بهترین کتاب های استیون کینگاستیون کینگ، فرمانروایی است که بر سرزمین‌های ترس و دلهره حکومت دارد.

نام او به اندازه‌ایی در ژانر وحشت و آثار ترسناک به چشم می‌خورد که محال است فیلم‌های اقتباس‌شده از کتاب‌هایش را ندیده باشید؛ فیلم‌های مشهوری که فقط عده‌ی کمی از افراد به اقتباس آن‌ها از کتاب آگاه هستند؛ فیلم‌هایی مانند رستگاری در شاوشنگ، مسیر سبز، کری، آن (IT) و… .

استیون کینگ در طی ۴ دهه فعالیت حرفه‌ایی خود، ۶۱ رمان را منتشر کرده  و سرپرستیِ ۴۸ فیلمنامه را به عهده داشته است؛ از‌این‌رو دسترسی به فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ قطعا ارزشمند خواهد بود. 


پیشنهاد مطلب مشابه

معرفی ۱۰ کتابی که از روی آن‌ها فیلم‌های شاهکاری ساخته شده است


کتاب‌هایی که در فهرست زیر مشاهده خواهید کرد، به کتاب برای فیلمبازها نیز مشهور هستند؛ بنابراین اگر دوست دارید کسی از اطرافیان‌تان را به مطالعه‌ی کتاب تشویق کنید که از قضا عاشق فیلم و سینما است، این فهرست بهترین گزینه خواهد بود.

۱۹. کتاب بیگانه از استیون کینگ (ترجمه کتاب The Outsider)

کتاب بیگانه / ترجمه کتاب The Outsider / بهترین کتاب های استیون کینگ / استیفن کینگ

جسد پسربچه‌ایی بر روی چمن‌های پارک افتاده است. شاخه‌های درختی که خون‌آلود در کنار او شکسته شده‌اند. از گلویی که پاره‌پاره شده زوزه‌های دردناکی به گوش می‌رسد که هر قلبی را به تیرکشیدن وا می‌دارد.

همه‌چیز خبر از تعرض به کودکی ۱۱ ساله می‌دهد. آخر چه‌کسی توانسته است این جنایت را مرتکب شود.

زمانی که پای پلیس و بازپرس‌ها باز می‌شود شک و سوظن‌ها نیز راه خود را پیدا می‌کنند. کارآگاهی به‌نام اندرسون مسئولیت این پرونده را قبول می‌کند. پس از تحقیق‌ها و مشاهداتش پیکانِ اتهامِ خود را بر روی یکی‌از محبوب‌ترین افراد شهر یعنی تری میتلند نشانه می‌رود.

او سرمربیِ یک تیم ورزشیِ محلی است اما سؤال اینجاست که کدام‌یک چهره‌ی واقعیِ میتلند است، همسری محترم و پدری مهربان یا متجاوزی جنایت‌کار و بی‌رحم؟

اندرسون با استناد بر شواهد و اثر انگشت او، آماده می‌شود که نام تری میتلند را به‌عنوان متهم ردیف اول رد کند و او را در انتظار اعدام قرار دهد.

اندکی بعد، ورق به یک‌باره برمی‌گردد و اسنادی رو می‌شود که بازپرس را مردد می‌کند. بازجویی‌های مجدد و تحقیق‌های دوباره، سرنخ‌هایی وحشتناک را به پرونده اضافه می‌کنند و مخاطب را به تأملی توأم با ترس در این رمان سیاه فرو می‌برند.

استیون کینگ همیشه در این کار ماهر بوده است، او حتی در انتخاب کاور کتاب نیز خلاقیتی به خرج داده و با اضافه‌کردنِ آن دو چشم قرمز که تمام‌مدت به شما خیره هستند نفس‌ها را در سینه حبس می‌کند و شما را از نتیجه‌ی پرونده غافل‌گیر می‌سازد.

رمان بیگانه که یکی‌از آثار موفقِ استیون کینگ محسوب می‌شود در سال ۲۰۱۸ به چاپ رسید که سریال اقتباسی آن نیز در دست ساخت است.

۱۸. کتاب برج تاریک از استیون کینگ (ترجمه کتاب The Dark Tower Series)

کتاب برج تاریک / ترجمه کتاب Dark Tower / بهترین کتاب های استیون کینگ / استیفن کینگ

مکانی با ماهیتِ ناشناخته که بیابان‌ها و زمین‌های ناهموار بسیاری آن را احاطه کرده‌اند. آورده‌اند که با دسترسی به این مکان قدرتی نامتناهی شما را در برمی‌گیرد. نیرویی که می‌توان بر تمامیِ ملت‌ها و جهان‌ها حکومت کرد.

این مکان برج تاریک نام دارد. برجی که مرکز دنیا و هسته‌ی اصلیِ کنترل و تسلط بر همه‌چیز است.

طبیعتا افراد زیادی خواستار دستیابی به آن هستند؛ بنابراین سفرهایی پرماجرا و خطرناک با ژانرهای فانتزی، علمی‌تخیلی، خیال‌پردازی تاریک و حتی وِسترن شکل می‌گیرد که در غالب ۸ کتاب جمع‌آوری می‌شوند.

پیمودن این مسیر یقینا دشوار به نظر می‌رسد. زمانی که در ناکجاآبادهایی خالی از سکنه گم می‌شوید و تنها بویی که به مشام‌تان می‌رسد، بوی ناامنی و ترس است. خورشیدی که با پرتوهای سوزانش در آسمانی صاف خودنمایی می‌کند و جلوه‌ی ترسناک‌تری به جمجمه‌ها و اسکلت‌های پیشِ پایتان می‌دهد.

در این مجموعه داستان‌ها، شخصیت‌ها و افراد بسیاری وجود دارند که در رأس آن‌ها رولند دسچین، آخرین‌بازمانده‌ی آرتور الد قرار دارد و درمقابل آن مَرد سیاه‌پوشی ایفای نقش می‌کند که موجب تعقیب‌وگریزهای بسیاری است؛ شما حتی از وجود خون‌آشام‌ها و شیاطین در امان نبوده و نبردهای بسیاری انتظار شما را می‌کشد.

رمان برج تاریک شامل مجموعه‌داستان‌های زیر می‌شود:

 • کتاب هفت تیر کش (The Gunslinger 1982)
 • کتاب انتخاب سوم (The Drawing of the Three 1987)
 • کتاب سرزمین های متروک (The Waste Lands 1991)
 • کتاب جادوگر و جام (Wizard and Glass 1997)
 • کتاب خواهران کوچک ایلوریا (The Little Sisters of Eluria 1998)
 • کتاب گرگ های کالا (Wolves of the Calla 2003)
 • کتاب ترانه‌های سوزانا (Song of Susannah 2004)
 • کتاب برج تاریک (The Dark Tower 2004)
 • کتاب عبور باد از سوراخ کلید (The Wind Through the Keyhole 2012)

این رمان‌ها مستقل از هم نبوده و محتوای هر یک به دیگری وابسته است.

استیون کینگ به دلیل علاقه‌ی زیاد خود به شاهکار «ارباب حلقه ها» و «هابیت»، اصرار بر نوشتن اثری قابل قیاس با آن‌ها داشت و همچنین پس از تماشای فیلم وسترنِ «خوب بد زشت» ایده‌ی اصلی برج تاریک در ذهنش جرقه زد و آن را به رشته‌ی تحریر درآورد.

وجه حماسی داستان نیز با استناد بر گفته‌ی او الهام‌گرفته‌شده از تالکین است. استیفن کینگ اثر بی‌نظیری را با جذب طرفدارن انبوهی خلق کرد که فیلم سینمایی آن در سال ۲۰۱۷ به نمایش درآمد و سریالی نیز توسط آمازون در آینده اقتباس خواهد شد.

۱۷. کتاب منطقه مرده (ترجمه کتاب The Dead Zone)

کتاب منطقه مرده / ترجمه کتاب Dead Zone / بهترین کتاب های استیون کینگ / استفن کینگ

کودکی مشغول به اسکی روی یخ است. او جانی اسمیت نام دارد و تقویم ۱۹۵۳ را نشان می‌دهد.

جانی ناگهان به زمین می‌افتد و قبل از این که بیهوش شود، جملات نامفهومی را برای کسی که بالای سرش ایستاده زمزمه می‌کند.

چندی بعد، آن فرد بر اثر تصادف از دنیا می‌رود. پس از ۱۷ سال کودک، معلمی موفق در یک دبیرستان است و زندگی خوبی دارد تا اینکه همراه نامزدش تصادف می‌کند.

تلاشِ پزشکان کارساز نبوده و جانی به خوابی عمیق فرو می‌رود؛ اغمایی که با بی‌رحمی ۴ سال، او را در خود گرفتار می‌کند.

حال در سال ۱۹۷۴، این واقعه‌ی غم‌انگیز به انتهای خود رسیده و چشمانِ جانی دوباره می‌تواند رنگ آبی آسمان را نظاره کند.

آری! او به زندگی بازگشته است و زندگی‌ایی متفاوت از گذشته دارد.

دختر موردعلاقه‌ی او اکنون همسر مرد دیگری شده اما این تنها تغییر ماجرا نیست. آسیبی که به عصب‌های او طی تصادف وارد شد موهبتی را به جانی هدیه کرد که کسی انتظارش را نداشت.

این توانایی به او امکان دیدنِ آینده و گذشته‌ی افراد را با لمس‌کردن آن‌ها می‌دهد. درادامه همین توانایی باعث می‌شود تا اتفاق جذابی را در داستان شاهد باشیم. جانی اسمیت با سیاست‌مداری فاسد دست می‌دهد و چیزهایی را می‌بیند که در صورت وقوع، زندگی افراد بسیاری به خطر می‌افتد.

پس از ۴ سال استراحت، اکنون فرصت تغییر آینده و بهره‌مندی از این قدرت است.

رمان منطقه مرده در سال ۱۹۷۹ به چاپ رسید و جزو ده رمان پرفروش سال در ایالات متحده آمریکا قرار گرفت و پس از ۱ سال نامزد جایزه‌ی لوکوس شد که استیون کینگ آن را به پسر خود اختصاص داد.

در سال ۱۹۸۳ فیلم اقتباسی منطقه مرده روی پرده‌ی سینما رفت و نقدهای مثبتی را دریافت کرد. از این کتاب یک مجموعه‌ی تلویزیونی نیز ساخته شد.

۱۶. کتاب کریستین (ترجمه کتاب Christine)

کتاب کریستین / کتاب Christine / بهترین کتاب های استیون کینگ / استفن کینگ

آرنی کانینگام، پسر نوجوانی است که با برخی مشکلات رفتاری دست‌وپنجه نرم می‌کند.

او خجالتی بوده و از کمبود اعتماد‌به‌نفس رنج می‌برد و اغلب اوقات از طرف هم‌کلاسی‌ها یا اطرافیانش مورد تمسخر قرار می‌گیرد.احساسات و عواطف آرنی مملو از آسیب و شکایت است و هیچ راه نجاتی به فکرش نمی‌رسد.

روزی که او با دوستش، دنیس در حال قدم‌زدن بود اتومبیلِ قراضه‌ایی به رنگ سفید و قرمز توجه او را به خود جلب کرد. پس از بررسی، خواستار خرید ماشین شد و هیچ اهمیتی به حرف‌های دوستش که مانع این خرید می‌شد، نداد. شاید اگر آرنی می‌دانست با چه‌چیز شیطانی روبه‌رو است بیشتر تأمل می‌کرد.

ماشین، کریستین نام داشت. نوجوانِ خجالتی و ناتوانِ داستان این‌بار با خوشحالی و رضایت که کمتر در او دیده می‌شد، کریستین را به تعمیرگاه برده بود و مقابل چشمان حیرت‌زده‌ی دنیس مشغول به تعمیر آن بود؛ تعمیراتی که محال بود بتواند انجام دهد پس چه‌چیزی باعث آن شده بود؟

گویی احوال آرنی و کریستین به‌طرز اعجاب‌انگیزی به هم گره خورده بود زیرا هر قدر که ماشین تعمیر می‌شد، آکنه‌هایی که بر روی صورت آرنی جا خوش کرده بود محو می‌شد و اعتمادبه‌نفسش افزایش می‌یافت.

به ظاهر همه‌چیز رو به بهبود بود و کسی نمی‌دانست این ماشین نفرین‌شده، چقدر می‌تواند شرور باشد و آرنی را طلسم کند. آیا دوستان وی می‌توانند آرنی را از خشم این وسیله‌ی مرگبار ۸ سیلندر نجات دهند؟

پای خود را بر روی پدال بگذارید و این کتاب را بخوانید تا متوجه شوید.

رمان کریستین از استیون کینگ در سال ۱۹۸۳ نشر یافت و فیلم اقتباسیِ این داستان ترسناک نیز در همان سال به نمایش درآمد.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی شانزدهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۱۵. کتاب چشمان اژدها از استیون کینگ (ترجمه کتاب The Eyes of the Dragon)

کتاب چشمان اژدها / ترجمه کتاب The Eyes of Dragon / بهترین کتاب های استیون کینگ / استفن کینگ

نزاع و درگیری برای دستیابی به جایگاهِ امپراطوری، همیشه موجب جنگ‌ها و شورش‌های بسیار در نسل‌های مختلف بوده است، این‌بار در قلمرو پادشاهی دلین.

رولند، فرمانروای دلین، دو فرزند با نام‌های پیتر و توماس از همسر خود، ملکه ساشا دارد. پیتر جوانی باهوش، محبوب، بلندقد و خوش‌سیما شناخته می‌شود و در مقابل توماس پسری سنگین‌جثه با ضریب‌هوشیِ پایین‌تری روایت می‌شود.

کودکیِ او با احساس نارضایتی و ناراحتی نسبت‌به توجه‌های مکررِ پدرش به پیتر سپری شده و تنها همدمِ او در این روزها، فلاگ است؛ مشاور سلطنتی دربار.

هیچکس نمی‌داند در پس چهره‌ی خیرخواهانه‌ی او جادوگری حیله‌گر خوابیده است.

زمانی‌که رولند از دنیا می‌رود یا بهتر بگوییم کشته می‌شود، مشکلاتی پدید می‌آیند که به راحتی حل‌شدنی نیستند.

طبق رویه‌ی همیشگی، تاج پادشاهی متعلق به پسر ارشد یعنی پیتر است ولیکن فلاگ با جریحه‌دار کردن احساسات توماس و برانگیختن حسادت او موجب درگیری بین دو برادر می‌شود. دو جبهه‌ی مخالف با دو قدرت مخالف، نور و عدالت یا تاریکی و ظلالت. کدام پیروز می‌شود؟

رمان چشمان اژدها اولین‌بار در سال ۱۹۸۴ به‌صورت محدود چاپ شد و سپس در سال ۱۹۸۷ انتشار سراسری یافت.

این کتاب یک خیال‌پردازی حماسی یا Epic Fantasy شناخته می‌شود که در محیطی شبیه به قرون وسطی، آشکارا نبرد خیر و شر را به تصویر می‌کشد که سحر و جادوگری در آن نقش بسیار دارد.

به‌منظور چالش‌‌های بسیاری که در وقایع این کتاب وجود دارد، فیلم سینمایی آن برخلاف تلاش‌ها اقتباس نشد؛ ولی سریالی با همین نام  توسط Hulu در دست ساخت قرار گرفته است.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی پانزدهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۱۴. کتاب یابنده نگهبان (ترجمه کتاب Finders Keepers)

کتاب یابنده نگهبان / ترجمه کتاب Finder Keeper / بهترین کتاب های استیون کینگ / استفن کینگ

هنگامی‌که شخصیتی در دنیای داستان‌ها انسانی را در دنیای حقیقی می‌کشد!

شاید در نگاه اول این جمله کمی مسخره به‌نظر برسد ولی در ادامه متوجه خواهید شد چقدر جالب است. جان راتستاین نام نویسنده‌ایی خوش‌ذوق و مشهور است که آثار زیادی را از جمله داستان‌های جیمی گولد منتشر کرده و علاقه‌مندان زیادی را به سوی خود کشیده.

نسبتا زمان زیادی از آخرین کتاب جان راجع‌به این شخصبت می‌گذرد و او نمی‌داند موریس چقدر انتظار اثر بعدی را می‌کشد. موریس بلامی یکی از طرفداران پروپاقرصِ این نویسنده و در راس آن جیمی گولد است. صبر موریس آخرین نفس‌هایش را می‌کشد.

در سال ۱۹۷۸ موریس به ستوه آمده و برای فروکش‌کردن خشم خود جان راتستین را به قتل می‌رساند و از گاوصندوق وی مقداری پول، اسناد و کاغذ سرقت می‌کند. نوشته‌های روی کاغذها خبر از اثر جدید جان راجع‌به جیمی می‌دهند ولی دیگر دیر شده است.

روزها می‌گذرند و کسی از این ماجرا باخبر نمی‌شود تا اینکه به‌علت جرم دیگری موریس دستگیر شده و قبل از اینکه سالیان درازی را در زندان سپری کند، کاغذها را در نزدیکی محل سکونتِ کودکیش دفن می‌کند.

سرانجام پس از ۳۵ سال بیقراری برای انتقام و فهمیدن محتوای آن مدارک آزاد شده و به محل‌دفن بازمی‌گردد؛ بی‌خبر از آن که پسر نوجوانی به‌نام پیت سابرز کاغذها را پیدا کرده و قصد پس‌دادن نیز ندارد. آیا قتل و جنایتی دوباره در راه است؟

رمان یابنده نگهبان از استیون کینگ دومین اثر از کتاب سه گانه ی آقای مرسدس، مجموعه‌ایی مهیج و جنایی است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و بر آن اساس در سال ۲۰۱۷ شبکه‌ی Audience سریالی را اقتباس کرد.

۱۳. کتاب آن (ترجمه کتاب IT)

کتاب آن / ترجمه کتاب IT / بهترین کتاب های استفن کینگ / استیون کینگ

هوا طوفانی و باران شدیداً‌ در حال بارش است.

پسربچه‌ایی به‌نام جورجی با قایق کاغذی‌اش در خیابان بازی می‌کند که ناگهان سرش به مانعی اصابت کرده و قایقش به داخل دریچه‌ایی از فاضلاب می‌افتد.

یک جفت چشمان زرد او را متحیر می‌کند. پس از نزدیک‌شدن به دریچه با دلقکی به‌نام پنی وایز آشنا می‌شود.

زمانی‌که جورجی دستش را برای پس‌گرفتنِ قایق جلو می‌برد با دلقکی شیطانی و بی‌رحم مواجه شده که تا بازو دست او را قطع می‌کند و اشک و خون‌هایی که در میان قطرات باران ناپدید می‌شوند.

هر ۲۶ سال این شهر موجودی خون‌خوار و ترسناک را به خود می‌بیند که با گم‌شدن کودکان آغاز شده و با کشتار عظیمی از آن‌ها تمام می‌شود.

دلقک سراغ گروه بازنده‌ها نیز می‌رود، گروهی متشکل از ۷ نوجوان که برادرِ جورجی نیز در میان آنان حضور دارد.

پنی وایز برای هرکس به‌شمایلی که از آن می‌ترسد ظاهر می‌شود و افراد را قربانی ترس درونی‌شان می‌کند. بازنده‌ها تصمیم به مقابله‌با او می‌گیرند که در این مسیر وقایعی وحشتناک ولی جذاب رقم می‌خورد.

از آنجایی که رمان دو خط زمانی متفاوت را دنبال می‌کند، شما از آینده‌ و زندگی این گروه نیز مطلع می‌شوید و خواهید فهمید چه بر سر بازنده‌ها و پنی وایز می‌آيد.

کتاب آن که یکی‌از منحصربه‌فردترین و جذاب‌ترین کتاب های استیون کینگ محسوب می‌شود در سال ۱۹۸۶ منتشر شده و به‌شیوه‌ی دانای کل نوشته شده است.

بازنده‌ها در ورای محتوای خارق‌العاده‌ی کتاب به شما ارزش‌هایی همچون باور به خود، اعتماد و اطمینان به دوستان، فداکاری، شجاعت، پیمان، مبارزه در راه عدالت و امنیت و…، یاد می‌دهند که ارزشمندی این اثر را دوچندان می‌کند.

آغازی ترسناک و پایانی متحیرکننده شما را از مطالعه‌ی این کتاب پشیمان نخواهد کرد.

این اثر ۱ سال پس از انتشار جایزه‌ی فانتزی بریتانیا را دریافت کرد و در همان سال نامزد دو جایزه‌ی لوکس و فانتزی جهانی نیز شد؛ همچنین پابلیشرز ویکلی در سال ۱۹۸۶ کتاب IT را به‌عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌داستان‌های گالینگور در ایالات متحده آمریکا اعلام کرد. از آثار اقتباس‌شده‌ی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مینی سریالی در سال ۱۹۹۰
 • ساخت مجموعه‌ایی تلویزیونی توسط کشور هندوستان در سال ۱۹۹۸
 • اکران فیلم سینمایی آن در سال ۲۰۱۷ و انتشار دنباله‌ی آن در سال ۲۰۱۹

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی سیزدهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

 ۱۲. کتاب پایان کشیک (ترجمه کتاب End of Watch)

کتاب پایان کشیک / کتاب پایان نگهبانی / ترجمه کتاب End of Watch / بهترین کتاب های استفن کینگ / استیون کینگ

تعداد زیادی مردم در محوطه‌‌ی یک موسسه برای پرکردن فرم مصاحبه‌ی شغلی جمع شده‌اند. ممکن است هر فرد با کلافگی در دلش بگوید دیگر از این شلوغ‌تر نخواهد شد و نداند که جانی‌ایی سوار بر خودرویی دزدی با سرعت زیاد به آن‌ها نزدیک می‌شود.

این جنایتکار که بریدی هارتسفیلد نام دارد، پس از زیرگرفتن انسان‌های بی‌گناه که ۸ نفر کشته و تعداد زیادی مجروح بر زمین می‌گذارد، به آقای مرسدس مشهور می‌شود؛ فرد بدنامی که بعدا به علت آسیب شدید مغزی بستری می‌شود و بهبودی او تقریبا غیرممکن به نظر می‌رسد.

تلاش‌های بیل هاجز، کارآگاه بازنشسته‌ی پلیس همیشه در پرونده‌های آقای مرسدس تأثیر به‌سزایی داشته است ولی اکنون که حتی این مجرم در بیمارستان به سر می‌برد نیز آسایش ندارد زیرا پیغامی با محتوای زیر دریافت می‌کند:

«آنانی که نمرده بودند روزی هزاربار آرزوی مرگشان را خواهند کرد، تو چه نظری داری آقای هاجز؟»

درست است! بریدی بدون آن که از بیمارستان خارج شود می‌تواند با نشستن در اتاقش (۲۱۷) و انتشار این پیغام‌های وحشتناک انتقام خود را از هاجز بگیرد و از شکنجه‌ی روحیِ او لذت ببرد.

معمای تلخی که اینجا خودنمایی می‌کند و برای این کارآگاه بازنشسته جالب به‌نظر می‌رسد، شرایط روحی و جسمی بریدی است؛ بیماری که حتی قادر به صحبت نیست، چطور از پس این جرم و جنایت‌ها برمی‌آید؟

در اتاق ۲۱۷ چه می‌گذرد؟ استیون بار دیگر مهارت خود را به رخ کشیده و با انتخاب اسم کتاب که به‌معنای پایان شیفت نگهبانی پلیس‌ها است، مغزها را به تأمل و قلب‌ها را به تپش وا می‌دارد.

رمان پایان کشیک جلد سوم کتاب آقای مرسدس شناخته می‌شود که در سال ۲۰۱۶ به چاپ رسیده و داستان آن مانند کتاب یابنده‌ی نگهبان که چندی پیش معرفی شد در سریال آقای مرسدس به تصویر کشیده می‌شود. این رمان‌های سه‌گانه برای استیون کینگ جایزه‌ی ادگار را در سال ۲۰۱۵ به ارمغان آورد و طی آن خبر از ایفای نقشِ مجدد بریدی در آثار بعدی داده شد.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی دوازدهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۱۱. کتاب سالمز لات (ترجمه کتاب Salem’s Lot’)

کتاب Selem's lot

نویسنده‌ایی به‌نام بن میرز از شرایط کنونی خود راضی نبوده و اخیرا با مشکلاتی درمورد چاپ و نشر کتابش دسته‌وپنجه نرم می‌کرده است. بن قصد سفر به زادگاهش یعنی جروسالمز لات را دارد و می‌خواهد در آن‌جا روی کتاب جدیدش کار کند. (عنوان کتاب سالمز لات از مختصرشده‌ی نام این شهر برگرفته شده).

عمارت قدیمی و اسرارآمیزی در این شهر وجود دارد که خاطرات خوشی را در ذهن بن زنده نمی‌کند؛ ولیکن او خواستار اقامت در این مکان است که مارستون نامیده می‌شود. در این میان مهاجری اتریشی برای خریداریِ این عمارت وارد شهر می‌شود و قصد دارد در آینده این خانه را مبدل به فروشگاهی از عتیقه کند. ورودی که اصلا برای اهالی سالمز خوش‌یمن نخواهد بود. کورت بارلو که صاحب جدید عمارت مارستون است در سفری کاری حضور دارد و شریک تجاری او، ریچارد استاکر به امور رسیدگی می‌کند. از ورود این دو به شهر دیری نگذشته است که پسر جوانی به‌نام رالفی گِلک در جنگلی تاریک ناپدید می‌شود و برادرش، دَنی به قتل می‌رسد. دنی اولین خون‌آشام شهر می‌شود و دراکولایی که او را تبدیل کرده است، کسی نیست جز کورت بارلو! خون‌آشامی باستانی با عمر هزارساله که با شمایلی انسانی در عموم ظاهر می‌شود و بقیه او را به‌نام ریچارد استاکر می‌شناسند. لشکری از انسان‌های مُرده و خون‌آشام‌های تبدیل‌شده در راه است.

رمان سالمز لات که یکی‌از پرفروش‌ترین آثار استیون محسوب می‌شود در سال ۱۹۷۵ انتشار یافته و با ژانری ترسناک و مهیج حول محور دراکولا و خون‌آشام‌ها شما را حیرت‌زده خواهد کرد ولی متأسفانه باوجود طرفداران بسیارش در ایران به‌علت انتشارنیافتنِ نسخه‌ی فارسی آن هنوز ناشناخته مانده است. بی‌شک این اثر یکی‌از موثرترین و غنی‌ترین آثار برای علاقه‌مندان به داستان‌های هیولا و افسانه‌های خون‌آشام‌ها است که به‌خوبی می‌تواند در زمره‌ی کتاب معروفِ «دراکولا» از برام استوکر قرار گیرد.

کتاب سالمز لات نامزد دو جایزه ی جهانی فانتزی در ۱۹۷۶ و جایزه لوکس برای بهترین رمان در ۱۹۸۷ شده و فیلم و سریال‌های متعددی حتی نمایشنامه‌ایی در رادیو از آن اقتباس شده است. استیون بارها در مصاحبه‌هایش علاقه‌ی خود را به این کتاب اعلام کرده و آن را ارگانیسم‌هایی در حال مرگ توصیف می‌کند که جایگاه سرد ولی خاصی در قلب او دارند، او همچنین این اثر را به دختر خود اختصاص داده است.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی یازدهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۱۰. کتاب کلید دوما از استیون کینگ (ترجمه کتاب Duma Key)

کتاب کلید دوما / ترجمه کتاب Duma Key / بهترین کتاب های استفن کینگ / استیون کینگ

تصادفی تمامِ دنیای ادگار فریمَنتُل را دستخوش تغییرات عجیب و ماورایی می‌کند. ادگار پیمانکاری ثروتمند و موفق است که با همسر (پام فریمنتل) و دختر خود (اِلس فریمنتل) زندگی می‌کند. روزی که او سوار بر کامیون در محوطه‌ی ساختمانی نیمه‌کاره مشغول به فعالیت بود توسط جرثقیلی غول‌پیکر زیر گرفته شد. پس از این تصادف تنها یک کامیون مچاله‌شده با راننده‌ایی بسیار مجروح به چشم می‌رسید. بازوی او قطع شده و از ناحیه سر آسیب‌دیدگی شدیدی را متحمل شده بود؛ همچنین اختلالاتی در حافظه، گفتار و بینایی او رخ داد که از ادگار فردی منزوی و افسرده ساخت. فکر خودکشی و اظهار پشیمانی از زندگی، لحظه‌ایی او را رها نمی‌کرد. پام فریمنتل نیز که از خشونت‌ها و ناسازگاری‌های همسرش به ستوه آمده بود مجبور شد طلاق بگیرد. ادگار که دیگر راهی برایش نمانده بود سراغ روانشناسی رفت و طبق تجویز اون برای شروعی دوباره به خانه‌ایی ساحلی در فلوریدا نقل مکان کرد. به‌منظور علاقه و استعدادی که در نقاشی داشت به‌سمت این کار کشیده شد و تمام احساسات و خشم خود را پیرامون روابط عاشقانه‌ایی که با همسرسابقش داشت یا پریشانی‌ایی که خودکشی دوستش به او منتقل کرد و… روی تابلو آورد. ادگار در ابتدا نمی‌دانست چه نیروها و جادوهای خطرناکی را در این تابلوها تزریق می‌کند، آثاری که دیگر نمی‌شد تنها به‌چشم نقاشی به آنان نگاه کرد.

رمان کلید دوما در سال ۲۰۰۸ به چاپ رسید و پس از نقدها و پیام‌های مثبتی که دریافت کرده، در صدر لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی دهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۹. کتاب کَری (ترجمه کتاب Carrie)

کتاب Carrie / کتاب کری / بهترین کتاب های استفن کینگ / استیون کینگ

در یکی از شهرهای مِین (یکی‌از ایالات آمریکا) و در یکی از روزهای سال ۱۹۷۹ دختری به دنیا می‌آيد که مادرش (مارگارت) علاقه‌ی چندانی به آوردنِ او نداشته است.

مارگارت این دختر را با قوانین سخت مذهبی، غیرمعمول و افراطی خود بزرگ می‌کند. اکنون این دختر ۱۶ ساله است و کری وایت نام دارد. روابط اجتماعی پایین، کمبود اعتمادبه‌نفس، خجالتی و منزوی‌بودن و… او را از هم‌سن‌وسالانِ خود دور کرده و موجب شده دوستان زیادی نداشته باشد.

کارهایی که ناخواسته در مدرسه انجام می‌دهد و تمسخرهایی که به دنبال آن صف می‌کشند. گویی همه‌چیز دست‌به‌دستِ هم داده تا او بیشتر احساس سرخوردگی کند. عده‌ایی از بچه‌ها به سرکردگیِ کریس هارگنسن، دختری مغرور و ثروتمند، تصمیم به آزار و اذیت کری می‌گیرند و از توانایی او در زمینه‌ی تلکنسیس (Telekinetic) خبر ندارند.

در نیمه‌های شب چنان خشم وصف‌ناپذیر و غیرمترقبه‌ای گریبان‌گیر مردم می‌شود که این شهر تاکنون همچون انتقامی به خود ندیده است. بی‌شک کری یکی‌از ترسناک‌ترین و درعین حال سمپاتیک‌ترین کاراکتر‌های ژانر وحشت محسوب می‌شود.

رمان کری، اولین رمان استیون کینگ در سال ۱۹۷۴ نوشته شد و ۳۰۰۰۰ نسخه از آن به چاپ رسید، همچنین فیلم‌های بسیاری از این کتاب اقتباس شده‌اند که از موفق‌ترین آن‌ها می‌توان به این دو اثر اشاره کرد:

 • فیلم carrie 1976 که از بهترین آثار در ژانر وحشت شناخته می‌شود، نقدهای مثبتی را دریافت کرد و افزون‌برآن نامزد دریافت جوایز اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و نقش دوم زن شد.
 • فیلم carrie 2013 که پس از اکران خوش درخشید نامزد دریافت بهترین داستان ترسناک در همان سال شد.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی نهم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۸. کتاب دولورس کلیبورن (ترجمه کتاب Dolores Claiborne)

کتاب Dolores Claiborne

خبر قتل ورا دانوون، زنی سالخورده و ثروتمند پای پلیس را به عمارتش در جزیره‌ی Little Tall باز می‌کند.

پس از تحقیقات تنها خدمتکار و پرستار او، دولورس کلیبورن مظنون شناخته می‌شود؛ بنابراین بازپرس شروع به بازجویی از او می‌کند. بازشدنِ لب‌های دولورس همانا و آشکارشدن بسیاری اتفاقاتِ ناگوار همانا. استیون این‌بار در دنیایی کاملا واقعی، ترس، اضطراب، دلهره و هیجان را به شما القا خواهد کرد.

گاهی انسان‌ها با رفتارها، تحقیرها و جنایت‌هایشان خطرناک‌تر از هر هیولا و دراکولایی عمل خواهند کرد و جهنمی را برایتان به‌تصویر خواهند کشید که فکرش را نمی‌کنید.

آری! شخصیت‌های موجود در زندگیِ دولورس هم از این جنس بوده‌اند و گاهی او را وادار به اعمال وحشتناکی کرده‌اند که میلی به آن‌ها نداشته است. سایه‌ی دردورنج از زندگی مشترک او با همسرش (جو سنت جورج) شروع می‌شود و تا روابط بین خود و کارفرمایش (ورا دانوون) ادامه می‌یابد. در این میان دختری به‌نام سلنا از دولورس و جو نیز به دنیا می‌آید که از بخت بدش در آینده نظاره‌گر وقایع وحشتناکی می‌شود که با ترس و تعرض درهم آمیخته است.

رمان دولورس کلیبورن از استیون کینگ در سال ۱۹۹۲ انتشار یافت و در همان‌سال پرفروش‌ترین رمان ایالات متحده آمریکا معرفی شد. این اثر که فَهوایی دلهره‌آور، رازآلود و مهیج دارد در زمره‌ی یکی‌از سبک‌های معمایی به‌نام تریلر روان شناختی قرار می‌گیرد و در سال‌های ۱۹۹۵ ، ۲۰۰۷ و ۲۰۱۳ فیلم‌هایی از آن اقتباس شده است.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی هشتم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۷. کتاب ۱۱/۲۲/۶۳ (ترجمه کتاب 11/22/63)

کتاب 11/22/63 / سریال 11/22/63 / بهترین کتاب های استفن کینگ / استیون کینگ

شاید در ابتدا عنوان کتاب، ۶ رقمِ ساده به نظر برسد و هیچ اهمیتی نداشته باشد ولیکن اگر یکی از عزیزانتان در آن روز به قتل برسد دیگر اعدادی ناچیز در ذهن شما محسوب نمی‌شوند بلکه تاریخِ تداعیِ یک اتفاق شوم خواهد بود.

در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۶۳ جان اف کندی، رئیس‌جمهور کشور آمریکا با اصابت گلوله‌ایی ترور شد و خدشه‌ایی بر قلب ملت آمریکا وارد کرد.

پس از گذشت بهارهای بسیار، در سال ۲۰۱۱ مَردی به‌نام جیک اپینگ که مدرس انگلیسی در کلاس‌های GED (مخفف General Educational Development و به‌معنای آموزش مطالب فشرده برای مدرکی معادل دیپلم) شناخته می‌شود؛ روزی در رستورانی برای صرف ناهار توقف می‌کند. صاحب آنجا ال تمپلتون، یکی از دوستان قدیمی‌اش، اکنون به سرطان ریه مبتلا شده و اصرار دارد او را فردا نیز ملاقات کند.

آن روز شروعی مخاطره‌آمیز برای جیک خواهد بود زیرا از وجود یک درگاه زمان مطلع می‌شود که ال قبل از بیماری‌اش قصد سفر به اواخر دهه‌ی ۵۰ و کشتن قاتل جان اف کندی قبل از ترور را داشت. اندکی بعد تلاش‌های وی برای تحریک‌کردن روان جیک نتیجه می‌دهد و او راضی به این سفر می‌شود. سفر مهیجی در زمان که پر از چالش، خطر، تهدید و وسوسه خواهد بود.

رمان ۱۱/۲۲/۶۳ در سال ۲۰۱۱ منتشر شد و به مدت ۱۶ هفته در لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز قرار گرفت، همچنین در همان‌سال موفق به کسب جایزه ی کتاب لس آنجلس تایمز در ژانر معمایی و هیجان‌انگیز شد و ۱ سال بعد جایزه‌ی بین‌المللی نویسندگان تریلر (جایزه‌ی بین‌المللی نویسندگان در ژانر مهیج) را دریافت کرد.

این کتاب در سال ۲۰۱۲ به‌عنوان نامزد دو جایزه‌ی دیگر به‌نام‌های British Fantasy Award برای بهترین رمان و جایزه لوکس برای بهترین رمان علمی تخیلی معرفی شد که افزون‌برآن مینی سریال ۱۱/۲۲/۶۳ که از سال ۲۰۱۴ تصمیم به اقتباس آن گرفته شد، در روز رئیس‌جمهور (۱۵ فوریه ۲۰۱۶) به نمایش درآمد و به‌قدری خوش درخشید که علاوه‌بر دریافت نقدهای مثبت، طرفداران زیادی را برای خود به ارمغان آورد.

از آنجایی که این رمان برای به‌تصویرکشیدنِ دقیق وقایع در اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ به تحقیقات قابل توجهی نیاز داشت؛ در ابتدا برای استیون امری جدید و ناشناخته محسوب می‌شد زیرا تاکنون کتابی با این شرایط ننوشته بود. او دشواری تکمیل‌کردن کتاب ۱۱/۲۲/۶۳ را مانند دشواریِ تفکیک کفش‌های همسان از هم می‌داند.

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی هفتم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۶. کتاب دکتر اسلیپ (ترجمه کتاب Doctor Sleep)

کتاب دکتر اسلیپ / ترجمه کتاب dr slip / بهترین کتاب های استفن کینگ / استیون کینگ

لطفا توجه داشته باشید، از آنجایی که کتاب دکتر اسلیپ در دنباله ی کتاب درخشان نوشته شده (The Shining Book 2)، بهتر است برای درک بهتر داستان پس از مطالعه‌ی رمان درخشان که در این فهرست نیز معرفی شده به این کتاب مراجعه کنید.

True Kno پس از تجربه‌های تلخ و ناگواری که خانواده‌ی اپینگ متحمل می‌شوند به‌نظر می‌رسد همه‌چیز تمام شده و دیگر می‌توانند روال عادی زندگی خود را طی کنند تا اینکه استیون شما را به ۳۶ سال بعد می‌برد؛ جایی‌که هنوز حضور ارواح هتل اورلوک احساس می‌شود ولی این‌بار برای دَن تورنس. پسری که اکنون تبدیل به جوانی شبیه به پدرش شده است، همان‌قدر خشن، الکلی و بی‌تکلیف. او مدتی را در سفرها و گشت‌گذارهایی بدون برنامه و مقصد سپری می‌کند و سرانجام در نیوهمپشایر، یکی از ایالات شمال شرقی آمریکا اقامت می‌گزیند.

دنی ابتدا در یک تور گردشگری و سپس در یک آسایشگاه مشغول به کار می‌شود و سعی دارد با شرکت در جلسه‌های ترک اعتیاد، از نوشیدن خودداری کند. قدرت درخشش و توانایی‌های او که به‌خاطر مصرف الکل کمرنگ شده بود اکنون دوباره به حالت اولیه‌ی خود بازگشته و می‌تواند توسط آن به بیمارانی که در حال مرگ هستند کمک کند.

او که از سمت اطرافیان به‌عنوان دکتر اسلیپ ملقب شده با دختری به‌نام ابرا استون آشنا می‌شود که بهره‌مند از قوی‌ترین نیروی درخششی است که تاکنون چشم‌های دنی به خود دیده‌اند. خطری از جانب گروه True Knot، زندگی ابرا را تهدید می‌کند. این فرقه خون‌آشامانی روانی و خطرناک را اداره می‌کند که در سرتاسر ایالات متحده پراکنده‌اند و تغذیه‌ی آنان بخار حاصله از شکنجه و قتل کودکانی است که نیروی درخشش دارند. آری! دوباره دنیای اهریمنان دنی را صدا می‌زند. جنگی حماسی بین خیر و شر که نفس‌ها را به شماره می‌اندازد.

رمان دکتر اسلیپ که دنباله ی کتاب درخشش است (The Shining Book 2)، در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسید و در همان سال نه‌تنها جایزه‌ی برام استوکر برای بهترین رمان را از آن خود کرد؛ بلکه در صدر لیست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز برای داستان‌های چاپی، الکترونیکی و… نیز قرار گرفت. فیلم سینمایی این کتاب ترسناک که نقدها و پیامدهای مثبتی را برای استیون به ارمغان آورده بود، در سال ۲۰۱۹ به نمایش درآمد و علاوه‌بر اقتباس وقایع آن، پایان کتاب درخشان را نیز به تصویر کشید.

۵. کتاب ایستادگی (ترجمه کتاب The Stand)

کتاب ایستادگی / ترجمه کتاب The Stand / بهترین کتاب های استفن کینگ / بهترین کتاب های استیون کینگ

اکنون آخرالزمان فرا رسیده است! فروپاشی جامعه‌ای با فرار فردی آلوده به ویروس آنفولانزا آغاز می‌شود و به‌آسانی پایان‌ نمی‌پذیرد. ویروسی با ابعاد بسیار ناچیز قاتل ۹۹.۴ درصد از مردم در طی چند هفته است. این موج حوادثِ وحشتناک و غم‌انگیز به پروژه آبی شهرت دارد. فردی شجاع به‌نام چارلز به‌همراه همسر و فرزندش موفق به فرار می‌شوند و به گسترش و انتشار این بیماری سرعتِ بیشتری می‌بخشند؛ دیری نمی‌پاید که ارتش ایالات متحده آمریکا موقعیت آن‌ها را شناسایی کرده و کل افراد را دستگیر می‌کند اما مرگ زودتر از ارتش به سراغ آن‌ها می‌آید و قبل از ورود به منطقه قرنطینه کشته می‌شوند.

مردم به طرز خشونت‌آمیزی به قتل می‌رسند و جهان را هاله‌ای از ترس و ابهام فرا می‌گیرد. دولت هیچ اقدام موثری برای رفع این بحران به انجام نمی‌رساند و روزبه‌روز به آمار مردگان افزوده می‌شود. کشور تبدیل به گورستانی دسته‌جمعی شده است! تنها افراد معدودی جان سالم به در برده‌اند که آن‌ها هم به ۲ دسته تقسیم می‌شوند؛ افرادی که رهبری آن‌ها را مادر آباگیل برعهده دارد و خواستار صلح و پیشرفت هستند و درست مقابل آن‌ها افرادی که از رندال فلامگ پیروی می‌کنند. این دسته از افراد طرفدار کشتار و خشونت هستند و پیروز‌شدن آن‌ها در این جنگ مساوی با نابودی بشریت خواهد بود.

آری! جنگ بین خیر و شر آغاز شده است و هیچ نیرویی برای متوقف‌کردن آن‌ها در دسترس نیست. سرنوشت این سیاره چه خواهد شد؟

رمان ایستادگی که در ایران با عنوان کتاب ابلیس شهرت دارد در سال ۱۹۷۸ با ژانری پسارستاخیزی منتشر شده و چهارمین و طولانی‌ترین رمان استیون کینگ و همچنین شاهکاری از رمان‌های پرطرفدار او شناخته می‌شود. این اثر ۱ سال پس از انتشار نامزد جایزه‌ی بهترین رمان فانتزی جهان شد که از آثار اقتباس‌شده‌ی آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

این کتاب که در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ رتبه‌ی پنجم را به‌خود اختصاص داده، متأسفانه به فارسی ترجمه نشده است!

۴. کتاب غبرستان حیوانات خانگی (ترجمه کتاب Pet Sematary)

کتاب غبرستان حیوانات خانگی / کتاب قبرستان حیوانات خانگی / بهترین کتاب های استیفن کینگ / استیون کینگ

پزشکی در شیکاگو به‌نام لوئیس کرید به شغل مدیر خدمات درمانی یک دانشگاه منصوب می‌شود؛ بنابراین خانواده‌ی کرید به یکی‌از شهرهای مِین که لودلو نام دارد نقل مکان می‌کنند، بزرگراهی در نزدیکی خانه‌ی آن‌ها وجود دارد که به‌زودی بستر اتفاقات ناخوشایندی خواهد بود و با تصادف آقای چِرچ، گربه‌ی موردعلاقه‌ی دختر لوئیس (اِلی) می‌میرد تا ماجرا آغاز می‌شود.

الی، این دختر بازیگوش متوجه یک قبرستان مرموز در نزدیکی خانه‌ی جدیدشان می‌شود، گورستانی محلی که در گذشته محل دفن حیوانات خانگی شهر بوده است. صداها، انرژی‌ها و نیروهای خطرناکی ذر ورای این قبرستان حیوانات احساس می‌شود و از چندمتریِ آن چنان بوی ترس و دلهره‌ایی به مشام می‌رسد که گویی در دوقدمیِ شیطان ایستاده‌اید.

پیرمردی (جود کراندال) در همسایگی خانه‌ی کریدها زندگی می‌کند که از قدرت ماور الطبیعه این مکان خبر دارد، توانایی زنده‌کردن مُردگان! لوئیس نمی‌داند چطور مرگ چرچ را به الی بگوید که شاهد اشک‌ریختن‌های او نباشد؛ پدری مهربان که برای خوشحال‌کردن دخترش هر کاری می‌کند. کارهایی در آینده که در ورای ظاهر مناسب‌شان، ماهیتی اهریمنی داشته و همه‌جا را به خاک و خون خواهند کشید.

بُردن گربه‌ی الی به آن مکان نیز یکی‌از این اقدامات خواهد بود. چرچ زنده برخواهد گشت ولیکن از دروازه‌‌های جهنم‌، درست است! هر اختلال در چرخه‌ی طبیعت تاوان سختی دارد و ممکن است همه‌چیز طبق خواسته‌ی ما پیش نرود. مردگانی که از گور باز می‌گردند سرشت پاک و روح خالص خود را تقدیم آن مکان شوم کرده‌اند. مکانی که اکنون برای سیراب‌شدن جسدهای بیشتری را طلب می‌کند و وسوسه‌ی آن، لوئیس را وادار به کاری می‌کند که هیچ‌گونه عاقبت خوشی نخواهد داشت.

رمان قبرستان حیوانات خانگی (غبرستان حیوانات خانگی) از استیون کینگ در سال ۱۹۸۳ به چاپ رسید و پس از ۳ سال برای جایزه‌ی جهانی فانتزی بهترین رمان نامزد شد. استیون این‌بار با روایت این داستان ترسناک نه‌تنها باعث وحشت مخاطب می‌شود بلکه به او نشان می‌دهد غم، اضطراب، دلتنگی و حتی پشیمانی چقدر می‌تواند کشنده و طاقت‌فرسا باشد؛ حتی خود او نیز این اثر را تاریک و دردناک توصیف می‌کند. نویسنده با اشتباه‌نوشتنِ عنوان کتاب در کلمه‌ی Cematary (آوردن حرف S به‌جای C) سعی در یادآوریِ غلط املایی بچه‌ها در نوشتن تابلوی موجود در داستان داشته است. آثار اقتباس شده‌ی این کتاب را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • فیلم ترسناکی در سال ۱۹۸۹ که دنباله‌ی آن در ۱۹۹۲ به نمایش درآمد.
 • انتشار آهنگی در سال ۱۹۸۹ توسط رامونز با همین نام
 • پخش نمایشنامه‌ی آن در رادیو BBC در سال ۱۹۹۷
 • ساخت ترانه‌ی Ballad of Worms توسط Cage در سال ۲۰۰۲
 • اکران فیلم موفق و بسیار زیبایی در سال ۲۰۱۹

۳. کتاب میرزی (ترجمه کتاب Misery)

کتاب میزری / ترجمه کتاب Misery /

نویسنده‌ی آثار پرفروش کتاب‌های دوران ویکتوریا برای تکمیل‌کردن آخرین اثر عاشقانه‌ی این مجموعه به خارج از شهر و در مناطقی کوهستانی سفر می‌کند؛ در این رمان یکی‌از شخصیت‌ها به‌نام میزری چستین می‌میرد و کتاب به اتمام می‌رسد. نویسنده که پُل شلدون معرفی می‌شود، سعی دارد به‌سرعت خود را به شهر نیویورک و محل زندگی‌اش برساند تا پروژه جدیدی (رمان جنایی) را شروع کند.

الکل، عجله، سرعت، کولاک و برف شدید همه‌وهمه زمینه‌ساز سقوط او بر انبوهی از برف می‌شود. چشمانش را که باز می‌کند در خانه‌ایی گرم و عجیب قرار دارد. چشمانی که باید از آن‌ها برای تماشای جهنمِ پیشِ‌رو معذرت‌خواهی کند، همچنین پاهایی که به‌شدت شکسته‌اند و درد به مغزواستخوان رسیده است. مُسکن‌های اعتیادآوری که از صاحب‌خانه (آنی فیلکس) دریافت می‌کند و ته‌مانده‌های غذایی که کفاف گرسنگش‌اش را نمی‌دهد. تمام این چیزها به‌خودیِ‌خود هر انسانی را آزار می‌دهد، چه برسد به زمانی که آنی فیلکس از طرفداران آثار او باشد و پس از وادارکردنِ پل به خواندن آخرین کتابش، از پایان آن خوشش نیاید.

بی‌شک مطالعه‌ی ادامه‌ی داستان برای هر نویسنده‌ایی دردناک و برای هر مخاطبی دلهره‌آور خواهد بود. حبس در زندانی مخوف با حصارهایی از جنس شکنجه!

رمان میزری که در زمره‌ی کتاب‌های وحشت روان‌شناختی و مهیج قرار می‌گیرد، در سال ۱۹۸۷ انتشار یافته است و در همان سال افزون‌برآنکه برنده‌ی اولین جایزه‌ی برام استوکر شد، در سال ۱۹۸۸ نام او در لیست نامزدان جایزه‌ی جهانی فانتزی برای بهترین رمان قرار گرفت.

از این کتاب فیلم، سریال و نمایشنامه‌های بسیاری در سال‌های ۱۹۹۰، ۱۹۹۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۵ و… اقتباس شده‌اند.

۲. کتاب درخشان از استیون کینگ (ترجمه کتاب The Shining)

کتاب درخشان علم غیب / ترجمه کتاب The Shining

جک تورنس، نویسنده‌ و آموزگاری است که به‌تازگی از مدرسه اخراج شده و به‌دنبال شغل جدیدی می‌گردد. همیشه کم‌کاری و ضعف در امور، لازمه‌ی اعتیاد به الکل بوده و این کاهش بازدهی به‌خوبی اخراج او را از محل کارش توجیه می‌کند. جک پس از جست‌وجو، برای مصاحبه‌ی شغل سرایداری به‌سراغ هتلی دورافتاده می‌رود. این هتل که با نام اُورلوک شناخته می‌شود، سوابق وحشتناکی دارد. ساختمانی بزرگ و خالی‌ازسکنه و همچنین حفرشده برروی گورستانی محلی که تاکنون افراد بیشماری را به کام مرگ سپرده است. مدیر هتل درباره‌ی شهرت رازآلود و ترسناک این مکان که قتل‌گاه سرایدار قبلی به‌همراه خانواده‌اش بوده به جک گوشزد می‌کند؛ اما این هشدارها نمی‌تواند جک را از این شغل منصرف کند؛ بنابراین انتقال همسر و فرزندش را به این عمارت ترتیب می‌دهد و آن را فرصت مناسبی برای نوشتن آثار خود در کنار کارکردن می‌داند.

به‌راستی که چه ترکیب زیبایی می‌شود، سرایداری الکلی برای هتلی در تسخیر ارواح! پسر ۵ ساله‌ی جک، دَنی توسط آشپز آن‌جا با نیرویی آشنا می‌شود که آن را درخشش می‌نامند. قدرتی برای مشاهده‌ی خاطراتی که در دل این مکان مخوف نهفته است و درکی برای مصیبت و بلایایی که در آینده بر سر آن‌ها رخ خواهد داد. همچنین هالوران (آشپز هتل) دنی را از نزدیک‌شدن به اتاق ۲۳۷ منع می‌کند. پس از یک ماه که سرمای شدید خطوط تلفن را مسدود کرده، دنی وقایع ترسناکی را مشاهده می‌کند و رفتارهای جک کم‌کم نگران‌کننده می‌شود. آری اکنون به‌وضوح می‌توان ردپای ارواح را احساس کرد. آن‌ها بازگشته‌اند. اورلوک دوباره خود را برای صحنه‌های خونین و مرگبار آماده می‌کند ولی این‌بار کمی متفاوت‌تر از پیش.

رمان درخشان که در سال ۱۹۷۷ منتشر شد تحسین همگان را برانگیخت و علاوه‌بر اینکه نام کینگ را بر سر زبان‌ها انداخت، در فهرست بهترین کتاب های استیون کینگ قرار گرفت. او برای درک عمیق و قابل‌باوربودنِ رمان The Shining نه‌تنها از تجارب شخصی خود بهره برده؛ بلکه مدتی را نیز در هتل استنلی، واقع در آتن گذراند و الکل را ترک کرد؛ بنابراین شما با یک داستان ترسناک ساده روبه‌رو نخواهید بود و شاید به همین علت باشد که کتاب درخشان از ۱۹۷۷ تاکنون هنوز از شناخته‌شده‌ترین و پرطرفدارترین آثار استیون کینگ معرفی می‌شود. آثار اقتباس‌شده از این کتاب را در زیر مشاهده می‌کنید:

 • فیلم بسیار موفقی در سال ۱۹۸۰ توسط  استنلی کوبریک (The Shining Film)
 • مجموعه‌ی تلویزیونی ۱۹۹۷ با سرپرستی و نظارت خود استیون
 • یک تئاتر به کارگردانی Ivo van Hove
 • اُپرای آمریکایی با همین نام در سال ۲۰۱۶

۱. کتاب مسیر سبز (ترجمه کتاب The Green Mile)

کتاب مسیر سبز / کتاب فیلم مسیر سبز / ترجمه کتاب The Green Mile/

پاول اجکامب زندان‌بان یک زندان مخوف به‌همراه زندانیانی مختلف و بعضاً عجیب است که از ۵ بند تشکیل شده؛ بند E که حسابش را از سایرین جدا می‌دانند، ۶ سلول انفرادی را شامل می‌شود و مجرمانی خاص را در خود نگهداری می‌کند. زندانی در دل کوهستان‌های سرد که هیچ‌گاه کسی تمایلی به فکرکردن درباره‌ی اعدام‌های آن با صندلی الکتریکی ندارد. مکانی نفرین‌شده که شما را از هر احساسی سلب می‌کند و تنها ترس و افسردگی را در وجودتان زنده نگه می‌دارد. انگیزه‌ها، جنب‌وجوش‌ها، تفکرها و هر چه هست را با خود می‌برد و شما را با چشمانی مسخ‌شده که بوی مرگ و کهنگی می‌دهد رها می‌کند. تنها عاملی که این چرخه‌ی یکنواختی را برهم می‌زند شرارت‌ها، تحقیرها و آزارواذیت‌های زندان‌بان دیگری به‌نام پرسی وتمور است.

در این کتاب شما نظاره‌گرخاطرات تلخ و دردناک و بعضاً شیرین و امیددهنده‌ی پاول هستید و نه‌تنها شرح حال او، بلکه سرگذشت دردناک زندانیان دیگر را از ضرب‌وشتم خانمی توسط شوهرش گرفته تا تجاوز و قتل به دو دختر نیز مشاهده می‌کنید. 

رمان مسیر سبز قبل از آنکه به‌صورت تک‌جلدی منتشر شود، در سال ۱۹۹۶ به‌عنوان مجموعه داستان های مسیر سبز و به‌شکل نسخه‌های متوالی (رمان‌های سریالی) به چاپ رسیده است که آن‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

 1. دو دختر مُرده (The Two Dead Girls)
 2. موشی بر روی مسیر (The Mouse on the Mile)
 3. دستان کافی (Coffey’s Hands)
 4. مرگ بد ادوارد دولاکروا (The Bad Death of Edward Delacroix)
 5. سفر شبانه (Night Journey)
 6. کافی بر روی مسیر (Coffey on the Mile)

این اثر از استیون کینگ که نمونه‌ایی از رئالیسم جادویی شناخته می‌شود، علاوه‌بر اینکه در سال ۱۹۹۶ جایزه‌ی برام استوکر برای بهترین رمان را دریافت کرد؛ نامزد ۲ جایزه‌ی فانتزی بریتانیا و لوکس نیز شد. همچنین فیلم موفقی از مسیر سبز در سال ۱۹۹۹  اقتباس شده که با همان نام در لیست نامزدهای ۴ اسکار مختلف قرار گرفته است. فیلم ساخته‌شده از روی این رمان در فهرست ۲۵۰ فیلم برتر تاریخ قرار دارد که دیدنِ آن قلب هر انسانی را تحت‌تأثیر خود قرار می‌دهد.


پیشنهاد مطلب مشابه 

۱۰ کتاب برتر که از روی آن‌ها فیلم‌های مؤفقی ساخته شده!

۵ کتاب برتر آخرالزمانی


دیدگاه خود را درباره‌ی بهترین کتاب های استیون کینگ با ما در میان بگذارید. آیا کتاب‌های دیگری از این نویسنده خوانده‌اید که جای خالی‌شان را در این لیست احساس کنید؟ لطفاً نام آن‌ها را در قسمت نظرات به‌اشتراک بگذارید تا دیگران نیز از آن‌ها استفاده ببرند.

مطلب قبلیبا کتاب آدم‌خواران آشنا شوید
مطلب بعدیبا کتاب اوضاع خیلی خراب است آشنا شوید
هدیه نرم‌افزار می‌خونه ولی علاقه شدیدی به هنر داره‌‌، از نظر اون مهم‌ترین نیرویی که تو دنیا جریان داره عشق و محبته و عمیقا آرزوی روزی رو داره که آدما برای پیدا‌کردن بهشت وارد وهم و خیال نشن و روی همین زمین پیداش کنن... برای داشتن همچین رویایی اعتقادات دستخوش تغییر میشن و برای این تغییر، کتاب‌های مناسب، بهترین شروعن! در آخر اگه بخوام اونو تو یه کلمه توصیف کنم، آهنگ imagine اثر جان لنون رو پلی می‌کنم!

یک دیدگاه

 1. من عاشق این نویسنده ام ..میپرستم قلمش رو.اینکه یه فرد بتونه همزمان انقدر تکون دهنده و تاریک بنویسه و از سمت دیگه هم بتونه اثری مثل مسیر سبز یا شاوشنک رو خلق کنه واقعا ستودنیه.ای کاش تمام آثارش درست حسابی ترجمه شن…مرسی از مقاله خوبتون و حفظ امانت زیبای شما.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید