معرفی کتاب وقتی چرچیل گوسفندان را قربانی می ‌کرد و استالین به یک بانک دستبرد می ‌زد – اگر ندانسته کتابی تاریخی در دست بگیریم و مشغول به خواندن داستان های تاریخی شویم، شاید تفاوت چندانی را ازحیث اثرگذاری با داستان‌های تخیل‌شده‌ی نویسندگان نتوانیم بیابیم؛ اما وقتی که برچسب «براساس وقایع تاریخی» روی همان داستان‌ها بخورد، دیگر شرایط متفاوت می‌شود. حال می‌دانیم در روایتی که دنبال می‌کنیم، انسان‌هایی زاده شده‌اند، زندگی کرده‌اند، خندیده یا گریسته‌اند و جان خود را درنهایت از دست داده‌اند. حال می‌توانیم بخش‌به‌بخش آن روایت تاریخی را حس کنیم و حتی خودمان را در آن موقعیات تصور کنیم.

با‌این‌حال در ذهن عده‌ای از افراد، اغلب کتب تاریخی، کتاب‌های قطوری هستند که به‌سبب متن سنگین‌شان، هیچگاه نمی‌توان آن‌ها را به‌پایان رساند؛ اما درکمال خوشحالی، نویسندگانی هستند که تاریخ را به شیوه‌ای مدرن، جذاب و فراموش‌نشدنی برای مخاطبین روایت می‌کنند.

یکی‌از این نویسندگان جایلز میلتون است؛ نویسنده‌ای بریتانیایی که عمدتا به‌واسطه‌ی کتاب‌های جذاب تاریخی‌اش به‌شهرت رسیده و خود را به یکی‌از پرفروش‌ترین نویسندگان انگلیسی بدل ساخته است.

کتاب وقتی چرچیل گوسفندان را قربانی می کرد و… یکی‌از کتاب‌های تاریخی اخیرِ این نویسنده است که به‌لطف سبک روایی مدرن، کوتاه و مختصر، حقیقتاً جذابیت عجیبی دارد.


پیشنهاد مطلب مشابه

محاصره‌ی ۳ساله‌ی لنین‌گراد در جنگ جهانی دوم چگونه منجر به آدم‌خواری شد؟


در ادامه می‌توانید معرفی کتاب وقتی چرچیل گوسفندان را قربانی می ‌کرد و استالین به یک بانک دستبرد می ‌زد را در بوکارو مگ مطالعه کنید. این کتاب توسط انتشارات چترنگ برای معرفی دراختیار تحریریه بوکارو قرار گرفته است.

معرفی کتاب

معرفی کتاب وقتی چرچیل گوسفندان را قربانی می کرد و استالین به یک بانک دستبرد می زد / داستان های کوتاه تاریخی

جایلز میلتون در کتاب موردبحث داستان های تاریخی ناشناخته‌ یا کمترشناخته‌شده‌‌ای را به‌صورت مختصر و خلاصه در چندین بخش مجزا ارائه می‌کند. درواقع ما در این کتاب با یک داستان با موضوع واحد روبه‌رو نیستیم، بلکه مجموعه‌ای از داستان‌های جذاب تاریخی را از برهه‌های مختلف زمانی دنبال می‌کنیم که اتفاقا جذابیت زیادی هم دارند.

نام کتاب نیز برگرفته از عنوان دو داستان مجزا در دلِ این کتاب است.

کتاب موردبحث، قسمت دوم از مجموعه‌ی «سرفصل‌های ناشناخته‌ی تاریخ» به‌شمار می‌رود.

در این کتاب به‌وضوح می‌توان استعداد جایلز میلتون در روایت داستان‌های کوتاه و ناآشکارِ تاریخی را دریافت.

در قسمتی از کتاب به‌سراغ استالین و شیوه‌ی مرموز مرگ او می‌رویم و این را بررسی می‌کنیم که آیا این رهبر سنگدل اتحاد جماهیر شوروی به مرگ عادی مرده یا سوءقصدی در پشتِ پرده درجریان بوده است.

در قسمتی دیگر به‌سراغ چرچیل، سیاستمدار شناخته‌شده‌ی بریتانیایی می‌رویم که برای نخستین‌بار پای سلاح‌های بیولوژیکی را به میدان جنگ باز کرد.

در ادامه به‌سراغ خانواده‌ای می‌رویم که ۳۸روز در دریا دوام آوردند، سپس به‌دنبال دانشمند شروری می‌رویم که به‌دنبال ساخت ارتش سری از ابرانسان‌های جهش‌یافته برای جکومت شوروی بود و روایات دیگری همچون جنون پادشاه انگلستان، یعنی جورج سوم را مطالعه خواهیم کرد.

هدف نویسنده از انتشار این کتاب این نبوده که تصویر واضحی از وقایع برهه‌های تاریخی به مخاطب خود ارائه کند؛ بلکه برعکس، نویسنده قصد داشته تا بریده‌های کوچکی از برهه‌های تاریخی که در کمتر جایی درباره‌ی آن‌ها صحبت شده، برای مخاطب آشکار سازد تا درکنار ارائه‌ی تجربه‌ای تاریخی، تجربه‌ای سرگرم‌کننده نیز عرضه کرده باشد.

در ادامه می‌توانید قسمتی از حکایات شاهان که در بخش هفتم این کتاب آمده، مطالعه کنید.

بستری‌شدن: دیوانگی شاه جورج

«هیچ‌کس در دربار نمی‌دانست باید چه‌کار کند. شاه مثل دیوانه‌ها نعره می‌کشید و به خدمتکارانش می‌گفت لندن زیر آب رفته است و اینکه می‌تواند هانوور را با تلسکوپ سِر ویلیام هِرشِل ببیند.

جورج سوم / شاه دیوانه انگلیس / شاه دیوانه بریتانیا / پادشاه بریتانیا
تصویری از جورج سوم،‌ پادشاه بریتانیا

به دون‌پایه‌ترین خدمتکار سخاوتمندانه لقب اشرافی اعطا می‌کرد، پیام‌های غیرواقعی سرهم می‌کرد و به دربار کشورهای خارجی می‌فرستاد و در سخنرانی‌های میان حرف‌های خودش می‌پرید.

پاییز ۱۷۸۸ میلادی بود و جنون شاه جورج سوم که به‌صورت حمله‌ی نسبتاً خفیف عصبی شروع شده بود، وخامت یافته بود. شاه پریشان‌حال شده بود، به‌شدت عرق می‌ریخت و از فرط تشنج از پای در آمده بود. بدتر از آن بی‌وقفه هذیان می‌گفت. یک‌بار، نوزده‌ساعت یک‌نفس وراجی کرد و وسط حرف زدنش به سخنان دوپهلوی مبتذل و تحریک‌آمیز گریز می‌زد.

برای هم مسلم بود که شاه مریض است، ولی هیچ‌کس واقعاً علت بیماری‌اش را نمی‌دانست. سِر جورج بیکر، پزشک معالج شاه که ۹ بار ریاست دانشکده‌ی پزشکی را برعهده داشت، هرگز چنین چیزی ندیده بود.

درطول بیش‌از دو قرن تاریخ‌نگاران علم پزشکی تلاش کرده‌اند، نوع بیماری شاه جورج را تشخیص دهند، ولی فقط در دهه‌‌های اخیر، دانشمندان توانسته‌اند نظریه‌های قابل‌قبولی درباره‌ی علت بیماری شاه مطرح کنند.

در دهه‌ی ۱۹۷۰، دو روان‌پزشک پرونده‌های پزشکی شاه جورج را مطالعه کردند و نشانه‌ای را پیدا کردند که قبلا به آن توجهی نشده بود. در ادرار شاه لکه‌هایی به رنگ آبی‌قرمز تیره وجود داشت. به باور این دو روان‌پزشک، نشانه‌ی بارزی از نوعی بیماری نادر خونی به‌نام پورفیری بود.

این تشخیص تا زمانی که تار مویی از جورج سوم در موزه‌ی بریتانیا پیدا شد، پابرجا بود؛ اما پیداشدن تار مو به‌کلی موضوع را تغییر داد؛ زیرا…»

ادامه‌ی این بخش را می‌توانید در کتاب وقتی چرچیل گوسفندان را قربانی می کرد و استالین به بانک دستبرد می زد مطالعه کنید.

این کتاب را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

  • اگر به داستان‌های تاریخی علاقه دارید، این کتاب را مفید خواهید یافت
  • اگر به‌دنبال کتابی با روایت جذاب و مختصر هستید، کتاب یادشده دقیقاً مناسب شما خواهد بود
  • اگر زوایای پنهان تاریخ همواره برای شما جذابیت داشته، قطعا مطالعه‌ی این کتاب امری لذت‌بخش برایتان خواهد بود

لطفا دیدگاه خود را درباره‌ی این کتاب با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. اگر مجموعه‌ای با شیوه‌ی روایت مشابه برای داستان های تاریخی می‌شناسید، لطفا در قسمت نظرات با ما و سایر مخاطبین به‌اشتراک بگذارید.

بررسی اجمالی
آموزنده و لذت‌بخش
مطلب قبلیمعرفی کتاب درِ سوم؛ سفری بی‌نظیر به زندگی مؤفق‌ترین افراد جهان
مطلب بعدیمعرفی کتاب خلق رفتارهای ماندگار؛ چگونه ثبات رفتاری داشته باشیم؟
کیان دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی نرم‌افزار هست. به بررسی تکنولوژی‌های جدید شدیداً علاقه داره و خودش میگه بعضی مواقع خوابِ بررسی‌کردن گجت‌هایِ جدیدِ فناوری رو هم دیده. با‌این‌حال کیان خودش رو یه آدم خشک کامپیوتری نمی‌دونه؛ بلکه بالعکس شدیدا به‌دنیای ادبیات و کتاب علاقه داره؛ خودش می‌گه کتاب‌خون‌‌کردنِ مردم ایران رؤیای هرروز و شبش هست.

2 دیدگاه‌ها

  1. از همین انتشارات و نویسنده یه کتاب تاریخی دیگه هم تو این سبک دیدم. اگه اشتباه نکنم عکس لنین و استالین روش هست.

    مرسی بابت معرفی، به‌نظر کتاب جذابی میاد. من کلا کتابای تاریخی دوست دارم. لطفا بیشتر کتاب‌های تاریخی معرفی کنین :))

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید