کتاب های آخر الزمانی (رمان های آخر الزمانی) یا رستاخیزی زیرمجموعه‌ای از ژانرهای علمی‌تخیلی شناخته می‌شوند. این دسته از رمان‌ها روایتگر زمانی هستند که فاجعه‌ای دنیا را به پایان خودش رسانده است و دیگر آینده‌ای وجود ندارد، اکثر انسان‌ها کشته شده‌اند و بازماندگان در بلاتکلیفی مطلق قرار دارند.

در اکثر کتاب های آخر الزمانی، دو اتفاق موجب نابودی و تباهی دنیا می‌شود؛ جنگ یا شیوع بیماری!

این روز‌ها با بالاگرفتن تب‌و‌تاب بیماری جدیدی تحت نام ویروس کرونا و شیوع آن در اقصی‌نقاط جهان، بسیاری از افراد را با ترس شکل‌گیری آخرالزمانی در دلِ دنیای واقعی‌شان روبه‌رو کرده است.

در‌این‌میان شباهت‌های بیماری کرونا با بیماری‌هایی که در برخی‌از فیلم های آخر الزمانی مشهور نظیر فیلم Contagion یا نمونه‌هایی از کتاب های آخر الزمانی دیده شده، آتشِ احتمالِ دست‌ساز‌بودنِ ویروس کرونا را در افکار عده‌ای از افراد روشن کرده است.

فارغ از اینکه این سناریو چقدر صحت دارد یا خیر، داستان های آخر الزمانی و به‌ویژه کتاب های آخر الزمانی همواره در بین مخاطبان محبوبیت داشته‌اند.

پس از جنگ جهانی دوم، زمانی که ابزارها و سلاح‌های گوناگونی ساخته شد و بحث جنگ‌های هسته‌ای پیش‌از‌پیش به میان آمد، ترس و نگرانی درباره نابودی همگانی در بین مردم رخنه کرد.

در این دوران بسیاری از نویسندگان کتاب های آخر الزمانی را به‌رشته‌ی تحریر درآوردند. باتوجه‌به هم‌زمانی این نوع کتاب‌ها با شکل‌گیری وحشت همگانی از پایان جهان به‌دست سلاح‌های کشتار جمعی، علاقه به این سبک کتاب‌ها رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفت و محبوبیت بیشتری پیدا کرد.

از آن زمان تاکنون آثار و فیلم‌های بیشماری در این سبک منتشر شده‌اند؛ باوجوداین، کمتر کسی در دنیای وب فارسی به معرفی کتاب های آخرالزمانی پرداخته است. در این مطلب قصد داریم ۵ کتاب برتر با موضوع آخرالزمان را به شما معرفی کنیم.

کتاب ابلیس (The Stand)

کتاب ابلیس / کتاب آخر الزمانی

اکنون آخرالزمان فرا رسیده است!

فروپاشی جامعه‌ای با فرار فردی آلوده به ویروس آنفولانزا آغاز می‌شود و به‌آسانی پایان‌ نمی‌پذیرد. ویروسی با ابعاد بسیار ناچیز قاتل ۹۹٫۴ درصد از مردم در طی چند هفته می‌شود.

این موج حوادثِ وحشتناک و غم‌انگیز به پروژه آبی شهرت دارد. فردی شجاع به‌نام چارلز به‌همراه همسر و فرزندش موفق به فرار می‌شوند و به گسترش و انتشار این بیماری سرعتِ بیشتری می‌بخشند؛ دیری نمی‌پاید که ارتش ایالات متحده آمریکا موقعیت آن‌ها را شناسایی کرده و کل افراد را دستگیر می‌کند اما مرگ زودتر از ارتش به سراغ آن‌ها می‌آید و قبل از ورود به منطقه قرنطینه کشته می‌شوند.

مردم به طرز خشونت‌آمیزی به قتل می‌رسند و جهان را هاله‌ای از ترس و ابهام فرا می‌گیرد.

دولت هیچ اقدام موثری برای رفع این بحران به انجام نمی‌رساند و روزبه‌روز به آمار مردگان افزوده می‌شود.

کشور تبدیل به گورستانی دسته‌جمعی شده است! تنها افراد معدودی جان سالم به در برده‌اند که آن‌ها هم به ۲ دسته تقسیم می‌شوند؛ افرادی که رهبری آن‌ها را مادر آباگیل برعهده دارد و خواستار صلح و پیشرفت هستند و درست مقابل آن‌ها افرادی که از رندال فلامگ پیروی می‌کنند.

این دسته از افراد طرفدار کشتار و خشونت هستند و پیروز‌شدن آن‌ها در این جنگ مساوی با نابودی بشریت خواهد بود.

آری! جنگ بین خیر و شر آغاز شده است و هیچ نیرویی برای متوقف‌کردن آن‌ها در دسترس نیست. سرنوشت این سیاره چه خواهد شد؟

روایتی که بالاتر مطالعه کردید، خلاصه‌ای از داستان کتاب ابلیس (ترجمه کتاب The Stand) را بیان می‌کند.

کتاب ابلیس روایتگر دنیای آخرالزمان با درون‌مایه‌ای ترسناک و فانتزی، نوشته‌ی استیون کینگ، نویسنده‌ای آمریکایی است. استفان به Master of Horror (استاد وحشت) شهرت دارد و داستان‌ها و رمان‌های بسیاری در غالب وحشت، علمی‌تخیلی، متافیزیک و… می‌نویسد که تاکنون فیلم و سریال‌های متعددی بر آن اساس اقتباس شده‌اند.


کتاب‌های مشابه

با ۱۹ کتاب برتر استیون کینگ آشنا شوید؛ بیماری، بقا و آخرالزمان (کلیک کنید)


این رمان چهارمین و طولانی‌ترین رمان استیون کینگ و همچنین شاهکاری از رمان‌های پرطرفدار او شناخته می‌شود که از ۳ بخش تشکیل شده است:

 1. ۱۶ ژوئن تا ۴ ژوئیه (شیوع بیماری)
 2. ۵ ژوئیه تا ۶ سپتامبر (تجزیه‌شدن افراد)
 3. ۷ سپتامبر تا ۱۰ ژانویه (تعیین سرنوشت نهایی)

کتاب مترو 2033 (Metro 2033)

کتابمترو 2030 / کتاب آخر الزمانی

دیمیتری گلوخوفسکی، نویسنده‌ی کتاب مترو فاجعه‌ای در سال ۲۰۳۳ را روایت می‌کند که خبر از نابودیِ عظیم این کره خاکی می‌دهد.

این رمان با ژانری ترسناک و علمی‌تخیلی دنیایی را به‌تصویر می‌کشد که به‌علت هولوکاست هسته‌ای و انفجار امواج رادیواکتیو، تخریب شده و جنگ‌های هسته‌ای نژاد بشر را با بحران انقراض شدید تهدید کرده است.

افراد بازمانده که تعدادشان از چند‌هزار نفر سر باز نمی‌زند هیچ مکانی برای زندگی جز متروها و پناه‌گاه‌های زیرزمینی (از مهم‌ترین آن‌ها متروی مسکو) پیدا نکرده‌اند و حتی نمی‌دانند افراد دیگری در این سیاره زنده هستند یا خیر؛ آسمان شهر مسموم از امواج و مترو مسموم‌تر از آن است.

انسان‌ها و حیوانات بسیاری آلوده شدند و با تبدیل‌شدن به موجوداتی خطرناک و جهش‌یافته، موجب رعب و وحشت بقیه، به‌ویژه مخاطب این کتاب می‌شوند؛ آن‌ها به دسته‌های مختلف تقسیم شده‌اند و هرکدام پی منافع خود، سعی در ازبین‌بردنِ دیگری با به‌دست‌آوردن سلاح‌های باقی‌مانده دارند.

درست است؛ دیمیتری لحظه‌ای را از به‌هراس‌انداختن شما از دست نمی‌دهد. او تنها رمانی با اتفاقات فانتزی و مهیج ننوشته است بلکه خط‌به‌خط این کتاب به عمق ذهن و روان فرد نفوذ کرده و عمیق‌ترین ترس‌های روح او را مورد بررسی قرار می‌دهد.

کتاب مترو 2033 فردی را به نام آرتیوم ۲۰ ساله معرفی می‌کند که شخصیت اول داستان است. وی در شمالی‌ترین قسمت مترو (ایستگاهی حائل بین انسان‌ها و موجودات جهش‌یافته) زندگی می‌کند و روزی به یاد می‌آورد که در کودکی مرتکب اشتباهی شده و اکنون امنیت بقیه را به خطر انداخته است.

آرتیوم برای جبران کار خود راهی تونل‌های سرد و تاریک و البته مرگ‌بار می‌شود که خطر‌های بسیاری انتظار او را می‌کشند.

این رمان نوشته‌ی دیمیتری گلوخوفسکی را می‌توان یکی از موثرترین و البته پرطرفدار‌ترین کتاب در تاریخ ادبیات دانست که به‌علت محبوبیت آن در بین مردم بازی ویدیویی‌‌اش (بازی مترو 2033) نیز ساخته شد و در سال ۲۰۲۲ هم فیلمی از آن اقتباس می‌شود.

والری فدرویچ تهیه کننده فیلم سینمایی Metro 2033 می‌گوید:

این کتاب متعلق به نویسنده روسی، در سراسر جهان شناخته شده است و در میان طرفداران ژانر علمی‌تخیلی و گیمرهای سراسر دنیا ریشه دوانده است. برای ما و Gazprom Media Holding، این یک پروژه رؤیایی است، جاه‌طلبانه‌ترین و بزرگ‌ترین فیلمی که تاکنون کار کرده‌ایم! ما قصد داریم مبلغ بی‌سابقه‌ای را در تولید و تبلیغ این فیلم در روسیه و خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنیم.

این کتاب اولین تجربه نویسندگی دیمیتری گلوخوفسکی، نویسنده و روزنامه‌نگاری اهل روسیه بود که در سال ۲۰۰۲ این رمان را به‌صورت رایگان در وب‌سایت خود منتشر کرد و با استقبال زیادی (بیش از سه میلیون مخاطب) روبه‌رو شد؛ سپس در سال ۲۰۰۵ در روسیه و ۲۰۱۰ در آمریکا به چاپ رسید. دیمیتری را خالق رمان‌های مترو می‌دانند؛ چون پس از مترو 2033، مترو 2034 و مترو 2035 نیز نوشته شد.

کتاب جاده (The Road)

کتاب جاده / کتاب آخر الزمانی

عصر نابودی!

فاجعه‌ای که زمین را تبدیل به مشتی از خاکستر کرده و حیات را از این سیاره گرفته است، به صورت مبهم و نامعلوم در کل داستان باقی می‌ماند.

گیاهانِ خشک‌شده، آب‌های فاسد، نابودی موادغذایی و تمدن‌های تخریب‌شده و پیدانشدن هیچ اثری از موجودات زنده، خبر از به خواب‌رفتن عمیق و بی‌بازگشتِ طبیعت می‌دهد. گویی بهار رفته و تمامی فصل‌ها زمستانی سرد و بی‌آب‌وعلف شده است. در این میان تنها صدایی که به گوش می‌رسد خس‌خس نفس‌های آخر زمین است.

با‌این‌حال کمی که دقت می‌کنی آواهای دیگری را می‌شنوی. انگار هنوز روزنه‌ای از امید یافت می‌شود! این صدا متعلق به گفتگوی خانواده‌ای ۳ نفره، شامل مادری که ناامیدی به وجودش رخنه کرده و پدر و پسری که سرتاسر وجودشان را درماندگی و استیصال فرا گرفته است. حتی نام این افراد مشخص نیست.

شبی فردی از خانه بیرون می‌رود و قدم در مسیری می‌گذارد که خود به بی‌بازگشت‌بودنِ آن آگاه است. این شب را پسر هیچ‌گاه فراموش نمی‌کند. مادرش او را برای همیشه ترک گفته است. پدر امید دارد که در جنوب، هنوز حیات وجود دارد.

آن دو با یک سبد موادغذایی، هفت‌تیری با دو فشنگ و یک گاری که تمامِ دارایی آن‌ها را تشکیل می‌دهد، سفر خطرناک و طاقت‌فرسای خود را برای کنکاش در معنای وجود آغاز می‌کنند. پسر با دیدن وضعیت پدرش که با سرفه‌های شدید خود، خون را در برف اسپری می‌کند متوجه می‌شود که آینده خوبی در انتظارشان نیست!

کتاب جاده رمانی در دسته ادبیات رستاخیزی و آخرالزمانی نوشته‌ی کورمک مک کارتی نویسنده‌ای از ایالت رودآیلند آمریکا است که در سال ۲۰۰۶ موفق به کسب دو تندیس از معتبرترین و ارزشمندترین تندیس‌های ادبی جهان به‌نام‌های جایزه یادبود جیمز تیت بلاک و جایزه پولیتزر برای داستان شد؛ همچنین فیلم اقتباسی کتاب جاده در سال ۲۰۰۹ روی پرده‌های سینما رفت.

هارولد بلوم به‌همراه دیگر منتقدان ادبی، کورمک را به‌عنوان یکی از چهار رمان‌نویس بزرگ آمریکایی زمان خود نام‌گذاری کرده‌اند.

كتاب جاده براساس ۳۱ بررسی، میانگین نمره ۹۰ از ۱۰۰ را داشته است و منتقدین آن را دلهره‌آور، آزار‌دهنده و خرد‌کننده‌ی احساسات دانسته‌اند؛ همچنین Village Voice (هفته‌نامه‌ای خبری و فرهنگی مشهور در نیویورک آمریکا) از جاده به عنوان خالص‌ترین افسانه مک کارتی یاد کرده و مایکل چابون نویسنده و مقاله‌نویسی مطرح در آمریکا این رمان را نه‌تنها یک داستان ماجراجویانه بلکه حماسه‌ای ترسناک عنوان کرده است.

اپرا وینفری در ۵ ژوئن ۲۰۰۷ مصاحبه تلویزیونی‌ای با کورمک مک کارتی انجام داد که در طول برنامه وی اصرار داشت پسرش، جان فرانسیس، نویسنده این رمان است و این موضوع نشان می‌دهد که برخی از مکالمات بین پدر و پسر در این رمان مبتنی‌بر مکالمات واقعی بین مک کارتی و پسرش بوده است. همچنین در سال ۲۰۱۰، The Time کتاب جاده را اولین کتاب از لیست ۱۰۰ کتاب برتر داستانی و غیر داستانی ۱۰ سال گذشته و در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۹، بی بی سی نیوز The Road را در لیست ۱۰۰ رمان تأثیرگذار خود قرار دادند که با استقبال زیادی مواجه شد.

کتاب ایستگاه 11 (Station Eleven)

کتاب ایستگاه 11 / کتاب آخر الزمانی

شب‌های تورنتو همیشه سرد بوده است اما این‌بار کمی متفاوت‌تر از همیشه!

آسمان شب برفی و عده‌ای از مردم شهر در آرامش، مشغول تماشای تئاتری زیبا (King Lear) از بازیگر مشهوری به‌نام آرتور لیندر هستند. حتی به ذهن‌شان هم خطور نمی‌کند که چه اتفاق هولناکی در نیمه‌های شب انتظارشان را می‌کشد. شاید اگر می‌دانستند قرار است چه به سرشان بیاید با لذت بیشتری مشغول تماشای آخرین تئاتر خود می‌شدند.

کم‌کم اولین شوک‌ها شروع می‌شود؛ چیزی از اجرا نگذشته است که آرتور به زمین می‌افتد و تلاش‌های جیوان چودری (یکی از حاضرین که از قضا با فوریت‌های پزشکی آشنایی دارد) نمی‌تواند سرنوشت بازیگر را تغییر بدهد. حمله‌ی قلبی، جانِ آرتور را مقابل چشمان کودکی که با ترس نظاره‌گر بی‌رحمیِ مرگ است، می‌گیرد.

در همان شب زمانی که جیوان به خانه برمی‌گردد، ویروسی بین مردم شیوع پیدا می‌کند و همهمه و دلهره‌شدیدی سرتاسر دنیا را فرا می‌گیرد. کاری از کسی ساخته نیست و درمان آن کشف‌نشده باقی می‌ماند. بعد از ۲ هفنه خیابان‌ها و جای‌جای شهر مملو از جنازه‌هایی بی‌جان شده است.

۹۹ درصد مردم از بین رفته‌اند و تنها بازماندگان محدودی زنده مانده‌اند که باید برای از سر‌گرفتن زندگیِ خود چاره بیاندیشند.

داستان به‌یک‌باره ۱۵ سال بعد را روایت می‌کند و از زندگی همان کودکی که مرگ آرتور را دیده است خبر می‌دهد. او کرستن نام دارد و با افراد مرموز و جدیدی روبه‌رو می‌شود.

کتاب دوباره به زمان گذشته برمی‌گردد و از عاشق‌شدن آرتور سخن می‌گوید. آنقدر این عقب‌و‌جلو‌ رفتن‌ها ادامه می‌یابد و از زندگی افراد پرده برمی‌دارد که مخاطب متوجه ارتباط آن‌ها با هم می‌شود. منسجم‌بودن متن و القای احساسات مختلف از جمله ترس و نگرانی در کنار عشق و امید، مخاطب را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

کتاب ایستگاه 11 از کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز و چهارمین رمان‌ امیلی سنت جان مندل، نویسنده‌ای کانادایی است که در سال 2014 به چاپ رسید و به‌علت بازخورد خوبی که داشت فیلم آن در آینده به تهیه‌کنندگی اسکات استیندورف اکران خواهد شد.

کتاب Station Eleven در سال 2015 برگزیده بهترین رمان علمی‌تخیلی در انگلستان شد و به‌همین‌ترتیب جایزه آرتور سی کلارک را کسب کرد؛ همچنین موفق به کسب جایزهای Women’s Prize for Fiction (به بهترین‌رمان به زبان انگلیسی که نویسنده آن خانم است تعلق می‌گیرد.)، جایزه PEN/Faulkner Award for Fiction، جایزه کتاب تورنتو و نامزد جایزه ملی کتاب شد.

پگاه صمد زاده مترجم این کتاب درباره‌ی اثر یاد می‌گوید:

آنچه این رمان را از سایر کارهای مشابه‌اش متمایز می‌کند، دید واقع‌گرایانه، توصیفات نویسنده از یک فاجعه و ازدست‌رفتن ناگهانی مظاهر زندگی مدرن مثل اینترنت، هواپیما، تجهیزات پزشکی و حتی امکانات بدیهی‌تری مثل برق و آب شرب است. نثر مَندِل بسیار ساده و خوش‌خوان است و این هرگز به معنی سادگی داستان نیست؛ اما تغییر و رفت‌و‌برگشت‌های زمانی به آینده و گذشته بسیار روان و در واقع در دل داستان صورت می‌گیرد. علاقه‌ی مندل به تئاتر هم برای من جالب بود. در همه آثار آخرالزمانی، بین دنیای قبل و بعد خلأیی وجود دارد که به آن پرداخته نمی‌شود اما این کتاب با جزییات فراوان، این گذار را توصیف می‌کند.

پس از آخرالزمان چه خواهد شد! اکثر کتاب‌هایی که در این ژانر نوشته می‌شوند تمرکز خود را بر روی حوادث پیش‌آمده و چگونه زنده‌ماندن می‌گذارند؛ اما امیلی چگونه زندگی‌کردن را به چالش کشیده‌ و به تفاوت‌های قبل و بعد آن فاجعه و چگونگی تغییر رفتار افراد پرداخته است.

کتاب خشک سالی (The Drought)

کتاب خشک سالی / کتاب آخر الزمانی

زمین قهر کرده است!

کابوسی که هشدارش را بار‌ها داده بودند اکنون به واقعیت می‌پیوندد. تلنگرها و اخطارها برای مردم کافی نبوده و بی‌رحمی انسان‌ها در مصرف منابع، زمین را نیز بی‌رحم و مجبور به مقابله با انسان‌ها کرده است. هیچ اثری از ابرهای باردار در آسمان دیده نمی‌شود.

خورشید سوزناک‌تر از همیشه مشغول تابش است. از آخرین برخورد قطرات آب به سطح زمین مدت زیادی می‌گذرد. چهره‌های افراد به علت نبود آب تغییر می‌کند و طبیعت دیگر سرسبزی و زیباییِ همیشگی خود را ندارد. گلوی انسان‌ها خشک و سطوح زمین مملو از ترک شباهت را احساس نمی‌کنید؟

نابودی زمین و مرگِ آب، نابودی نسل بشر و موجودات زنده را در بردارد. افسوس که دیر شده است. نفاق و نفرت جای محبت و علاقه را بین مردم می‌گیرد و تنها ارتباط آن‌ها با یکدیگر کشمکش برای دستیابی به آب و مواد غذایی باقی‌مانده است. تنها واژه‌ای که عمق فاجعه را بیان می‌کند ویرانی است!

زمانی که آخرین روزنه‌های امید نیز تمام شود، مرگ و آرزوی آن بیشتر از همیشه قدرت خود را به رخ می‌کشد. آن زمینی که انسان‌های بسیاری را بر روی خود پرورانده و خاطرات بد و خوب آن‌ها را به دوش کشیده؛ اکنون خود تبدیل به دنیایی مملو از ارواح شده است.

این کتاب یکی‌از کتاب های برتر آخر الزمانی نوشته جیمز گراهام بالارد است که به جی جی بالارد شهرت دارد. او در تاریخ ۱۵ نوامبر ۱۹۳۰ در شانگهای چین متولد شد و در ۱۹ آوریل ۲۰۰۹، یعنی در ۷۸ سالگی در گذشت. زبان ساده و روان متن، انتقاد‌های بالارد از نظام سرمایه‌داری آمریکا و نگرانی او از بابت مصرف بی‌رویه منابع حیاتی بشر برای توسعه‌‌اقتصادی، از این کتاب رمانی درخشان ساخته است.

پویایی متن و نگرش واقع‌بینانه نویسنده و توصیف او از انسان امروزی که عاری از هرگونه احساس، تنها به منافع خود اهمیت می‌دهد؛ آنقدر نزدیک به واقعیت است که گویی از روی مستند نوشته شده و موجب هم‌زیستی بیشتر مخاطب با رمان می‌شود.


مطلب مشابه

با کتاب آدم‌خواران آشنا شوید؛ این یک روایت واقعی از یک شکنجه‌کشی تاریخی در قلب فرانسه است!


دیدگاه خود را درباره‌ی این کتاب‌ها با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. آیا کتاب های آخر الزمانی دیگری را می‌شناسید که ما در این مطلب به آن‌ها اشاره‌ای نکرده‌ایم؟

مطلب قبلیبا کتاب عادت‌های اتمی آشنا شوید
مطلب بعدیبا کتاب کشتن مرغ مقلد آشنا شوید
هدیه نرم‌افزار می‌خونه ولی علاقه شدیدی به هنر داره‌‌، از نظر اون مهم‌ترین نیرویی که تو دنیا جریان داره عشق و محبته و عمیقا آرزوی روزی رو داره که آدما برای پیدا‌کردن بهشت وارد وهم و خیال نشن و روی همین زمین پیداش کنن... برای داشتن همچین رویایی اعتقادات دستخوش تغییر میشن و برای این تغییر، کتاب‌های مناسب، بهترین شروعن! در آخر اگه بخوام اونو تو یه کلمه توصیف کنم، آهنگ imagine اثر جان لنون رو پلی می‌کنم!

6 دیدگاه‌ها

 1. این کتابارو اگه فایل پی دی افشو بخام . با کتاب پیشگویی سیلویا باید چیکار کنم ؟؟ شما موجود دارین که خریداری کنم

 2. این پنج کتاب را برای دانلود دارین؟
  میشه اینارو توتلگرام تان بذارید تا بتانیم دان نمائیم
  ممنون ازشما

  • سلام محمدعلی عزیز

   متأسفانه به‌خاطر اینکه اینکار نقض حقوق مؤلف محسوب می‌شه، نمی‌تونیم فایل پی‌دی‌اف این کتابا رو تو کانال قرار بدیم؛ اما به‌جای اون به‌زودی زود یه‌کار راحت‌تر براتون انجام می‌دیم که خیلی ساده بتونین هرکتابی رو که خواستین، مطالعه کنین.

   تو کانال عضو باشین خبرش رو اونجا می‌ذاریم. اپلیکیشن و سایت بوکارو به‌زودی راه‌اندازی میشه تا راحت کتاباتونو بخونین.

 3. شما گفتین عضو تلگرام تان بشم خیلی وقته عضو هستم
  ولی متاسفانه من خارج از ایران هستم یعنی افغانستان ودسترسی به کدام حساب بانکی ندارم لذا خریداری این کتاب ها برایم ممکن نیست میشه راهنمایی ام کنید که چکارکنم.
  کانال تلگرام من
  کتابخانه دانش خوشک

  • دوست عزیز، از اینکه عضو کانال تلگرام‌مون هستین، بی‌نهایت سپاسگزاریم. به‌زودی اپلیکیشن و سایت بوکارو برای مطالعه‌ی کتاب‌های الکترونیکی و صوتی راه‌اندازی میشه. تو کانال ما راجع‌به این قضیه به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

   برای افغان‌های عزیز هم انشالا راهی رو ایجاد می‌کنیم که امکان مطالعه‌ی این کتابا و کتابای دیگه در خارج‌از کشور باشه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید