معرفی کتاب داستان پردازی با داده ها – کتاب داستان پردازی با داده ها (ترجمه کتاب Storytelling with Data: Let’s Practice) با بهره‌مندی از ۱۰۰ تمرین عملی و بیش‌از ۲۵۰ داده‌ی مصور سعی در ایجاد مهارتی در خواننده‌ی کتاب دارد تا افراد قادر باشند داده‌ها و آمار را به شیوه‌ای جذاب و به‌یادماندنی ارائه دهند.

کول ناسبامر نافلیک، نویسنده‌ی کتاب داستان پردازی با داده ها که خود سالیان‌سال است که شرکتی با همین هدف تأسیس کرده، با نوشتاری جذاب، متفاوت و دوستانه به بهترین شکل ممکن مفاهیم یادشده را در کتابش ارائه می‌کند.

شما در ادامه می‌توانید معرفی کتاب داستان پردازی با داده ها را به‌صورت کامل در مجله بوکارو مطالعه کنید. این کتاب توسط انتشارات آریانا قلم ترجمه و منتشر شده است.

معرفی کتاب داستان پردازی با داده ها | کتاب چه می‌گوید؟

معرفی کتاب داستان پردازی با داده ها / چگونه خوب ارائه دهیم / کتاب های آریانا قلم / معرفی کتاب کسب و کار / ترجمه کتاب Storytelling with Data: Let's Practice

هرکسی می‌تواند داده‌های کارش را روی نمودار ببرد و به دیگران نشان دهد. با‌توجه‌به اینکه سابقاً اینکار را از دانشمندان و افرادی با مقامِ علمیِ بالا مشاهده کرده‌ایم، قابل‌توجه به‌نظر می‌رسد؛ اما درعین‌حال چنین کاری را می‌توان ترسناک نیز دانست؛ زیرا در نبود ساختارِ نظام‌مند برای این‌کار، احتمالاً‌ داده‌های ما از ناکجا‌آبادِ نمودارهای سه‌بعدیِ دایره‌ای و رنگارنگ سر در می‌آورند که کارکردی جز نامفهومی و گمراهی ندارند.

پاراگرافی که بالاتر مطالعه کردید، نقل‌قولی از کول ناسبامر نافلیک، نویسنده‌ی کتاب داستان پردازی با داده ها بود.

فارغ از عذابی که به همه‌ی ما در حین جمع‌آوری داده‌ها و مرتب‌سازی آن‌ها وارد می‌شود، دستیابی به تأثیر مطلوب آن‌ها پس‌از ارائه قطعاً بهترین پاداش و ارزشمندترین تجربه‌ای خواهد بود که در این مسیر انتظارش را داشتیم.

درباره‌ی اینکه داده‌ها نقش به‌سزایی در مؤفقیت یک سازمان یا کسب‌و‌کار نوپا دارند، شکی نیست؛ اما به‌همان‌اندازه‌ای که داده‌ها می‌توانند مفید واقع شوند، ارائه‌ی نامطلوب آن‌ها نیز می‌توانند تأثیرات جبران‌ناپذیری را از خود برجای بگذارند.

متأسفانه اغلب این نمودارهای نامطلوب در رسانه‌های گروهی‌ای مشاهده می‌شود که بیشترین اثرگذاری را روی مردم دارند. شاخصه‌ی تمامی این نمودارها، نامفهومی، استفاده‌ی نامناسب از عناصر گرافیکی و گمراه‌کنندگی است.

وقتی درحال ساخت نمودار هستیم، باید توجه ویژه‌ای به جزئیات آماری داشته باشیم؛ اینکه آیا جزئیاتی که در نمودار گنجانده می‌شوند، قادر به ایجاد درک‌پذیری بهتر در کلِ داده‌هایمان هست یا خیر.

کتاب داستان پردازی با داده ها (ترجمه کتاب Storytelling with Data: Let’s Practice) از آن‌دست کتاب‌هایی نیست که به مبل تکیه دهید و به‌مانند یک رمان شروع به مطالعه‌ی خط‌به‌خطِ آن کنید؛ بلکه برعکس، دائما باید کاغذ و قلم در اطراف‌تان باشد تا همگام با نکات و تمرینات کتاب پیش بروید.

کول ناسبامر نافلیک، نویسنده‌ی کتاب پیشنهاد می‌کند که علاوه‌بر انجام تمرینات، با دیگران نیز راجع‌به آن‌ها صحبت کنیم و از آن‌ها درباره‌ی اثرگذاری‌شان بازخورد دریافت کنیم.

کول ناسبامر نافلیک در جایی می‌گوید:

ما به‌طور ذاتی داستان‌گوهای خوبی نیستیم. در مدرسه ما درباره‌ی زبان و چگونه جمله‌سازی با آن دانش زیادی را فرامی‌گیریم؛ همچنین درباره‌ی اعداد و معنا و مفهوم آن‌ها نیز می‌آموزیم؛ اما تاکنون درباره‌ی همگام‌سازی این دو صحبت نکرده‌اند. هیچ‌کسی به ما آموزش نداده که چگونه با اعداد داستان‌های جذابی را روایت کنیم!


پیشنهاد مطلب مشابه

معرفی کتاب ایده عالی مستدام | چگونه می‌توان پیام‌هایمان را ماندگار کرد؟


کتاب موردبحث از ۱۰ بخش تشکیل شده است.

بخش اول این کتاب که «تصویر بزرگ» نام دارد، سعی در درک‌رسانی بهتر در زمینه‌ی مخاطب و کلامی که ما به او می‌گوییم، دارد. نویسنده در این بخش از سه گام حیاتی در فرایند برنامه‌ریزی صحبت می‌کند که برقراری ارتباط با داده‌ها را ساده‌تر می‌سازد؛ این گام‌ها عبارت از شناخت مخاطب، تهیه و پالایش پیام اصلی و برنامه‌ریزی محتوا می‌شود.

در بخش‌های بعدی به‌سراغ موارد مشخص‌تری می‌روید که از طراحی تا داستان‌سرایی را شامل می‌شوند.

به‌عنوان نمونه، در کتاب با مفهومی تحت‌نام «برگه کار ایده‌های بزرگ» آشنا می‌شویم که به شما در برنامه‌ریزی بهتر محتوای قابل‌ارائه برای رسیدن به پیام کلیدی کمک می‌کند.

جلوتر که برویم و به بخش پنجم کتاب داستان پردازی با داده ها برسیم، درباره‌ی طراحی سخن‌گو صحبت می‌شود. منظور از طراحی سخن‌گو طرحی است که به‌تنهایی گویای مطلب باشد و صحبت‌های شما را تکمیل کند.

کلمات وقتی به عناصر بصری تبدیل می‌شوند، تأثیرگذاری به‌مراتب بیشتری دارند؛ از‌این‌رو به‌کارگیری از این تکنیک اهمیت بسیار زیادی دارد.

به‌طور کلی کتاب به درک مفاهیم زیر کمک می‌کند:

  • درک اهمیت تناسب موضوع و مخاطب
  • استفاده از نمودارهای مختص به شرایط در موقعیت‌های مختلف
  • شناسایی و از‌بین‌بردن اطلاعات اضافی و درهم‌برهم
  • مسیردهی به توجه مخاطبین به‌سمت مهم‌ترین بخش داده‌ها
  • اندیشیدن به‌سبک یک طراح
  • چگونگی استفاده از قصه‌گویی برای طنین‌انداختن داده‌ها در ذهن مخاطب

این کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

  • اگر در زمینه‌ی داده‌ها فعالیت می‌کنیم، این کتاب مناسب شما خواهد بود
  • اگر صاحب کسب‌و‌کار هستید و مدام با ارائه‌ی پاورپوینت در جلسات مختلف درگیر هستید
  • اگر مدیر فنی بخشی هستید که با داده‌ها سروکار زیادی دارد
  • اگر تولیدکننده‌ی محتوا هستید، این کتاب در نوشتار اطلاعات آماری به‌کمک شما می‌آید

صفحه اینستاگرام بوکارو


دیدگاه خود را درباره‌ی این کتاب با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید.

مطلب قبلیمعرفی ۵ کتاب کوتاهی که ظرف یک هفته خوانده می‌شوند
مطلب بعدیبا ۵ کتاب برتر جان اشتاین بک آشنا شوید
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید