پیش‌‌از این در مطلبی ده کتاب برتر خودشناسی را معرفی کردیم و اظهار داشتیم که نخستین گام برای رسیدن به آرامش و خوشبختی، خودشناسی است. پس‌از رسیدن به خودشناسی و شناخت سایه‌های درونی‌مان، دومین گام تغییر در جهت برطرف کردن نقص‌های شخصیتی و پیش‌رفتن به‌سوی موفقیت است. حال در همین راستا، مطلب پیشِ‌رو بهترین کتاب های روانشناسی و بهترین کتاب های موفقیت را در قالب فهرست ده‌تایی معرفی می‌کند.

موفقیت چیست؟ عموما تعاریف بسیار زیادی درباره‌ی موفقیت وجود دارد اما به‌طور کلی می‌توان گفت موفقیت یعنی اینکه فرد به خواسته‌هایش رسیده و از این‌جهت احساس آرامش و خوشبختی می‌کند. این خواسته‌ها در افراد با توجه به نیاز‌ها و جایگاهشان می‌تواند متفاوت باشد. خواسته‌هایی اعم‌از: قدرت، ثروت، عشق، آرامش، موفقیت‌های شغلی، عزت‌نفس و… باشد.

ما سعی داریم در این مطلب ده کتاب برتر روانشناسی در زمینه‌ی موفقیت‌های مختلف را به شما معرفی کنیم.

موفقیت، یعنی دوست داشتن خودتان، دوست داشتن آنچه انجام می‌دهید و دوست داشتن روشی که انجامش می‌دهید.

«مایا آنجو»

۱۰. کتاب تو همانی که می اندیشی نوشته‌ی جیمز آلن

معرفی کتاب تو همانی که می اندیشی / بهترین کتاب های روانشناسی

کتاب تو همانی که می اندیشی یک کتاب کم‌حجم و جمع‌وجور است که به‌طور اختصار به مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول اولیه‌ی قدرت ذهن و تفکر و تاثیر آن بر شخصیت افراد، اشاره می‌کند. هدف اصلی از این کتاب این‌است که خوانندگان به قدرت ذهن و افکار خود پی ببرند و به این باور برسند که خودشان سازندگان خود هستند. این کتاب حاصل تجربه و مراقبه است. جیمز آلن در این کتاب بیان می‌کند که که ذهن، اصلی ترین مخلوق عقاید و افکار ماست، چه در ظاهر و چه در باطن.

۹. کتاب نمیگذارم کسی اعصابم را بهم بریزد نوشته‌ی آلبرت آلیس و آرتور لانگ

معرفی کتاب نمی گذارم کسی اعصابم را به هم بریزد / بهترین کتاب های روانشناسی

کتاب نمیگذارم کسی اعصابم را بهم بریزد نخستین‌بار در سال ۱۹۹۴ منتشر شد. در زندگی همه‌ی ما قطعا لحظاتی وجود دارد که در هنگام عصبانیت تصمیم‌های نابه‌جا گرفته‌ایم و بعدها آرزو کردیم که ای‌کاش این تصمیمات را نمی‌گرفتیم. طبیعی است که در این زمانه و فشارهای ناشی از کار، تحصیل، درآمد، رابطه با فراد و خانواده تحت فشار استرس و عصبانیت قرار بگیریم. این کتاب دارای ده فصل است که هریک از این فصل‌ها به‌نوعی به ما یاد می‌دهد که چطور با کنترل عصبانیت و اضطراب‌های ناشی از اتفاقات روزمره، آرامش خود را حفظ کنیم و شیوه‌های حرفه‌ای‌تر و موثرتری را اتخاذ کنیم.

۸. کتاب چهار میثاق نوشته‌ی دون میگوئل روئیز

معرفی کتاب چهار میثاق / بهترین کتاب های روانشناسی

کتاب چهار میثاق یا به‌عنوان دیگر «کتاب خرد سرخپوستان تولتک» نوشته‌ی دون میگوئل روئیز یکی از نوادگان تولتک‌هاست. او در این کتاب به خوانندگان نشان می‌دهد که با انجام یک‌سری تغییرات کوچک در روند زندگی چطور می‌توانند به تجربه‌های نو برسند که زندگی‌شان را پر از شادی و عشق‌حقیقی می‌کند. تاکید اصلی این کتاب بر باورهای نا‌به‌جا استوار است. دون میگوئل معتقد است که ما باید باورهای محدود‌کننده‌مان را دور بریزیم چراکه این افکار هستند که ما را محدود می‌کنند و زبان ما بسیار قدرت‌‌مند است، به‌طوری‌که قادر است هرچه را که می‌گوید، جذب کند.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

انسان‌ها دربرابر زندگى مقاومت مى‌کنند. زنده‌بودن بزرگ‌ترین ترسى است که انسان‌ها دارند.

۷. کتاب قدرت عادت نوشته‌ی چارلز داهیگ

معرفی کتاب قدرت عادت / بهترین کتاب های روانشناسی

این کتاب در سال ۲۰۱۲ منتشر شد و مدت زیادی در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز قرار داشت. کتاب قدرت عادت درواقع ماحصل صدها پژوهش دانشگاهی و مصاحبه با بیش‌از ۳۰۰ دانشمند مدیر و هم‌چنین تحقیقات انجام‌شده‌ی بسیار زیادی است. چارلز داهیگ به خوانندگان خود می‌آموزد که چگونه عادت‌هایشان روی رفتارشان تاثیر می‌گذارد و در پی آن است که یک‌بار برای همیشه نحوه‌ی تغییر عادت و شکل‌دهی مجدد آن را به‌طور صحیحی به آن‌ها آموزش دهد. درواقع این کتاب جزو کتاب‌های روانشناسی موفقیت در زمینه‌ی کسب‌وکار محسوب می‌شود.

۶. کتاب آیین دوستیابی نوشته‌ی دیل کارنگی

معرفی کتاب آیین دوست یابی / بهترین کتاب های روانشناسی

این کتاب نخستین‌بار در سال ۱۹۳۷ منتشر شد و هنوز هم پس‌از گذشت حدودا یک قرن از‌جمله پرفروش‌ترین کتاب‌ها در زمینه‌ی موفقیت و رشد فکری محسوب می‌شود. دیل کارنگی هدف خود را در ۶ بخش ارائه کرده است که این بخش‌ها شامل آموزش راه‌هایی برای بهبود روابط با دوستان و البته یافتن دوستانی سازگار با اخلاقیات خود است. کتاب آیین دوستیابی با لحنی ساده و روان هواره در پی بالا بردن اعتمادبه‌نفس، نفوذ و تاثیرگذاری هرچه بیش‌تر در خوانندگان است.

۵. کتاب هنر خوب زندگی کردن نوشته‌ی رولف دوبلی

معرفی کتاب هنر خوب زندگی کردن / بهترین کتاب های روانشناسی

هنر خوب زندگی کردن یکی از بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت محسوب می‌شود که استقبال گسترده‌ای در جهان دریافت کرده است. رولف دوبلی در این کتاب ما را با ۵۲ میان‌بر ذهنی آشنا می‌کند تا بتوانیم با استفاده از آنها سریع‌تر و هوشمندانه‌تر تصمیم بگیریم. ازجمله نقاط‌قوت این کتاب می‌توان به قلم رسا، متقاعد‌کننده و شفاف رولف دوبلی اشاره کرد. هم‌چنین این کتاب شامل بخش‌های کوتاه و روان از جنس روانشناسی روزمره است. نویسنده معتقد است که راه‌حل ثابتی برای مشکلات وجود ندارد و از همین‌ جهت به‌جای نشان دادن راه‌حل، میان‌برهای فکر کردن نسبت به مشکلات مختلف را به خوانندگان خود نشان می‌دهد تا باساتفاده از آنها بتوانند به هر مشکلی فائق گردند.

۴. کتاب قانون ۵ ثانیه نوشته‌ی مل رابینز

معرفی کتاب قانون پنج ثانیه / بهترین کتاب های روانشناسی

می‌توان از این کتاب به‌عنوان کتابی تقریبا تازه یاد کرد. این کتاب در سال ۲۰۱۷ به‌چاپ رسید و بلافاصله پس‌از انتشار به فروش بسیار خوبی رسید و عده‌ای آن را کتاب برتر سال در زمینه‌ی موفقیت معرفی کردند. کتاب قانون پنج ثانیه در ۱۷ فصل نوشته شده و می‌توان از آن به‌عنوان کتابی کامل در زمینه‌ی موفقیت یاد کرد. نقطه قوت این کتاب همه‌جانبه بودن آن است که می‌تواند در سراسر زندگی روزمره و حتی در مواجه با مشکلات و ترس، به داد خوانندگانش برسد. مل رابینز در این کتاب توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان تغییرات را کنترل کرد و آنها را در همان جهتی که می‌خواهیم پیش برد.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

اگر برای رسیدن به هدفی، قصد انجام کاری را کردید، باید به‌صورت فیزیکی و سریع اقدام کنید، در غیر‌این‌صورت، مغزتان آن ایده را نابود خواهد کرد (آن را به شکلی اشتباه یا غیرضروری جلوه می‌دهد.)

۳. کتاب اثر مرکب نوشته‌ی دارن هاردی

معرفی کتاب اثر مرکب / بهترین کتاب های روانشناسی

بی‌شک می‌توان کتاب اثر مرکب را یکی از موفق‌ترین کتاب‌ها در این زمینه دانست. این کتاب مختص‌به قشر خاصی از جامعه نیست و تمام انسان‌ها می‌توانند با مطالعه‌ی آن به یک موفقیت متداوم دست یابند. دارن هاردی در تلاش است تا در این کتاب به ما بیاموزد که راه‌حل سریع یا فرمول خاصی برای موفقیت وجود ندارد. او اصرار دارد که موفقیت حاصل فرمولی‌ست ترکیبی از راه‌حل های بسیار ساده. کتاب اثر مرکب به خوانندگان نشان می‌دهد که چگونه افکار و عادت‌های خوب درطول زمان باعث می‌شود که افراد به موفقیت دست یابند.

۲. کتاب جادوی فکر بزرگ نوشته‌ی دیوید جی.شوارتز

معرفی کتاب جادوی فکر بزرگ / بهترین کتاب های روانشناسی

تابه‌حال بیش از ۶ ملیون نسخه از کتاب جادوی فکر بزرگ در سراسر جهان به‌فروش رسیده است. دیوید جوزف شوارتز در این کتاب به ما یاد می‌دهد که موفقیت افراد بیش‌از آن‌که در گرو هوش آنان باشد، به نوع تفکرشان بستگی دارد. وی معتقد است تا ما بزرگ فکر نکنیم و خود را باور نداشته باشیم، به موفقیت و چیزی که لایق آن هستیم نمی‌رسیم.کتاب جادوی فکر بزرگ به ما نحوه‌ی صحیح فکر کردن را می‌آموزد. این کتاب متشکل از ۱۳ بخش است که گام‌به‌گام به این مسئله می‌پردازد. هرکسی که این کتاب را خوانده است معتقد است که جزو کتاب‌هایی‌ست که درطول زندگی حتما باید حداقل یک‌بار خوانده شود و به تک‌تک نکات آن عمل شود.

۱. کتاب هفت عادت مردمان موثر نوشته‌ی استفان کاوی

معرفی کتاب هفت عادت مردمان موثر / بهترین کتاب های روانشناسی

در صدر فهرستِ بهترین کتاب های روانشناسی موفقیت، کتاب هفت عادت مردمان موثر قرار دارد که تاکنون به بیش‌از ۳۸ زبان مختلف در جهان ترجمه شده و بیش از ۱۵ ملیون نسخه‌ی چاپی از آن در سراسر دنیا به‌فروش رسیده است. این کتاب دارای ۴ بخش و پس‌از بخشی با عنوان سخن آخر است. استفان کاوی در این کتاب هفت عادتی را که معتقد است انسان را به شخصیتی برتر نسبت‌به هم‌نوعان خود می‌رساند، معرفی می‌کند و به‌نوعی آن هفت عادت را به خوانندگان خود آموزش می‌دهد. استقبال از این کتاب بی‌نظیر چنان زیاد بود که استفان جلد دوم این کتاب را تحت‌عنوان عادت هشتم یا هشتمین عادت منتشر کرد.

در بخشی از کتاب هفت عادت مردمان موثر آمده است:

در‌حقیقت تا زمانی که به طرز نگرش خودمان نسبت‌به خود و دیگران توجه نکنیم، نمی‌توانیم بفهمیم که دیگران چگونه خود و دنیایشان را می‌بینند و چه احساسی نسبت‌به خود و دنیای‌خود دارند. در حالت نا‌آگاهی، ما نیت‌های خود را به رفتار دیگران فرافکنی می‌کنیم و خود را افرادی عینی می‌نامیم. این ناآگاهی پتانسیل و توانایی ما را برای ارتباط برقرار کردن با دیگران، محدود می‌سازد.

نظر خود را درباره‌ی این مطلب با ما و دیگر کاربران به‌اشتراک بگذارید. به‌نظر شما چه کتاب دیگری را می‌توان در فهرست بهترین کتاب های روانشناسی و بهترین کتاب های موفقیت قرار داد؟


مطالب ویژه‌ی مجله‌ی بوکارو را در کانال تلگرام ما دنبال کنید

عضویت در کانال تلگرام بوکارو


مطلب قبلیبا کتاب اوضاع خیلی خراب است آشنا شوید
مطلب بعدیبا کتاب ایده عالی مستدام آشنا شوید
مریم عاشق اینه که کتاب هدیه بگیره و البته که کتاب هدیه بده. کتاب‌ها وقتی چندبار خونده میشن، احساسات لا‌به‌لاشون خونه میکنه. و چه بهتر که این احساسات متعلق به چندین‌نفر باشه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید