کتاب کشتن مرغ مقلد (ترجمه کتاب To Kill a Mockingbird)، نوشته‌ی نل هارپر لی (Nelle Harper Lee)، نویسنده‌ی آمریکایی زبان است. این رمانِ برجسته که با نام کشتن مرغ مینا نیز شناخته می‌شود، موفق به دریافت جایزه‌ی پولیترز در سال ۱۹۶۴ میلادی شد. کتاب کشتن مرغ مقلد در سال ۱۹۶۰ نوشته شد و از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به‌فروش رفته‌ و هم‌چنین به‌بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده است. اگرچه این رمان به‌خاطر گرما و طنزِ خود مشهور شده ولیکن داستان اصلی آن، برخورد با مسائلی جدی و حیاتی مانند تجاوز، تبعیض نژادی و جنسیتی و عدالت اجتماعی است و هرچند در لفافه، اما به موضوعات دیگری هم‌چون شجاعت، محبت، طبقات اجتماعی حاکم‌بر آن زمان و نقش‌های جنسیتی در جنوب آمریکا نیز می‌پردازد. نکته‌ی حائز اهمیت درباره‌ی این کتاب آن‌که توانسته موضوعات نام‌برده را به خوبی به خواننده انتقال دهد. در کتاب کشتن مرغ مقلد، اتیکاس فینچ، وکیل تام رابینسون، به‌عنوان قهرمانِ اخلاقی داستان شناخته می‌شود.

در ادامه برای مطالعه‌ی معرفی کتاب کشتن مرغ مقلد (مینا) با مجله‌ی بوکارو همراه باشید.

درباره‌ی نویسنده

هارپر لی نویسنده کتاب کشتن مرغ مقلد (نویسنده کتاب To Kill a Mockingbird)

نل هارپر لی در ۲۸ آوریل سال ۱۹۲۶ در غرب ایالات آلاباما در شهر مونروویل به‌دنیا آمد. پدرش یک وکیل بسیار معروف بود؛ او نیز تحصیلات خود را در رشته‌ی حقوق در دانشگاه آلاباما به اتمام رساند و در سال ۱۹۵۰ به نیویورک آمد و در یک موسسه‌ی هواپیمایی مشغول به‌کار شد. هارپر لی به‌جز نویسندگی به جمع‌آوری خاطرات روحانیون قرن نوزدهم، جرم‌شناسی و موسیقی نیز علاقه داشت. نویسنده‌ی کتاب کشتن مرغ مقلد فردی خجالتی و آرام بود و تمایلی به درز پیدا کردن اطلاعات شخصی‌اش نداشت به‌همین‌علت، تا سال‌ها تمام درخواست‌های مصاحبه را رد می‌کرد. او، پیش از فوت سکته کرد و بخشی از شنوایی و بینایی خود را از دست داد و از آن پس تا پایان عمر خود در خانه سالمندان زندگی کرد. سرانجام هارپر لی در ۱۹ فوریه سال ۲۰۱۶ در ۸۹ سالگی درگذشت.

درباره‌ی کتاب کشتن مرغ مقلد

معرفی کتاب کشتن مرغ مقلد / معرفی کتاب کشتن مرغ مینا / ترجمه کتاب To Kill A Mockingbird

معرفی کتاب کشتن مرغ مقلد یا همان کشتن مرغ مینا کار چندان سختی نیست؛ زیرا نویسنده‌ی این اثر، علی‌رغم بهره‌گیری از مفاهیم اجتماعی عمیق، داستانی سرراست و جذاب را ارائه کرده است.

داستان از زبان دختربچه‌ای سفیدپوست به‌نام اسکات فینچ است که دخترِ اتیکاس فینچ، وکیلِ سفید پوست مردی سیاهپوست به‌نام تام رابینسون است که به جرم تجاوز به دختری سفیدپوست در شهر کوچک میکوم در ایالات آلاباما محاکمه می‌شود. در کتاب مرغ مقلد، مردم شهر میکوم خودپسند و نژادپرست شناخته می‌شوند و اتیکاس فردی جسور، انسان‌دوست و پدری مهربان است که با قدرت و شجاعت، از عدالت و انسانیت دفاع می‌کند و در مقابل نژادپرستی و بی‌عدالتی واکنش نشان می‌دهد. مقصود نویسنده از به‌کارگیری مرغ مقلد یا همان مرغ مینا، معصومیت است و این نام برای کتاب، برگرفته از صحنه‌ای است که اتیکاس یک تفنگ‌بادی برای کریسمس به فرزندان خود هدیه می‌دهد و به آن‌ها گوشزد می‌کند که فراموش نکنند هرگز نباید به یک مرغ مقلد شلیک کنند؛ زیرا کشتن این پرنده یک گناه محسوب می‌شود.

این کتاب به حس درونی انسان‌ها در مواجه با نیکی و بدی و تشخیص این‌دو می‌پردازد. نباید از این موضوع غافل شد که میزان تاثیرپذیری از کتاب کشتن مرغ مقلد، به زمان و مکانی که آن‌ را می‌خوانید بستگی دارد؛ به‌طورمثال اگر در دهه‌ی ۶۰ میلادی که اوج نابرابری نژادپرستانه و حتی پیش‌تر از آن یعنی در دهه‌ی ۳۰ که دوران رکود اقتصادی در آمریکا بود این کتاب خوانده می‌شد، به‌طور واضح میزان تاثیر آن در زندگی افراد احساس می‌شد؛ اگرچه امروزه هم این مسائل جزء دغدغه‌های بزرگی در جامعه به‌شمار می‌روند.

قهرمان کتاب کشتن مرغ مقلد، اتیکاس فینچ، درطول داستان نه‌تنها برای فرزندانش بلکه برای خوانندگان هم به یک الگوی اخلاقی بدل می‌شود. راوی این کتاب یک دختربچه‌ی ۶ ساله‌ی پر جنب‌وجوش  است که کمی بعد از شروع‌شدن روایتِ کتاب، به مدرسه می‌رود.

سبک نوشتاری این رمان، بسیار خوانا و واضح است. راوی داستان سعی دارد از زبان افراد بالغ برای به‌تصویر کشیدن اتفاقات استفاده کند و همین نگاهِ هوشمندانه باعث می‌شود که داستان از دیدگاه یک فرد بی‌گناه و معصوم بیان شود که در آن ابداً پیش‌داوری‌‌ای وجود نداشه باشد. اسکات گاهی‌اوقات حتی اتفاقات را درک نمی‌کند و تنها آن‌ها را بیان می‌کند؛ این امر باعث‌ می‌شود تا بستر برای قضاوت‌کردن خوانندگان محیا شود.

درسال ۱۹۶۲ رابرت مالگین، کارگردان آمریکایی، از روی این کتاب، فیلم کشتن مرغ مقلد را با بازی گریگوری پک ساخت. این فیلم موفق به دریافت جوایز اسکار بهترین بازیگر برای گریگوری پک، اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی برای هورتون فوت و اسکار بهترین طراحی صحنه شد.

قسمتی از متن کتاب کشتن مرغ مینا:

تا زمانی که مسائل را از نقطه‌نظر کسی نبینی، آن شخص را به‌طور کامل درک نکرده‌ای. تا زمانی که به زیر پوستش بروی و به‌همراه آن قدم برداری.

کتاب کشتن مرغ مقلد برای چه کسانی مناسب است؟

کتاب کشتن مرغ مقلد دو مبحث اخلاقی را بیان می‌کند؛ اول این‌که همان‌طور که گفته شد یک جوان سیاه‌پوست با ادعای یک خانواده‌ی سفیدپوست مبنی‌بر تجاوز و آزارواذیت دختر جوان‌شان دست‌گیر و محاکمه می‌شود و دوم نیز مربوط‌به قتل یکی از افراد شرور شهر توسط یک سفیدپوست می‌شود. هارپر لی با کنار هم قرار دادن یک قاتل سفیدپوست و یک فرد سیاه‌پوست که به او اتهام وارد شده‌ است سعی دارد به بررسی مشکلات و کشمکش‌های نژادی و اخلاقی در دهه‌ی ۳۰ آمریکا بپردازد؛ البته این مشکلات در جوامع امروزی هم به‌وضوح دیده می‌شود و با نگاهی به سرتاسر جهان و خصوصا آمریکا، می‌توان دید که چگونه این تبعیض‌های جنسیتی باعث کشته شدن افراد مختلفی شده است؛ همین امر، بیان‌گر این است که چرا کتاب کشتن مرغ مقلد همواره می‌تواند برای خوانندگان تازگی داشته باشد.

خواندن این کتاب برای افرادی با شاخصه‌های زیر مناسب است:

  • اگر نسبت‌به تبعیض‌های اجتماعی نظیر تبعیض‌های جنسی، تبعیض‌های قومی، تبعیض‌های عقیدتی و نژادی و موارد این‌چنینی حساسیت دارید و از طرفی به‌دنبال عدالت اجتماعی برای همه‌ی گروه‌های اجتماعی هستید، این کتاب را جذاب خواهید یافت.
  • اگر به‌دنبال رمان برای به فکر فرو رفتن هستید، کتاب کشتن مرغ مقلد به‌نحو احسن شما را به اندیشه وامی‌دارد.
  • اگر به داستان‌های سرراست علاقه‌مندید، خواندن این کتاب برای شما دلچسب خواهد بود.
  • اگر به فضای آمریکا در قرن ۲۰ میلادی علاقه دارید، کشتن مرغ مقلد با پرداختن به تبعیض نژادی به بهترین نحو شرایط جامعه‌ی آن‌روز‌های آمریکا را در قالب داستانی پرداخته‌شده، روایت می‌کند.

در پایان خوب است بدانید که شما می‌توانید به‌جای خرید یا دانلود pdf کتاب‌ها با کلیک روی دکمه پایین وارد سایت بوکارو شوید و نسبت به امانت گرفتن کتاب چاپی موردعلاقه‌ی خود اقدام کنید. بوکارو علاوه‌بر کاهش قابل‌توجه هزینه مطالعه‌ و آسان‌سازی دسترسی به کتاب‌ها، به‌واسطه‌ی استفاده‌ی چندباره‌ی کتاب از قطع بی‌رویه درختان برای تولید کاغذ نیز جلوگیری می‌کند.

آیا کتاب کشتن مرغ مقلد را خوانده‌اید؟ نظر خود را با ما درمیان بگذارید. اگر شما کتاب‌های دیگری در زمینه‌ی نژادپرستی و یا بی‌عدالتی می‌شناسید، به ما و دوستان خود معرفی کنید.

مطلب قبلیبا 5 کتاب برتر آخرالزمانی آشنا شوید
مطلب بعدیآشنایی با انواع قطع کتاب
مریم عاشق اینه که کتاب هدیه بگیره و البته که کتاب هدیه بده. کتاب‌ها وقتی چندبار خونده میشن، احساسات لا‌به‌لاشون خونه میکنه. و چه بهتر که این احساسات متعلق به چندین‌نفر باشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید