار او به سینما نیز راه یافت.
کارگردانان بزرگ از روی بیش‌تر نوشته‌های او برداشت‌های سینمایی نیز کرده‌اند. این رمان کوتاه، بخشی از مجموعه‌ی «فصول مختلف» او محسوب می‌شود که شامل، چهار رمان کوتاه (سه‌ اثر از این چهار اثر، تبدیل به فیلم شده) است.

فیلم رستگاری در شائوشنک ساخته‌ی فرانک دارابونت (Frank Darabont)، کارگردان، فیلم‎‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده‌ی آمریکایی است. رستگاری در شائوشنک، در شصت‌وهفتمین مراسم اسکار در سال ۱۹۹۵ُ، نامزد هفت جایزه‌ شد ولی نتوانست هیچ جایزه‌ای کسب کند. مورگان فریمن در مصاحبه‌ای اظهار کرد که این رمان کوتاه، کتاب موردعلاقه‌ی اوست. 

کتاب رستگاری در شائوشنک در مورد مرد بی‌گناهی است که حتی لحظه‌ای نیز امیدش را از دست نمی‌دهد و نقشه‌ی فرار از زندان را سال‌ها و سال‌ها دنبال می‌کند. در این داستان، زندگی در زندان به‌خوبی به‌تصویر کشیده شده است. مرد بی‌گناه به‌صورت فرار از زندان، از رئیس سنگ‌دل زندان انتقام می‌گیرد. قسمت کلیدی داستان، لحظه‌ایی است که اندی در طی گفت‌وگویی دوستانه بخش اعظمی از امیدش را به رِد انتقال می‌دهد “یادت باشه رِد، امید چیز خوبیه؛ شاید بشه گفت بهترینِ چیزهاست و چیزهای خوب هیچ‌وقت نمی‌میرند.

این کتاب توسط نشر آذرکلک به‌فارسی ترجمه شده است.

این فیلم سال‌هاست که در IMDB رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

به قطع و یقین، هزینه خرید این کتاب‌ها مبلغ هنگفتی را به خود اختصاص خواهد داد و از طرفی نخواندن آن‌ها نیز، چیزی جز یک حسرت بزرگ برای علاقه‌مندان به کتاب در پی نخواهد داشت. خوشبختانه سرویس بوکارو با امانت دهی کتاب‌ها امکانی را فراهم کرده تا علاقه‌مندان به این دنیای کاغذی دوست‌داشتنی با هزینه‌ای بسیار کمتری و دسترسی‌پذیری راحت‌تر، کتاب‌های موردعلاقه‌شان را ساده‌تر از گذشته تهیه کنند.

ورود به بوکارو

در پایان، آیا شما فیلم‌های اقتباسی دیگری را می‌شناسید؟ نظرات خود را با ما و دوستان خود به‌اشتراک بگذارید.

مطلب قبلیبا کتاب دکتر جکیل و آقای هاید آشنا شوید
مطلب بعدیبا فئودور داستایوفسکی آشنا شوید
مریم عاشق اینه که کتاب هدیه بگیره و البته که کتاب هدیه بده. کتاب‌ها وقتی چندبار خونده میشن، احساسات لا‌به‌لاشون خونه میکنه. و چه بهتر که این احساسات متعلق به چندین‌نفر باشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید