کتاب رستاخیز مردگان نوشته‌ی عبدالحضرت مرموزترین و خطرناک ‌ترین کتاب جهان شناخته می‌شود؛ اثری ترسناک و حتی جادویی شناخته که ممکن است راز آن تا ابد حل‌نشده باقی بماند.

درباره‌ی این کتاب که از آن به‌عنوان خطرناک ترین کتاب جهان یاد می‌کنند، گفته شده که شما با خواندن این کتاب قادر خواهید بود علاوه‌بر دانستنِ راز جهان خلقت و مشاهده‌ی عجایب پنهان آن، احضار روح کنید و با موجودات ماورا الطبیعی و ترسناک آشنا شوید که حتی تصور آن‌ها در ذهن انسان دشوار و چالش‌برانگیز خواهد بود.

متنی که در بالا مشاهده می‌کنید، همان شناخت، اطلاعات یا بهتر است بگوییم شایعاتی‌ست که درباره‌ی کتاب نکرونومیکون یا همان کتاب رستاخیز مردگان وجود دارد و مشابه‌های آن در بسیاری از سایت‌های فارسی‌زبان به‌چشم می‌خورد؛ درصورتی که حقیقت امر چیز دیگری را شامل می‌شود. (باوجود اینکه امروزه هیچ نسخه‌ی واقعی از این اثر در دسترس نیست، اغلب اطلاعات موجود از این کتاب چیزی بیش‌از یک افسانه نیست) با‌این‌حال ما سعی داریم با استناد به منابع تاریخی و پژوهش‌های خارجی به اطلاعاتی که بیشترین نزدیکی را به واقعیت دارند، اشاره کنیم.


پیشنهاد مطلب مشابه

با بهترین کتاب‌های آخرالزمانی آشنا شوید


معرفی کتاب رستاخیز مردگان | خطرناک ترین کتاب جهان

کتاب رستاخیز مردگان / خطرناک ترین کتاب جهان / کتاب مرگ / کتاب نکرونومیکون / عبدالحضرت / کتاب الضعیف

در اصل آورده‌اند کتاب رستاخیز مردگان با گمانه‌پردازی‌ها و بررسی‌های خود حول برخی مباحث، مبدل به اثری اسرارآمیز و متفاوت شده است و می‌تواند به‌عنوان کتابی تاریخی نیز تعریف شود؛ این مباحث شامل موارد زیر می‌شود:

 • بیان احتمالات و اتفاقاتی که در آخرالزمان می‌افتد
 • اشاره به وقایعی که تنها در کتاب تورات و خنوخ وجود دارد
 •  پرده‌برداشتن از رازهای اساطیر و افسانه‌هایی که در منابع دیگر تعریف شده‌اند

این کتاب توسط عبد الحزرد (عبدالحضرت) نوشته شده و در زمان‌های گذشته به العضیف (Al Azif) یا عرب (Arab) شناخته می‌شده که لغت Azif در زبان عربی به حشراتی که شب‌هنگام ظاهر می‌شوند، اشاره می‌کند و همچنین می‌تواند زوزه‌ی شیطان نیز ‌معنی شود. این اثر در ۷ جلد نوشته شده و  حجم آن در چاپ انگلیسی به ۹۰۰ صفحه می‌رسد.

در کتاب رستاخیز مردگان از گونه‌هایی غیربشری به‌نام Oldone صحبت می‌شود که در کره‌ی زمین ساکن بوده‌اند و توسط آن‌ها علم و دانش بسیاری پیرامون این سیاره و سایر سیاره‌ها به دانسته‌های بشر افزوده شده. نویسنده اعتقاد دارد که این موجودات با او ارتباطی جادویی و فراطبیعی برقرار کرده‌اند که طی آن هشداری به بشر مبنی بر بازگشت آن‌ها با قدرت‌هایی وحشتناک برای تصاحب زمین داده شده است.

او همچنین این موضوع را به کتاب مکاشفه یوحنا پیوند داده و تفسیری مخالف این کتاب ارائه می‌دهد که در آن پیروزی و فتح زمین طی جنگی بزرگ، توسط این موجودات شکل می‌گیرد.

Oldoneها چه موجوداتی هستند؟

کتاب رستاخیز مردگان / خطرناک ترین کتاب جهان / کتاب مرگ / کتاب نکرونومیکون / عبدالحضرت / کتاب الضعیف

الحزرد اینگونه تحلیل می‌کند که Oldoneها متعلق به زمین نبوده و زادگاه آن‌ها خارج‌از این کره بوده است.

آن‌ها موجوداتی غیرانسانی و فراطبیعی بوده‌اند که پس از سکونت در زمین، با انسان‌ها ازدواج کرده و فرزندانی هیولامانند به دنیا آورده‌اند؛ همچنین دانش ممنوعه را به بشر آموختند و همواره درجست‌وجوی دستیابی به ارزش و سطح ما از موجودیت و هستی بوده‌اند.

گفته‌شده این موضوع کاملا با نفیلیم، موجودات غول‌پیکری که از پیوند فرزندان خدا با انسان‌ها به وجود آمده‌اند؛ مطابقت دارد.

افسانه‌ها و داستان‌های زیادی حول همین مطلب در دیگر منابع یهودی مانند تلمود شرح داده شده‌اند که باعث روشن‌شدن اشاره‌ی تورات و خنوخ به صحت وجود این موجودات می‌شوند.

بخش عمده‌ایی از تورات در واکنش و پاسخ مستقیم به شرارت ناشی از معاشرت انسان‌ها با فرشتگانِ نانجیب اختصاص دارد. آن‌ها بیرون رانده شده و در محدودیت قرار گرفتند.

در بخش ۴۳ از کتاب Extra Canicals: The Holy Apocrapha (به‌گفته‌ی آمازون همان پیشگویی‌های كتاب مقدس كه عیسی از زمان شروع راجع‌به آن صحبت كرد) آمده است:

و من رهسپار مکانی شدم که هرج‌ومرج بسیاری در آنجا ساکن بود. چیز وحشتناکی دیدم. نه خبری از بهشت و دنیای آن بود و نه خبری از زمین و دنیای فانی آن؛ بلکه تنها ردپای آشوب و خطر به چشم می‌خورد. هفت ستاره از بهشت همچون کوه‌های بزرگی در حال سوختن بودند. سپس گفتم: اینان چه گناهی مرتکب شده‌اند که در اینجا عذاب می‌کشند؟ یوریل (از فرشتگان مقرب متون مقدس یهودی) که سرپرستی آن‌ها را به عهده داشت، پاسخ داد: خنوخ علت پرسش تو چیست؟ چرا مشتاق دانستن حقیقت هستی؟ اینان ستاره‌هایی از بهشت هستند که از دستورات خدا سرپیچی کرده‌اند و باید ده هزار سال در اینجا بمانند.

همچنین در یکی از کتاب‌های اچ پی لاوکرفت (The Dunwich Horror) می‌خوانیم:

تصور نمی‌شود که انسان‌ها از قدیمی‌ترین یا آخرین اربابان زمین باشند. Oldoneها بوده‌اند و خواهند بود؛ ولی نه در فضا و حالتی که ما می‌شناسیم؛ بلکه در بین آن‌ها. بی‌سروصدا، بی‌تحرک و نامرئی قدم می‌زنند. Yog-Sothoth (از شخصیت‌های ساختگی توسط لاوکرفت) دروازه را می‌شناسد. او خودِ دروازه است. او کلید و نگهبان آن است. گذشته، حال و آینده همه در Yog-Sothoth یکی هستند. او می‌داند Oldoneها در کجا گسسته شده‌اند و در کجا دوباره گسسته خواهند شد. او می‌داند آن‌ها در کدام منطقه از زمین پا گذاشته‌اند و در کجا هنوز گام برمی‌دارند و چرا هیچکس نمی‌تواند آنها را همانطور که می‌خواهد ببیند، ببیند. باوجود بوی آن‌ها، گاهی‌اوقات انسان‌ها می‌توانند آن‌ها را از نزدیک تشخیص دهند؛ اما ازنظر چهره و ظاهر هیچکس نمی‌تواند آنان را بشناسد… .

تاریخچه‌ی کتاب رستاخیز مردگان

کتاب رستاخیز مردگان / خطرناک ترین کتاب جهان / کتاب مرگ / کتاب نکرونومیکون / عبدالحضرت / کتاب الضعیف

آورده‌اند که در سال ۷۳۸ میلادی یا ۷۳۰ میلادی، فردی به‌نام عبدالحزرد این کتاب را در دمشق نوشته است. وی اهل صنعا از یمن بود و به زبان‌شناسی و یادگیری آن‌ها علاقه‌ی بسیاری داشت تا جایی که در خواندن و ترجمه‌ی نسخه‌های خطی حریف می‌طلبید.

عبدالحزرد در دوران خود به مجنون مشهور بود؛ زیرا برای دیدن آینده به‌شیوه‌ی نوستراداموس عمل می‌کرد.

به‌عبارت دیگر او قادر بود توسط بخورِ ترکیبی از داروها و مخدرهایی که در جشن‌ها و تشریفات استعمال می‌شد، آینده را ببیند و گذشته برایش روشن‌تر شود تا بتواند با موجوداتی رابطه برقرار کند که فرازمینی و فراطبیعی بوده‌اند؛ موجوداتی که اچ پی لاوکرفت (نویسنده‌ایی که در ادامه با  آن آشنا خواهید شد) آن‌ها را مانند کاتالو (Cthulhu) و  Yog-Sothoth توصیف می‌کند.

اگرچه عبد الحزرد با معیارهای امروزه شخصیتی طبیعی و عادی نداشته و با هم‌نسل‌های خود متفاوت بوده است؛ هیچ مدرکی دال‌بر دیوانگی او در دسترس نیست؛ کمااینکه با دقت بر کلمه‌ی مجنون و شکل قدیمی آن یعنی djinn xwedî، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که منظور اصلی از این لقب، توانایی ارتباط با جنیان است.

آری! جین یا جن طبق روایات اعراب، موجوداتی فوق بشری بودند که قبل از خلقت بشر وجود داشته‌اند. آن‌ها از آتش ساخته شده‌اند و باوجود اینکه نژادِ آن‌ها در سطح پایین‌تری از نژاد انسان قرار دارد، داستان‌های عامیانه همواره آن‌ها را با قدرت‌های جادوییِ نامحدود معرفی می‌کند.

این موجودات با ظهور اسلام (درواقع در دوران حضرت سلیمان) مطیع شدند و افزون‌بر آن که از شرارت و فتنه‌گری‌های آن‌ها کاسته شد؛ با گذشت زمان، ویژگی‌ها و توانایی‌های تاریک و بسیار شوم خود را از دست دادند.

با این همه، در زمان الحزرد هنوز سنت‌های قدیمی و وحشتناک جنیان جریان داشته و امکان برقراری ارتباط با آن‌ها بوده است. قبل از دوران زندگی عبد الحزرد یعنی در ۴۱۲-۴۸۵ میلادی فیلسوفی نوافلاطونی به‌نام پروکلس لیکایوس پا به عرصه‌ی فلسفه گذاشت و در آن تغییرات به‌سزایی اعمال کرد.

این فیلسوف در نجوم، ریاضیات و متافیزیک مهارت داشت و در مسیر شناخت ادیان مصری و کلدانی علاقه به‌خرج می‌داد؛ همچنین گفته‌اند که می‌توانست هکاته (الهه‌ی یونانی) را نمایان کند؛ بنابراین می‌توان اینطور بیان کرد که او الگوی خوبی برای نویسنده‌ی کتاب رستاخیز مردگان محسوب می‌شده است.

عبد الحزرد در طی زندگی خود روزهایی را در ویرانه‌های بابل، ربع الخالیِ عربستان و ممفیس گذراند و سال‌های آخر عمر خود را در دمشق زندگی کرد و کتاب نکرونومیکون را در آنجا نوشت. لاوکرافت باور دارد که این اثر پس‌از مرگ نویسنده، تأثیر قابل‌توجهی بر فیلسوف‌ها داشته است.

در سال ۹۵۰ کتاب رستاخیز مردگان توسط تئودوروس فیلتاس به‌زبان یونانی ترجمه شد. وی دانشمندی از قسطنطنیه بود و عنوان این اثر را به کتاب نکرونومیکون (Necronomicon) تغییر داد.

در شبه‌تاریخ «History of the Necronomicon» از اچ پی لاوکرفت گفته شده تحقیقات و تلاش‌های وحشتناک و خطرناکی توسط عده‌ایی از آزمایشگران رخ گرفت که با سرکوب و آتش‌سوزیِ شدیدی در سال ۱۰۵۰ توسط پدرسالار مایکل مواجه شد.

پس از این متوقف‌سازی و حواشی مربوط به آن، این کتاب (به‌گفته‌ی لاوکرفت) در سال ۱۲۲۸ توسط اوله ورم (Olaus Wormius) به زبان لاتین ترجمه شد و اگرچه این کتاب در سال ۱۲۳۲ توسط پاپ گریگوری نهم ممنوع اعلام شد؛ اما دو نسخه از ترجمه‌ی آن در کشور اسپانیا (قرن ۱۵) و در کشور آلمان منتشر شد و به دست یوهانس تریتمیوس (دانشمند اهل آلمان) و احتمالا توماس دو تورکمادا (مؤسس تفتیش عقاید اسپانیایی) رسید؛ همچنین یک نسخه‌ی یونانی از کتاب رستاخیز مردگان احتمالا در اوایل قرن ۱۶ و در کشور ایتالیا چاپ شده که از سال ۱۶۹۲ یعنی از زمان آتش‌زدنِ یک کتابخانه‌ی شخصی در شهر سلیم دیده نشده است.


پیشنهاد مطلب مشابه

خلاصه‌ی کتاب مرده‌خواران را بخوانید؛ چگونه محاصره‌ی ۳ساله‌ی لنینگراد مردم را به آدم‌خواری کشاند؟


توجه داشته باشید در صحت برخی سال‌های ذکر شده همچنان اختلاف نظر وجود دارد و همانند دیگر روایات تاریخی ممکن است دستخوش تحریف و خطا شده باشد.

مانند:

 • به‌گفته‌ی برخی منابع از جمله لاوکرفت، اوله ورم ترجمه‌ی لاتین نکرونومیکون را در سال ۱۲۲۸ نوشت؛ درصورتیکه دانشمندان دانمارکی دوران زندگی او را در سال‌های ۱۶۵۴-۱۵۸۸ ثبت کرده‌اند.
 • با استناد به برخی منابع، گفته شده این اثر در اسپانیا در قرن ۱۷ انتشار یافته درصورتیکه منابع دیگر ادعا می‌کنند توماس دو تورکمادا که در قرن ۱۴ می‌زیسته، بدان دست یافته است.
 • برخی منابع تاریخ انتشار نسخه‌ی یونانی در ایتالیا را مربوط‌به قرن ۱۶ می‌دانند و برخی آن را به سال‌های ۱۵۵۰-۱۵۰۰ اختصاص می‌دهند.

عصر جدیدی از انتشار کتاب رستاخیز مردگان

دکتر جان دی
دکتر جان دی

ترجمه‌ای که حواشی بسیاری به‌پا کرد و بر شدت رواج راز این اثر دامن زد، ترجمه‌ی دکتر جان دی، دستیار و مشاور ملکه الیزابت بود. دکتر جان که به‌منظور اقداماتی همراه‌با همکار خود، ادوارد کلی به جمهوری چک رفته بود؛ نسخه‌ی لاتین این کتاب را در قرن ۱۵ و در شهر پراگ (پایتخت جمهوری چک) مشاهده و توسط کِلی از الیزر (Eliezer ben Jacob I) خریداری کرد.

از روایات این‌چنین به نظر می‌رسد که مطالعه‌ی کتاب نکرونومیکون بر شخصیت کِلی تاثیر زیادی داشته است؛ به‌گونه‌ایی که در سال ۱۵۸۷دکتر جان دی از برقراری اربتاطش با موجودات غیرطبیعی (فرشتگان، روح مادیمی (Madimi) ) و دستورات آن‌ها سخن گفت که موجب برانگیخته‌شدن خشم او شد. آلیستر کراولی این موضوع را به عنوان اولین تلاش بی‌فایده برای ارتباط با موجود غیرانسانی در کتاب قانون مورد تأیید قرار داد. (در ادامه با کراولی آشنا خواهید شد)

ناگفته نماند که ترجمه‌ی دکتر جان دی هیچ‌وقت چاپ نشد ولی نسخه‌ی خطی آن به کلکسیون بزرگِ الیاس اشمول منتقل شد و پس از آن به کتابخانه‌ی بادلین (Bodleian) در دانشگاه آکسفورد تعلق گرفت.

طبق گفته‌ی برخی منابع، نویسندگان و همچنین لاوکرفت در کتاب تاریخ نکرونومیتون، بخش‌هایی از کتاب رستاخیز مردگان به زبان عبری ترجمه شده و امکان دارد در مناطق زیر موجود باشد:

(صحت این مطلب مشخص نیست و در آن اختلاف نظرهایی وجود دارد که بنا به آن نسخه‌ی موجود در دانشگاه Miskatonic ساختگی بوده و حتی ادعاهایی وجود دارد که طبق آن ترجمه‌ی عبری کتاب نکرونومیکون در سال ۱۶۶۴ به صورت نسخه‌ی‌ خطی همراه با تفسیر گسترده توسط ناتان غزه و با عنوان the Sepher ha-Sha’are ha-Daath منتشر شده است. این اثر با نام کتاب دروازه‌ی دانش (The Gate of Knowledge) نیز شناخته می‌شود.

ضمنا هم‌اکنون هیچ دست‌نوشته‌ی عربی از این اثر موجود نبوده و نویسنده‌ی ادریس شاه به‌جستجوی آن در کتابخانه‌های دوبوند در هند، الازهر در مصر و همچنین کتابخانه‌ی شهر مکه پرداخت؛ ولی هیچ نسخه‌ی عربی از آن پیدا نکرد.

اچ پی لاوکرفت
اچ پی لاوکرفت

ادعاهایی توخالی پشت شایعه‌هایی بزرگ!

اچ پی لاوکرفت، نویسنده و رمان‌نویس آمریکایی که در سال ۱۹۳۴ متولد شد؛ آثار و داستان‌های زیادی را در ژانر وحشت، علمی‌تخیلی و فانتزی منتشر کرد ولی اثری که موجب شهرت او شد اسطوره‌های کاتولو بود.

لاوکرفت ادعا می‌کند که نویسنده‌ی کتاب نکرونومیکون یا رستاخیز مردگان بوده و برای اثبات آن به آثار و نوشته‌هایش اشاره می‌کند که از این کتاب یاد شده است.

او حتی به تحلیل نام عبد الحزرد می‌پردازد و آن را از لحاظ گرامری نادرست می‌خواند. وی ادعا می‌کند ایده و فکر این کتاب در خواب و رویا به او الهام شده؛ در صورتی که برخی گفته‌اند او هنگام نوشتن آن تحت تاثیر آثار رابرت ویلیام چمبرز بوده است.

شما با بررسی نوشته‌های او به محتوای کامل و حقیقیِ نکرونومیکون نخواهید رسید و صرفا با اشاره‌های مختصری به آن مواجه خواهید شد. زمانی که از او درباره‌ی صحت این کتاب می‌پرسند، اینگونه پاسخ می‌دهد:

اکنون در مورد کتاب‌های وحشتناک و ممنوعه مجبور هستم بگویم که اکثر آنها کاملاً خیالی‌اند. هیچ‌وقت عبد الحزرد یا نکرونومیکون وجود نداشته است؛ زیرا تمامی آن‌ها زاده‌ی تخیل من هستند.

بسیاری از طرفداران لاوکرفت رستاخیز مردگان را به‌نام او می‌دانند؛ ولی حقیقتِ ماجرا چیز دیگری‌ست.

ارتباط اچ پی لاوکرفت با کتاب رستاخیز مردگان چیست؟

پاسخ این سوال در بررسی زندگی دو نفر نهفته است: آلیستر کراولی، بنیان‌گذار آیین تلما و سونیا گرین، همسر لاوکرفت!

گفته‌شده کراولی زمانی که در مورد مقاله‌های دکتر دی تحقیق می‌کرد، نسخه‌ی ترجمه‌شده‌ی کتاب رستاخیز مردگان را در کتابخانه‌ی بادلین مطالعه کرد و پس از چندی کتاب قانون خود را که به‌دنبال آن آیین تلما تاسیس شد، نوشت.

همچنین احتمال داده‌شده بخش‌هایی از کتاب قانون متعلق به نکرونومیکون بوده و به آن بی‌ارتباط نیست. (آیین تلما و داستانِ نوشتن کتاب قانون و همچنین دلیل کراولی برای اشاره‌نکردن به کتاب رستاخیز مردگان در آثارش، به‌اندازه‌ایی قابل بحث است که در این مطلب نمی‌گنجد.)

در سال ۱۹۱۸ یک کنفرانس ادبی در نیویورک، زمینه‌ی ملاقات کراولی و سونیا گرین را فراهم کرد که قرار بود در آن گرین راجع‌به ادبیات و شعر مدرن سخنرانی کند.

کراولی در نامه‌ایی به Norman Mudd، زن ایده‌آل خود را این‌گونه توصیف می‌کند:

بسیار قدبلند و فربه، پرجنب و جوش با انرژی بالا، جاه‌طلب، و احتمالا یهودی. بعید می‌دانم یک خواننده یا هنرپیشه‌ی خوش‌گذزان باشد، خانمی شیک و باشکوه که در صنعت مد و لباس کار می‌کند، بیشتر به شخصیت او نزدیک است.

با اینکه سونیا بازیگر یا خواننده نبود، توانست با دیگر ویژگی‌هایش کراولی را جذب خود کند؛ بنابراین آن‌ها یکدیگر را برای چندماه به‌طور نامنظم ملاقات کردند تا اینکه ۲ سال بعد سونیا با اچ پی لاوکرفت آشنا شد.

در همان سال لاوکرفت رمانی را به‌نام شهر بی‌نام (The Nameless City) منتشر کرد و برای اولین‌بار از عبد الحزرد نام برد؛ ولی این تازه شروع ماجرا بود.

چندی بعد اثری از وی انتشار یافت که در آن به‌طور مستقیم از کلمه‌ی نکرونومیکون استفاده شده بود؛ همچنین نام آن در تعدادی از داستان‌های کوتاه او و دو رمان به‌نام‌های کوهستان دیوانگی و پرونده‌ی چارلز دکستر وجود داشت. ناگفته نماند که سونیا و لاوکرفت در تاریخ ۳ مارس ۱۹۲۴ با یکدیگر پیمان ازدواج بستند.

راز اینکه کراولی به گرین درباره‌ی نکرونومیکون چه‌گفت یا لاوکرفت از همسرش چه اطلاعاتی به‌دست آورد، تا به همیشه سر به مهر باقی خواهد ماند؛ ولیکن با بررسی و مطالعه‌ی تاریخچه‌ی این اثر و همچنین آثار لاوکرفت این چنین برمی‌آید که تنها دانسته‌های او از رستاخیز مردگان در تعدادی ایده و کلیت داستان خلاصه می‌شود و باقیِ ماجرا مربوط‌به خلاقیت و خیال‌پردازی نویسنده است. بنابراین نوشتن کتاب نکرونومیکون توسط لاوکرفت ادعایی توخالی شناخته شده و تنها نقش وی در این زمینه، ترکیب‌کردن موضوع آن با داستان‌های همیشگی او در ژانر وحشت و علمی‌تخیلی است.

آثار اقتباس شده از کتاب نکرونومیکون

آثار زیادی از این کتاب وجود دارند که ما در این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

کتاب‌ها

 • کتاب سیمون (Simon): پس از لاوکرفت، نویسنده‌های دیگری نیز برای انتشار مطالب پیرامون این کتاب دست به قلم شدند. از معروف‌ترین و رایج‌ترین آن‌ها می‌توان به کتاب سیمون نکرونومیکون اشاره کرد که در دهه‌ی هفتاد میلادی منتشر شد و هم‌اکنون در سایت آمازون برای فروش موجود می‌یاشد. هویت نویسنده‌ی این اثر نامعلوم است و از آنجایی که این کتاب ارتباط کمی با نوشته‌های لاوکرفت دارد و تنها با ادغام یک‌سری طلسم‌ها (بیشتر شبیه سرگرمی دارند) و داستان‌های اساطیر بین‌النهرین سعی در جذب مخاطب می‌کند، نقدهای بسیاری به آن وارد شده و به‌عنوان نکرونومیکون تقلبی شناخته می‌شود. به‌گفته‌ی افرادی که این کتاب را مطالعه کرده‌اند و همچنین با استناد بر منابع دیگر، خواندن این کتاب صرفا جهت سرگرمی داشته و هیچ‌گونه ارتباط و درون‌مایه‌ایی نزدیک به کتاب رستاخیز مردگان ندارد.

از دیگر نسخه‌های تقلبی می‌توان به DeCamp Scithers و Wilson Hay Langford Turner و… اشاره کرد.

 • کتاب The Wanderings of Alhazred: گفته‌شده این کتاب که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد؛ بیشترین ارتباط و نزدیکی را با آثار و دیدگاه لاوکرفت درباره‌ی کتاب رستاخیز مردگان دارد و توسط نویسنده‌ایی آمریکایی به‌نام دونالد تایسون نوشته شده. این کتاب به روایت زندگی و شرح حال الحزرد می‌پردازد و جنبه‌ی داستانی با ژانرهای ترسناک و فراطبیعی دارد که در بخشی‌هایی از آن به افسانه‌های کاتولو نیز اشاره می‌کند.
 • رمان مرده‌خواران: این اثر توسط مایکل کرایتون نوشته شده و در سال ۱۹۷۶ به چاپ رسیده است.
 • رمان چشمان اژدها: نویسنده‌ی این کتاب پادشاه دنیای وحشت، استیون کینگ شناخته می‌شود که انتشار آن به سال ۱۹۸۴ برمی‌گردد.

فیلم‌ها و بازی‌ها

از فیلم‌های اقتباسی کتاب رستاخیز مردگان می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:

 • سری فیلم‌های Evil Dead: این فیلم‌ها (به‌همراه یک مجموعه‌ی تلویزیونی) که در ژانر ترسناک و فراطبیعی هستند؛ توسط سم ریمی ساخته شده‌اند. این آثار حول پیرامون کتاب Necronomicon Ex-Mortis می‌چرخند و این نسخه را روایتگر متن‌های سومری باستان معرفی می‌کنند. از جمله فیلم‌های سینمایی معروف آن در ایران می‌توان به کلبه‌ی وحشت اشاره کرد که در آن کتابی موجب نابودی، ترس، تسخیر و کشتار چند تن از افراد درکلبه‌ایی چوبی می‌شود که در انحصار درختان جنگل هیچ‌گونه ارتباطی با بیرون ندارد.
 • فیلم Cast a Deadly Spell: این تله فیلم (فیلم تلویزیونی) در سال ۱۹۹۱ با کارگردانی مارتین کمپل ساخته شد که در آن کتاب رستاخیز مردگان به‌عنوان کتابی با طلسم‌های مرموز و محرمانه معرفی می‌شود.
 • بازی کامپیوتری King’s Quest VI در سال ۱۹۹۲ و بازی ویدئویی Prisoner of Ice در سال ۱۹۹۵ منتشر شده، در داستان خود اشاره‌هایی به این کتاب می‌کنند.

دریافت نسخه‌ی بدون سانسور و فارسی رستاخیز مردگان

دانلود کتاب رستاخیز مردگان فارسی | انگلیسی


در پایان مجددا تاکید می‌کنیم امکان اثبات حقیقی هیچ‌یک از اطلاعات ذکر شده در این سایت و حتی دیگر منابع، وجود ندارد و به‌همین‌منظور جای هرگونه خطا و اشتباه باز است؛ ولیکن بوکارو تنها سعی در جمع‌آوری مطالب صحیح و مستند داشته و هیچ‌گونه نظر شخصی و قضاوت در آن دخیل نبوده. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد و شما نیز در صورت تمایل، دانسته‌ها و نظرات خود را پیرامون کتاب رستاخیز مردگان با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

آیا رستاخیز مردگان واقعا خطرناک ترین کتاب جهان است؟

روایت شده که نویسنده‌ی این کتاب بعد از اتمام کتاب رستاخیز مردگان به‌طرز وحشیانه‌ای در وسط شهر سلاخی شده است؛ همچنین خیلی‌ها باور دارن که خواننده‌های این کتاب به‌دلیل حجم وسیع اطلاعات مرموزِ این کتاب، اغلب دیوانه می‌شن؛ اما هیچ توجیه منطقی‌ای پشت این دلایل وجود نداره.

آیا کتاب رستاخیز مردگان برای دانلود رایگان موجود است؟

بله، شما می‌تونی همین الان ازطریق سایت بوکارو هم نسخه‌ی زبان‌اصلی و هم نسخه‌ی فارسی این کتاب رو به‌طور رایگان دانلود کنی.

چرا کتاب رستاخیز مردگان مرموز است؟

باتوجه‌به اشکال و تصاویرِ داخل کتاب و نوشتارِ رمزی که هنوز خیلی‌ها موفق به رمزگشایی نشدن، این کتاب شدیدا چهره‌ی مرموزی داره.

مطلب قبلیبا کتاب کشف شمال حقیقی آشنا شوید
مطلب بعدیبا سفرنامه چادر کردیم رفتیم تماشا آشنا شوید
هدیه نرم‌افزار می‌خونه ولی علاقه شدیدی به هنر داره‌‌، از نظر اون مهم‌ترین نیرویی که تو دنیا جریان داره عشق و محبته و عمیقا آرزوی روزی رو داره که آدما برای پیدا‌کردن بهشت وارد وهم و خیال نشن و روی همین زمین پیداش کنن... برای داشتن همچین رویایی اعتقادات دستخوش تغییر میشن و برای این تغییر، کتاب‌های مناسب، بهترین شروعن! در آخر اگه بخوام اونو تو یه کلمه توصیف کنم، آهنگ imagine اثر جان لنون رو پلی می‌کنم!

43 دیدگاه‌ها

   • چاپیش رو پیج زیرزمین بوک تو اینستا میفروشه
    ولی سمتش نرید یکی از دوستانمون خوند انجام داد متاسفانه خودکشی کرد

    • کتاب چیزی بر خودکشی نداره مگه اینکه خیلی فضول باشه و قانون ماورا طبیعی رو بشکنه که این اتفاق براش میفته باید کتاب و قانون های اونو رعایت کنی

    • مرسی از شما بابت قراردادن کتاب در کانال تلگرام . چند بار خوندمش . چند نسخه فارسی دیگه هم خوندم ازش . داستان تکراری ۷ اسمان و خدایان و شیطان . کپی ساده از کتاب مذاهب قبلی . اسم عرب دیوانه برازنده نویسنده میباشد بنظرم

 1. من شنیدم که اشخاص دیوونه میشن اگه این کتاب رو بخونند یا به پوچی میرسند شما در جواب به رستا گفتید pdf این کتاب رو میزارید بعد اگه شما گذاشتید ما بخونیم دیوونه میشیم بعد اصلا این کتاب اصلش نیستش که مطالب ساده ای از این کتاب هست که وجود داره شما از کجا میخواید اصلش رو پیدا کنید و داخل کانال تلگرامیتون بزارید؟؟؟؟؟

  • حقیقتش نسخه‌ای که هست ازش قطعا نسخه‌ی اصل نیست و کم‌و‌کسر داره؛ اما با‌این‌حال سعی می‌کنیم تا تو تلگرام قرارش بدیم. درباره‌ی اون موضوع دیوانگی هم حرف‌و‌حدیث زیاده ولی به‌نظرم بیشتر برای بازارگرمی هست این حرفا و جدی نگیرین :))

 2. با سلام و خسته نباشید به همگی من این کتاب رو رستاخیز مردگان خواستم از داییم که خارج از کشور هست برام اورد کتاب بزرک و قطوری بود و نسخه خطی اون عربی نوشته شده بود با توجه به بحث و نظرهایی که در مورد این کتاب بود راستش برا خوندنش کمی ترس داشتیم بالاخره تصمیم به خوندنش کردیم چیزایی تو کتاب نوشته شده بود که باورش برا همه اسون نیس از اینده میگه و اتفاقاتی ترسناکی که قراره بیوفته از چیزایی پرده برداری میکنه که شاید تا بحال به گوش تم نخورده باشه بله دوستان شاید علت دیوانیگشیم همین باشه که ادمو دچار دلسردی میکنه از باورهایی که داریم و اعتقاداتمون که بهشون پایبندیم خلاصه که ما نتونسیم تمام کتاب رو بخونیم عقل گفت ببندیمش و ادامه ندیم تمام البته چن روزی فکرم اشفته و درگیر این موضوع بود که خدارو شکر با چن تا قرص آرامبخش خوب شدم روز همگی خوش. ممنون از مدیر سایت

 3. من میخوام بخونمشششششش هر جور شدهههههه نسخه اصلیشم میخوامممممم کسی نداره؟؟؟؟؟؟؟🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤨🤨🤨🤨🤨ایششششش کنجکاو شدمممم چیه توششششش 😫😫😫😫😫😫

 4. فکر کنم الان هم در تاریکی و بی هدفی مطلق زندگی میکنیم.خیلی خوندنش فرقی نداره .در این جهان هستی بی کران همه چیز ممکنه. فقط نمیدونم چرا قدیم بیشتر ارتباط ها مثلا موجودات فضایی یا جن یا اینجور موارد با موجودات عجیب شکل می گرفت. بنظرتون پرسه زدن در بیابون علتش نبود. یه کتابی من دانلود کردم ارتباط با شیاطین. کارایی که خواسته بود بیشتر روی اعصاب بود مثلا ساعت ۳ بیدار شدن و خوندن ورد ها و اسم شیاطین. آدم بیشتر دچار توهم میشه بنظرم . نمیدونم شاید هم وجود دارند

 5. سلام من در حال یاد گرفتن زبان کتاب هستم و از من میشنوید نسخه اصلی رو دانلود کنید و فقط عکس را بنگری من 13سالمه البته وقتی تنها میشم در تاریکی خلوت میترسم اما بسیار کنجکاو هستم من و یه سوال موجودات داخل کتاب واقعی هستند و اینو بگم که نخونید کتاب ممنوعه هست البته کتاب های سبک تری رو بخونید و دیوانه میشوید البته اگه به زمانی رسیدید که از هیچی نترسید اونایی که میترسن دیوانه میشوند البته عدالحضرت هم به دست اونها کشته شد و بعضیا شاید مثل من حس ماورا رو حس کنن و بترست حتما واقعی هست و هنگامی که بچه بودم در خونه گربه ای میخواست من را ببرد از دم در نمیریفت اینو برام تعریف کردن و اینکه ادرس اینستام SHAHINKORD2020هست فلو کنید و پیام بفرستید لعنت بر شیاطینی ها و ابلیس

  • معلومه برای کم سن ها و بچه ها که الکی می ترسن بسیار خطرناک هس این کتاب اما وقتی با اعماق وجود درکش کنی و دیوانگی ‌نیست که فقط با اشتباه انجام دادن کارهای کتاب میاد بلکه این مرگ که سراغ شما میاد و دنیای اونها فقط شیاطین زندگی نمی کنم موجودات معمولی هم هستند مثل ما آدم بد و خوب اونها هم دارن

 6. این کتاب روچجور وازچه سایتی میشه دنبال کرد.البته تحریف واصل باشه. انسان قابلیتهای زیادی داره ولی هنوزنتونسته دست پیداکنه.

 7. سلام بچه ها من کتابو خوندم دیوونه شدم حقیقت هایی که وجود داره چه بلاهایی سرمون میاد هر کی میخواد بیاد پیوی تلگرام تا بهش بدم ولی نیایید چون دییونه میشید اصن حالم خوب نیست
  آیدی تلگرام arvin_7075

 8. سلام من یه نسخه ازش مطالعه کردم ولی کامل نبود و فقط شامل اموزش و راهنمای طلسم برای 50اسم نکرونومیکون بود ولی با این حال خیلی برام جذاب بود

 9. همه شما میدونین خالق همه آدم وجن واتش هیولا وهمه خداست پس کسی که ای کتاب رو نوشته خود شیطان بوده من فقط فقط از یک نفر میترسم اونم خدا هست پس

 10. غیر طلسم هاییی که فارسی ترجمه شده و توضیح داده که ناشر در همین حد کفایت کرده نسخه های دیگه قابل رمز گشایی نیست مگر به لاتین و عربی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید